Prezentujemy odpowiedzi na 17 pytań do kandydatów ubiegających się o fotel Prezydenta Olsztyna, które zadaliśmy za pośrednictwem naszej strony. Tym razem nad zagadnieniami ważnymi dla naszego miasta pochyliła się kandydatka KWW Trzecia Droga, Pani Monika Rogińska-Stanulewicz. Zgodnie z przyjętą zasadą, materiał publikujemy w stanie oryginalnym, niezmienionym.
1. Uwalniając potencjał szkół, dając mi większą autonomię, zmniejszyć liczbę dzieci w klasach tak by nauczyciel miał więcej czasu dla każdego ucznia.
2. Po analizie przez fachowców, należy dać oddech miastu i spokojnie przeanalizować sytuację komunikacyjną w mieście kompleksowo.
3. Tak jestem zwolenniczką jawności życia publicznego, wprowadzę rejestr umów jawny, by mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z wydatkami miejskimi, które co do zasady są jawne.
4. Tu trzeba porozumienia ponad miejskiego, w tym z zarządem województwa, a wspólny bilet tramwajowo – kolejowe nie jest możliwy bez porozumienia z operatorami kolejowymi których jest więcej niż jeden. Idea jest słuszna i można o niej dyskutować, ale obiecać nie można, bo jej realizacja nie zależy tylko od prezydenta.
5. Trwa to długo nie z winy Olsztyna. Obwodnica jest konieczna, a czy w obecnym kształcie to wymaga konsultacji z ekspertami, ważne, żeby nie odbywało się to kosztem działkowców.
6. Budowa nowego szpitala od podstaw jest zadaniem ponad możliwości finansowe Miasta. Szpital natychmiast potrzebuje remontu bloków operacyjnych i wyposażenia go w karetkę. Tereny przynależne do szpitala dają szansę na jego rozbudowę i rozwój i w tym kierunku trzeba iść.
7. Jest to ponad kompetencjami Prezydenta. Trzeba prawdziwej współpracy z obecnie istniejącymi szkołami wyższymi na terenie Olsztyna, w tym UWM. Proponuję bezpłatny transport miejski wszystkim studentom stacjonarnym studiującym w Olsztynie jak zachęta by tu studiować, i to akurat może miasto zrobić. Jestem za bezpieczeństwem zdrowotnym Mieszkańców Olsztyna i rozwojem szpitala miejskiego.
8. Kultura jest ważna, należy zwiększyć dotację na kulturę w Olsztynie. Powołanie nowego teatru należy spokojnie przeanalizować, pod wieloma względami także ekonomicznym.
9. Kultura nie jest jednobarwna, przypisana do jednego punktu widzenia. Olsztyn to miasto wielokulturowe i MOK powinien uwzględniać tą wielokulturowość. Można rozpatrywać zarzuty co do poszczególnych wydarzeń, jeśli są lub były kontrowersyjne i im się przyjrzeć.
10. Wojsko faktycznie sporo inwestuje w województwie i oczywiście trzeba z nim rozmawiać o miejscu Olsztyna w tych planach. Pierwsze jaskółki już są, jak powstanie pod patronatem MON klas o profilu cyberbezpieczeństwo w jednej z olsztyński z szkół (ekonomik). Po wyborach porozmawiam z Ministrem Obrony o potencjale Olsztyna i wsparciu ze strony miasta w zakresie współpracy z wojskiem.
11. Zadłużenie lokali komunalnych to nie 70 a 90 mln i trzeba wdrożyć programy wsparcia, by dać możliwość odpracowania zaległości.
12. Za PEWIK i jego stan w dużej mierze odpowiada rządząca do tej pory opcja polityczna. Problemem zaczął się od gwałtownego wzrostu cen energii oraz postawy upartyjnionych wód polskich, które nie akceptowały nowych taryf. Taka postawa stawia w trudnej sytuacji nie tylko PEWIK w Olsztynie, ale po raz pierwszy wiele zakładów komunalnych w Polsce. Trzeba szukać oszczędności i inwestycji pozwalających na obniżenie cen energii.
13. Wspieram działkowców. Tam, gdzie miasto będzie mogło nie powinno się rozwijać kosztem żadnej grupy społecznej w tym działkowców, którzy są cenni dla miasta. Niepokoje działkowców są dla mnie ważne, dlatego mam przy sobie ich reprezentanta.
14. Każda praca powinna być dobrze płatna w tym również pracowników ratusza jak i podmiotów podległych miastu. Jest już zauważalny niepokojący trend odchodzenia z pracy do sektora prywatnego lub okolicznych urzędów. Błędem było niewaloryzowanie wynagrodzeń, a tylko ponoszenie ich w związku z zmianą płacy minimalnej. Wzrost wynagrodzeń musi być połączony z analizą kosztów stałych miasta i koniecznością ich obniżenia, np. koszty energii – poprze mój program energetyczny dla miasta.
