W Orłowie (gm. Wydminy) upamiętniono dzisiaj 79. rocznicę bitwy pod Gajrowskimi. Była to jedna z najważniejszych bitew antykomunistycznego podziemia na Mazurach po II wojnie światowej.
Bitwa rozegrała się 16 lutego 1946 r. w niewielkiej wiosce Gajrowskie, gdzie około 140 żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa „Burego” została zaatakowana przez znacznie liczniejszy oddział złożony z funkcjonariuszy NKWD, UB i Ludowego Wojska Polskiego.
Mimo przewagi liczebnej przeciwnika, partyzanci stawili zacięty opór. W trakcie walki zginęło około kilkunastu partyzantów, a kilku zostało rannych. Pomimo strat, 3. Brygada Wileńska NZW zdołała wyrwać się z okrążenia i wycofać się na Białostocczyznę.
Bitwa pod Gajrowskimi stała się symbolem nieugiętej walki o wolność i niepodległość Polski. Przez wiele lat pamięć o tym starciu była tłumiona przez komunistyczne władze. Dopiero po upadku PRL zaczęto przywracać należny szacunek poległym bohaterom. Dziś w Gajrowskich znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy NZW, a w pobliskim Orłowie, pod Panteonem Żołnierzy Wyklętych, gdzie po latach uroczyście pochowano poległych uczestników bitwy, co roku odbywają się patriotyczne uroczystości.
Cześć i chwała Bohaterom!
Redakcja