Centrum Szermierki w Olsztynie już działa! To inwestycja, która w wybitny sposób wpisuje się w metropolitalne funkcje miasta, których tak bardzo brakuje Olsztynowi. W piątek, 15 września halę odwiedził premier Mateusz Morawiecki.
Opinie kilka razy pisały o tej tak potrzebnej Olsztynowi inwestycji. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany zaledwie rok temu. Warmińsko-Mazurskie Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej w Olsztynie powstało w ekspresowym tempie dzięki dotacji z funduszy rządowych. Ratusz przekazał działkę na budowę obiektu za 1 procent jej wartości.
Oprócz sali szermierczej — w której jest na stałe dziewięć plansz szermierczych przeznaczonych do przeprowadzania treningów i rozgrywania turniejów — na wyższej kondygnacji jest sala sportowa: pełnowymiarowe boisko do siatkówki, do koszykówki, treningowe boisko piłki ręcznej, boisko do tenisa i badmintona.
Na kolejnej kondygnacji znajduje się profesjonalna sala tenisa stołowego wykonana zgodnie z wymaganiami olimpijskimi. Po złożeniu ścianek przesuwnych pomieszczenie to może pełnić funkcję widowni. Wyżej znajdą są sale do treningów motorycznych oraz gabinety dla fizjoterapeutów, którzy będą opiekować się młodymi sportowcami. Obiekt jest w pełni przygotowany dla osób niepełnosprawnych.
— Teraz należy życzyć sportowcom z Olsztyna samych złotych medali — powiedział w piątek podczas wizyty w Olsztynie premier Mateusz Morawiecki.
Szef Polskiego rządu był najwyraźniej pod wrażeniem inwestycji, która powstała ze środków jego kancelarii. Premierowi Polski w oglądaniu przestrzennej i nowoczesnej sali, która już jest do użytku mieszkańców Olsztyna, towarzyszył m.in. Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego.
— To kapitalna inwestycja, a nasi szermierze, którzy są przecież znani na całym świecie, zyskują zaplecze do sukcesów olimpijskich. Miasto zyskuje znaczący obiekt, który wypełnia funkcje metropolitalne — powiedział Opiniom Jerzy Szmit.
I faktycznie o to, żeby mieszkańcy Olsztyna wiedzieli o szermierce, dbają zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Hajduczek. Regularnie przywożą do Olsztyna medale z mistrzostw kraju i z sukcesami biorą udział w szermierczych zmaganiach międzynarodowych. W Olsztynie rośnie nowa kadra olimpijska tego szlachetnego sportu.
Centrum jest zapleczem do uprawiania szermierki i przygotowywania polskiej reprezentacji w zawodach międzynarodowych. Do tej pory większe imprezy szermiercze odbywały się poza Olsztynem. Teraz to do Olsztyna będą przyjeżdżali zawodnicy z całego świata zarówno uprawiać sport, jak i walczyć o mistrzowskie trofea.
To szczególnie ważne dla miasta, które mimo wielu talentów wywodzących się z Olsztyna najczęściej nadal nie ma odpowiednich warunków, by je promować i rozwijać, przyczyniając się także do wzrostu atrakcyjności stolicy Warmii i Mazur.
— I właśnie na tym polega funkcja metropolitalna, która z Olsztyna czyni centrum przyciągające zarówno zawodników, jak i fanów sportu — stwierdza Jerzy Szmit.
Centrum powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Świętej Rodziny. To samo stowarzyszenie prowadzi Katolicki Zespół Edukacyjny, z lokalizacją przy ulicy Wyszyńskiego w Olsztynie.
O szermierzach z Uczniowskiego Klubu Sportowego Hajduczek, który działa przy szkole, mówią z respektem na planszach całego świata. Dzięki budowie centrum Olsztyn ma szansę stać się prawdziwym centrum szermierki. Już w tej chwili olsztyńscy szermierzy odnoszą coraz większe sukcesy, a sam sport zyskuje na popularności.
Na bazie hali szkoła zamierza uruchomić klasy sportowe dedykowane młodym szermierzom, tenisistom, szachistom i innym dyscyplinom sportu. Obiekt będzie również miejscem przeprowadzania zgrupowań kadry narodowej polskich szablistów, jak i rozgrywania centralnych turniejów.
Obiekt ten został uznany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki za strategiczny dla rozwoju sportu w Polsce, w dyscyplinie szermierka. Było to możliwe dzięki włączeniu się w starania o jego budowę Polskiego Związku Szermierczego.
Szabliści z Olsztyna do 2023 roku zdobyli w kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski. Są członkami kadry narodowej, reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Wśród nazwisk zwycięzców wielu szermierczych potyczek bardzo często pojawiali się olsztynianie Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Aniela Kozłowska. Teraz rozpoczął się sezon sportowy 2023/2024. I już są kolejne sukcesy.
W Katowicach podczas I Pucharu Polski juniorów młodszych w szabli, aż czwórka zawodników wywalczyła awans do najlepszej ósemki turnieju (Julia Mikulska-Bąk, Antonina Dobies, Elżbieta Mejłun i Alan Krych). Julia Mikulska-Bąk wygrała swój ćwierćfinał, kończąc rywalizację na 3. miejscu.
Marek Adam