15. Trzeba skończyć z mitem, że obniżanie podatków jest tym elementem, który przyciąga inwestorów. Trzeba zmienić fakt, że jesteśmy omijani, gdyż na samą myśl o inwestycji w Olsztynie inwestorom nie chce się tu pokazywać, „bo w Olsztynie się nie da”. Jako przyszły Prezydent mogę obiecać zmianę nastawienie do inwestora i współprace z nim. Należy jak najszybciej ustalić palny zagłosowania przestrzennego dla tych miejsc, które ich jeszcze nie mają, (daje to pewność inwestorowi, że zrealizuje swoje zamierzenie), dostęp do infrastruktury, odpowiedniej ilości prądu, oraz pracowników – to są elementy które przyciągają inwestorów. Szkolnictwo nie tylko akademickie, ale również szkoły średnie – miejskie – których oferta kształcenia musi być dostosowana do potrzeb rynku pracy.
16. Plany zagospodarowania tak, tak dużo jak pozwolą na to finanse i czas zanim wejdzie reforma obligująca do wprowadzenia planów ogólnych, a ma być to niebawem, bo już trwają rozmowy o przesunięciu obowiązku – obecnie 01.01.2026 r.
17. Tak, usunąć w zgodzie z prawem.
Z poważaniem,
Monika Rogińska-Stanulewicz
Pytania:
1. Edukacja jest jednym z najważniejszych zadań samorządu, a wydatki na edukację stanowią 44% budżetu Miasta 2024 roku. Jednocześnie wyniki matur i egzaminów ośmioklasistów są gorsze niż w Elblągu i Ełku. Jak zamierza Pani/Pan poprawić tę sytuację?
2. Czy zamierza Pani/Pan kontynuować rozbudowę linii tramwajowych?
3. Czy zamierza Pani/Pan ujawnić mieszkańcom:
– całkowity koszt budowy spalarni odpadów /ITPO/,
– źródła jest finansowania,
– właściciela zakładu po zakończeniu inwestycji,
– jaka część nakładów zostanie przerzucona na mieszkańców w opłatach za odbiór odpadów i dostawy ciepła?
4. W ostatnich latach w Olsztynie i okolicach została zmodernizowana i rozbudowana infrastruktura kolejowa, kończy się budowa Dworca Olsztyn Główny. Czy w celu integracji Olsztyna z otoczeniem oraz dla upłynnienia ruchu w mieście zamierza Pani/Pan zainicjować powołanie kolei aglomeracyjnej? Czy zamierza Pani/Pan zrealizować konieczną infrastrukturę w tym parkingową przy istniejących i ewentualnych przystankach kolejowych i doprowadzić do wspólnego biletu komunikacji miejskiej i kolejowej?
5. Po zakończeniu prac planistyczno-studialnych zapadła decyzja, że północna obwodnica Olsztyna będzie przebiegać szlakiem zachodnim. Czy będzie Pani/Pan dążyć do zmiany tej decyzji ze świadomością, że przedłuży to realizację inwestycji o wiele lat albo odłoży ją w bliżej nieokreśloną przyszłość?
6. Szpital Miejski liczy sobie ponad 150 lat i wymaga nieustannych remontów, które przynoszą jedynie doraźną poprawę. Czy zamierza Pani/Pan podjąć starania o budowę nowego szpitala miejskiego? Czy zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą liczyć na wsparcie i w jakiej formie /na przykład budowy parkingów przy działających POZ/?
7. Olsztyn potrzebuje nowych impulsów rozwojowych, a jednym z nich mógłby być Uniwersytet Medyczny powołany na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jak Pani/Pan odnosi się do tej koncepcji?
8. Czy jest Pani/Pan za powołaniem miejskiego teatru dramatycznego?
9. Miejski Ośrodek Kultury realizuje skrajnie lewacki, jednostronny przekaz, nastawiony na atakowanie podstawowych wartości narodowych i kulturowych. Czy zamierza Pani/Pan to zmienić?
10. Olsztyn nie współpracuje z Wojskiem Polskim, którego obecność jest ponownie znacząca dla miasta. Czy zamierza Pani/Pan zmienić ten stan rzeczy i podjąć efektywną współpracę ze strukturami armii?
11. Zadłużenie najemców lokali komunalnych wynosi w Olsztynie ponad 70 mln zł. Jak zamierza Pani/Pan rozwiązać ten problem?
12. Jak zamierza Pani/Pan przeciwdziałać narastającym lawinowo problemom finansowym PWiK?
13. Obecnie mogą być w gminach prowadzone prace nad możliwością likwidacji ogrodów działkowych i zamiany ich na tereny budowlane. Czy skorzysta Pani/Pan z tej możliwości, gdy będzie to realne?
14. Czy przedstawi Pani/Pan systemowe rozwiązanie regulacji płacowych pracowników samorządu, kończące spór zbiorowy i tworzące perspektywę utrzymywania wynagrodzeń na godnym poziomie.
15. Jakie są Pani/Pana pomysły na zwiększenie dochodów budżetu Olsztyna? Czy wobec szybko rosnących wysokich stawek podatku od nieruchomości przewiduje Pani/Pan ulgi dla mikro i małych przedsiębiorców, o jakim charakterze?
16. Czy zrealizuje Pani/Pan w ciągu jednej kadencji pokrycie co najmniej 95% Miasta planami zagospodarowania przestrzennego?
17. Czy jest Pani/Pan za usunięciem szubienic z przestrzeni Olsztyna?
Pytań należałoby zadać znacznie więcej, sądzimy jednak, że już odpowiedzi na powyższe ułatwią mieszkańcom dokonanie świadomego wyboru Prezydenta Olsztyna na lata 2024 -2029.
Liczymy na odpowiedzi.