Florian Czarnyszewicz – żołnierz, funkcjonariusz policji, emigrant, robotnik w zakładzie przetwórstwa mięsnego w Argentynie; wreszcie samorodny pisarski talent i polonijny działacz.
Ile twarzy może mieć człowiek w czasie swego życia? A może to za każdym razem ta sama twarz Polaka z Kresów odciętych od Ojczyzny traktatem ryskim (1921r.) kończącym wojnę polsko -bolszewicką; Polaka, który zmuszony okolicznościami do emigracji wciąż podsyca w sobie miłość do starego Kraju, aż wreszcie, w 1942r. rozkwita ona pierwszą napisaną książką. I od razu będzie to dzieło wybitne, choć niestety, dopiero od niedawna przebijające się do świadomości polskiego czytelnika nad Wisłą. Książkami Czarnyszewicza zachwycała się Melchior Wańkowicz, Maria Czapska, Józef Czapski. Czy to już czas, abyśmy zachwycili się nimi także My?
O tym wszystkim będą mogli porozmawiać uczestnicy spotkania z dr Dianą Maksimiuk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, współautorką książki pt. „Florian Czarnyszewicz. Los człowieka”, której tom pierwszy ukazał się w ubiegłym roku.
Organizatorem spotkania z cyklu Przystanek Historia jest Delegatura IPN w Olsztynie, a całe wydarzenie odbędzie się 12 lutego 2025r. o godz. 17.30 w Książnicy Polskiej w Olsztynie.
Serdecznie zapraszamy.