Już w sobotę 11 lutego odbędzie się największe wydarzenie charytatywne i kulturalne Akcji Katolickiej w Polsce północno-wschodniej. 25. Wenta Dobroczynna tym razem jest przeznaczona dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi z ośrodka w podolsztyńskich Kruzach.
O wydarzeniu można dowiedzieć się przede wszystkim z Facebooka i lokalnych mediów. W organizację zaangażowali się nie tylko działacze Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej, ale także wielu przedsiębiorców, społeczników i samorządowców. Przez 25 lat organizowania corocznej Wenty zebrało się spore grono osób, które już tradycyjnie w niej uczestniczy.
A wenta miała bardzo skromne początki. Pierwsza odbyła się nieistniejącym już lokalu „Pod Żaglami” i było na niej zaledwie kilkadziesiąt osób. Teraz, według informacji, które przekazują organizatorzy, uczestników będzie nawet pół tysiąca.
Ważne wydarzenie
Tegoroczna wenta jest szczególna z kilku powodów. Pierwszym jest oczywiście jej beneficjent, czyli ośrodek w Kruzach i jego podopieczni. Drugim jubileusz. To już 25 wenta. I nabierająca rozmachu promocja artystów z Warmii i Mazur. Wenta stała się identyfikowalnym wydarzeniem, ważnym dla artystów związanych z malarstwem i grafiką.
Czwartym z powodów jest… prowadzący licytacje na Wencie. Paweł Burczyk przyciąga swoją osobą w ciągle doskonalonym show. Nie bez znaczenia jest, że już tradycyjnie na każdą wentę trafią upominki z Pałacu Prezydenckiego – prosto z rąk Pierwszej damy RP.
Kolejnym, trudnym do przecenienia powodem, dla którego trudno nie zauważyć Wenty Dobroczynnej Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej są jej uczestnicy i ich rozrastające się grono. Wenta jest miejscem spotkania rożnych światów, często konkurujących ze sobą na co dzień osób, które łączą dobra wola i chrześcijańskie wartości.
Początki
— Mamy sprawdzonych darczyńców, którzy corocznie nas wspierają. Lista poszerza się każdego roku. Z radością witamy nowych — mówi cytowana przez dziennikarzy Bożena Ulewicz z Akcji Katolickiej.
Do już wspomnianych stałych darczyńców należy m.in. Pierwsza Dama RP. Tę piękną tradycję rozpoczęła jeszcze śp. Maria Kaczyńska. Teraz kontynuuje ją Agata Kornhauser-Duda, która Corocznie przekazuje na licytację swoją biżuterię. Jednak najważniejszymi darczyńcami wydają się być artyści, którzy na licytacje przekazują swoje dzieła
— Pierwsza aukcja obrazów odbyła się nieformalnie jeszcze na balu Akcji Katolickiej. Wtedy wylicytowane zostały trzy czy cztery obrazy i tak to się zaczęło. Był rok 1998 — przypomina Bożena Ulewicz. — I wentę Dobroczynną zorganizowaliśmy w siedzibie „Caritas”. Dawna sala restauracji „Pod Żaglami” doskonale nadawała się na ten cel, zwłaszcza że przez pewien czas, wieczorem, po wencie odbywał się tam Bal Akcji Katolickiej — wspomina.
Pomoc potrzebującym
Dotychczasowe wenty przyniosły w sumie blisko 900 tysięcy złotych. Pieniądze za każdym razem zasiliły potrzebujących. W 2020 roku odbyła się zbiórka pieniędzy na Hospicjum dla Dzieci w Olsztynie prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
W 2021 roku, z powodu pandemii, wenta odbyła się internetowo, ale i tak odniosła sukces. Pieniądze trafiły do olsztyńskiej Arki. Stowarzyszenie i placówka prowadzą zajęcia edukacyjne, terapeutyczne i opiekuńcze dla rodzin. Rok temu beneficjentem wenty było Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”.
Tegoroczna, jubileuszowa wenta przeznaczona jest na rzecz Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach. Prowadzi go Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Ośrodek jest drugim domem dla niepełnosprawnych intelektualnie dzieci i młodzieży.
