Doroczna, jubileuszowa, bo 25. Wenta Dobroczynna Archidiecezji Warmińskiej, za nami. Licytacje dały w tym roku 46 750,00 zł wpływu. Dzięki loterii fantowej, kartom wstępu na koncert i kiermaszowi cały wpływ z wenty sięgnął rekordowej kwoty 80 tys. złotych.
Tegorocznym beneficjentem wenty jest ośrodek dla młodzieży i dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi w Kruzach. I właśnie występ podopiecznych ośrodka rozpoczął sobotnie wydarzenie.
Był to jeden z najbardziej wzruszających momentów wenty. Teatralna opowieść o Dobrej Nowinie, przedstawiająca w pantomimicznych gestach nauczanie i cuda dokonane przez Jezusa, jego mękę i Zmartwychwstanie przykuła uwagę widzów zebranych w olsztyńskiej filharmonii.
W związku z jubileuszowym charakterem Wenty Dobroczynnej organizowanej już 25 raz przez Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej nie obyło się bez okolicznościowych przemówień, wspomnień i nagrodzenia najwytrwalszych uczestników tego cyklicznego wydarzenia.
Wenta odbyła się w szczególnym dniu. 11 lutego jest obchodzony Światowy Dzień Chorego. W swoim słowie skierowanym do uczestników spotkania nawiązał do tego ks. bp pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej Janusz Ostrowski.
— To dzień, w którym w sposób szczególny obejmujmy naszą troską i modlitwą chorych, cierpiących i tych, którzy w sposób szczególny potrzebują naszej obecności i pomocy. Ta wenta pokazuje, jak bardzo możemy pomagać drugiej osobie — powiedział.
Wśród przedmiotów, które można było licytować była m.in. ikona podarowana przez biskupa Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej ks. Arkadiusza Trochanowskiego. To podziękowanie dla ośrodka w Kruzach za zorganizowanie letniego wypoczynku dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy.
Aukcja obrazów i pamiątek przekazanych organizatorom wenty stała się popisem nie tylko prowadzącego Burczyk Show aktora, ale także samych licytujących, którzy otworzyli swoje serca i portfele. Paweł Burczyk dotrzymał danego przed wentą słowa i pozwalał uczestnikom licytacji przebijać samych siebie.
— To miłość do ludzi, którzy licytują. Ja ich kocham i daję szansę, aby przebijali samych siebie. Wówczas otwierają swoje serca. Na samej wencie zebraliśmy już przez te lata ponad milion złotych — stwierdził Paweł Burczyk rozmawiając z dziennikarzami.
Nie zabrakło więc nagradzanych salwami śmiechu, ale także i rzęsistymi oklaskami sytuacji, kiedy ta sama osoba podbijała własną ofertę. A Paweł Burczyk zachęcał do tego różnymi fortelami… Pierwszą z wylicytowanych atrakcji była… możliwość zabrania głosu ze sceny.
Konferansjer w charakterystyczny dla siebie sposób rozruszał widownię. Ceny obrazów i pamiątek zaczęły szybko szybować w górę. Obrazy zyskiwały nowych właścicieli za kwoty od 400 złotych do 4 tysięcy złotych. Srebrna brosza, którą przekazała Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Agata Kornhauser-Duda znalazła nabywcę za prawie 2 tysiące.
Do każdego z obrazów dodawane były atrakcyjne przedmioty bardziej użyteczne w codziennym życiu niż nawet najcenniejsze dzieła sztuki. Wśród nich wejściówki do salonów piękności, meble, lustro, czy wielki kołacz razem z wagą łazienkową.
Ośrodek, w Kruzach który jest tegorocznym beneficjentem wenty jest placówką prowadzoną przez Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej we współpracy z olsztyńskim starostwem powiatowym.
— Ciągle inwestujemy w nowe rozwiązania i sprzęt, który pozwala skuteczniej opiekować się naszymi podopiecznymi — mówi dyrektorka placówki Agata Milewska.
Wśród uczniów ośrodka w Kruzach są paraolimpijczycy, którzy z igrzysk przywozili do Polski medale. Uczy się tu 36 podopiecznych z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W Kruzach mają drugi dom.
— Uczniami ośrodka w Kruzach są osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi. Pieniądze zostaną przeznaczone na ich rehabilitację. Troje naszych wychowanków ma wybitne osiągnięcia w koszykówce i w czerwcu będą reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Berlinie — podkreśla Piotr Gaj, nauczyciel wychowania fizycznego z Kruz.
— Byłoby trudno, gdybyśmy nie mieli tak zgranego zespołu. Mamy też wielu zagorzałych miłośników Akcji Katolickiej, którzy potrafią do nas dotrzeć nawet z całej Polski — podsumowała Bożenna Ulewicz, jedna z inicjatorek Wenty Dobroczynnej.
Wentę zakończył koncert Krystyny Prońko, na który bilety kupiło ponad 300 osób. Każda z wejściówek na koncert wspierała charytatywny cel wenty. Dotychczasowe wenty przyniosły w sumie blisko 900 tysięcy złotych. Pieniądze za każdym razem zasiliły potrzebujących.
W 2020 roku odbyła się zbiórka pieniędzy na Hospicjum dla Dzieci w Olsztynie prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. W 2021 roku pieniądze trafiły do olsztyńskiej Arki. Rok temu beneficjentem wenty było Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”.
Marek Adam