Ponad 250 biegaczy w różnych kategoriach! To rekord olsztyńskiej, już XIII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Uczestników wydarzenia było jednak znacznie więcej. Najwięcej emocji tradycyjnie dostarczyły zmagania najmłodszych, którzy z wielkim duchem sportowej rywalizacji ścigali się w towarzystwie dopingujących ich rodziców.
Wydarzenie miało bardzo silny wymiar patriotyczny. Ta atmosfera nie może dziwić. Bieg Tropem Wilczym upamiętnia przecież Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli z przyniesioną na radzieckich czołgach komunistyczną władzą. Wielu uczestników na starcie stawiło się z flagami narodowymi.
Chętnych do udziału w biegu było tak wielu, że do namiotu biura organizatorów stała bardzo długa kolejka po odbiór pakietów startowych. Podczas otwarcia odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślił znaczenie pamięci o żołnierzach wyklętych.
Patronat i list Andrzeja Dudy
— Pamięć o żołnierzach wyklętych nadaje inny sens rocznicy zakończenia II wojny światowej. Rok 1945 nie przyniósł Polsce wolności, lecz kolejne zniewolenie. Dziś, dzięki inicjatywom takim jak bieg „Tropem Wilczym”, przywracamy należne miejsce tym, którzy oddali życie za ojczyznę — napisał prezydent.
Prezydent przypomniał, że wyklęci zostali skazani na zapomnienie przez komunistyczny reżim, który usiłował wymazać ich z narodowej historii. Podkreślił jednak, że pamięć o nich przetrwała dzięki zaangażowaniu historyków, organizacji społecznych i inicjatyw patriotycznych, takich jak Bieg Tropem Wilczym. Podziękował także wszystkim uczestnikom i organizatorom za pielęgnowanie tego dziedzictwa.
Słowa te spotkały się z gorącymi oklaskami zgromadzonych. Podkreślono, że bieg na dystansie 1963 metrów ma wymiar symboliczny – to rok, w którym zginął ostatni żołnierz podziemia niepodległościowego, Józef Franczak „Lalek”.
Fundacja Piotra Poleskiego – organizator biegu w Olsztynie
Głównym organizatorem olsztyńskiej edycji biegu była Fundacja Piotra Poleskiego, na której czele stoi Jerzy Szmit. Fundacja działa na rzecz krzewienia wartości patriotycznych oraz organizowania wydarzeń upamiętniających ważne momenty w historii Polski. W swojej działalności angażuje się także w debatę o rozwoju regionu, organizując panele dyskusyjne i inicjatywy społeczne.
Jerzy Szmit, prezes fundacji, był nie tylko gospodarzem wydarzenia, ale także aktywnie uczestniczył w biegu. Swoim przykładem zachęcał mieszkańców Olsztyna do aktywnego udziału w wydarzeniach promujących historię i zdrowy tryb życia.
Biegacze startowali w sumie na czterech dystansach. Bieg dzieci do 6 lat (rocznik 2019 i młodsi) – 0,3 km, bieg dzieci 6-9 lat (roczniki 2016–2019) – 0,7 km, bieg rodzinny (rocznik 2015 i starsi) – 1,963 km oraz bieg sportowy (rocznik 2015 i starsi) – 3,926 km.
Wyjątkowi goście
Jednym z honorowych gości imprezy był Kacper Kozłowski – mistrz świata w sztafecie 4×400 m. Mimo lekkiego przeziębienia sportowiec aktywnie uczestniczył w wydarzeniu, przewodząc najmłodszym biegaczom i zachęcając do aktywnego spędzania czasu.
— To piękna inicjatywa łącząca sport z historią. Cieszę się, że mogę tu być i wspierać młodych zawodników – mówił Kozłowski.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a na mecie czekała na nich tradycyjna zupa biskupów warmińskich, serwowana przez Stowarzyszenie „Przyjaciół Się Nie Wyrzuca”, wspierające bezdomne zwierzęta. Pewną listę wyników podamy niebawem.
Wspierający wydarzenie sponsorzy
Organizacja biegu nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów i partnerów, którzy nie tylko wspomogli finansowo, ale również włączyli się w jego przebieg. Głównymi sponsorami wydarzenia byli w tym roku:
- Dywizja Zmechanizowana – jedna z głównych jednostek Wojska Polskiego, której sztab od kilku lat mieści się w Olsztynie. Dowódcą jest gen. dyw. Wojciech Ziółkowski,
- Budimex SA – największa firma budowlana w Polsce, zatrudniająca 7388 pracowników i realizująca 200 kontraktów o łącznej wartości 14 miliardów złotych. W województwie warmińsko-mazurskim Budimex odpowiada m.in. za budowę obwodnicy Olsztyna, węzła kolejowego w Ełku, Rail Baltica, zajezdni tramwajowej w Olsztynie oraz planowaną drugą jezdnię S16 między Olsztynem a Barczewem,
- Investment Group – olsztyńska firma deweloperska z ponad 31-letnim doświadczeniem, która wybudowała już ponad 105 budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 300 000 m². W ofercie znajdują się osiedla: Sterowców, Leśna oraz Ludowa,
- Arbet – uznana firma budowlana wspierająca lokalne inicjatywy sportowe i społeczne, Spółdzielnia Mieszkaniowa Pojezierze – jedna z największych spółdzielni mieszkaniowych w regionie, angażująca się w rozwój Olsztyna, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta – instytucja finansowa, wspierająca liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, Instytut Pamięci Narodowej – instytucja zajmująca się badaniem historii najnowszej Polski oraz upamiętnianiem bohaterów narodowych, Centrum Mody – dystrybutor marki Dankoff.dk – firma działająca w branży odzieżowej, wspierająca inicjatywy lokalne, Infinity Group – przedsiębiorstwo specjalizujące się w nowoczesnych rozwiązaniach marketingowych i technologicznych, Olsztyńskie Zakłady Graficzne – jedna z czołowych firm poligraficznych w regionie, Niepubliczny Zakład Zdrowia im. Ludwika Rydygiera – placówka medyczna zapewniająca wysokiej jakości opiekę zdrowotną mieszkańcom Olsztyna.
Marek Adam