Dzieła sztuki
Główną atrakcją tegorocznej wenty, już tradycyjnie są dzieła sztuki. W tym roku ofiarność artystów przeszła wszelkie oczekiwania. Lista dzieł przekazanych na 25. Wentę Dobroczynną w lokalnych mediach zyskała miano wernisażu talentów malarskich z regionu.
Swoje obrazy na aukcję przekazało w tym roku aż 18 artystów z regionu. Wylicytować będzie można także niezwykłe ikony podarowane m.in. przez ks. arcybiskupa metropolitę warmińskiego Józefa Górzyńskiego, ks. bp. Arkadiusza Trochanowskiego — biskupa greckokatolickiej eparchii olsztyńsko-gdańskiej i Urszulę Furtak — prezes Akcji Katolickiej.
Datki zbierane podczas wenty to głównie wpływy z licytacji. Prócz dzieł sztuki będzie można wylicytować przedmioty lub usługi przekazane przez lokalnych przedsiębiorców lub instytucje. Zbiórkę można jednak wesprzeć także samą swoją obecnością. Wejściówka jest formą cegiełki przekazywanej na rzecz organizatorów.
Wielkie serca
Wśród darów, które będą licytowane, jest także piłka z podpisami Kobiecego Klubu Piłkarskiego Stomilanki Olsztyn, który awansował na czoło tabeli kobiecej pierwszej ligi. Na stronie internetowej Akcji Katolickiej trwa już licytacja vouchera na przelot samolotem nad Warmią.
Z dostępnych informacji wynika, że równie ciekawie co aukcje zapowiada się wielka loteria podczas wenty. Jedną z główny nagród jest pielgrzymka do Rzymu. Nie zabraknie także rękodzieł, prac osób niepełnosprawnych i drobnych pamiątek. Dla tych, którzy ostrzą swoje portfele na licytację biżuterii od Pierwszej Damy, mamy informację na temat tegorocznego prezentu.
W tym roku darem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy jest piękna broszka z pasiastą polską krzemionką i gustowna apaszka. W poprzednich latach Pierwsza Dama RP przekazała m.in. piękne srebrne zawieszki — jedną z bursztynem, a kolejną z kamieniem szlachetnym.
To dla nich
Wśród uczniów ośrodka w Kruzach są paraolimpijczycy, którzy z igrzysk przywozili do Polski medale. Uczy się tu 36 podopiecznych z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W Kruzach mają drugi dom. To dla nich odbywa się tegoroczna Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej.
— Trafiają do nas dzieci w różnym wieku i w różnym stanie. Często bardzo ciężkim. Bywa, że kilka lat trwa nauczenie dziecka tak prostej czynności, jak wiązanie sznurowadeł w butach. Jednak nasi podopieczni potrafią osiągać wręcz niesamowite sukcesy. Do tego jest potrzebna ciągle doskonalona wiedza, sprzęt rehabilitacyjny, baza terapeutyczna, a przede wszystkim miłość — mówi cytowana przez lokalne media dyrektor Agata Milewska.
Sport to niejedyne pole sukcesów podopiecznych z coraz bardziej znanego w całej Polsce ośrodka w Kruzach. Uczniowie odnoszą sukcesy także w konkursach plastycznych. Tegoroczny kalendarz przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach konkursu „Tylko Niepodległość” w swojej karcie z marca ma pracę właśnie podopiecznego z Kruz.
— Co roku nasze wydarzenie jest obrazem miłości, którą staramy się kierować w życiu. Miłości ofiarnej, której owocem jest uśmiech ludzi, to poczucie, że nie jestem zapomniany, że jest wokół wielu ludzi dobrej woli, dla których życie drugiego człowieka nie jest obojętne — stwierdza Wojciech Ruciński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej.
Burczyk Show
Znany aktor filmowy, teatralny, scenarzysta, stand-uper, konferansjer, poruszający głos różnych postaci z Simpsonów, a także bywalec świata. Tak Pawła Burczyka przedstawia “Gazeta Olsztyńska”, która opublikowała rozmowę z prowadzącym licytacje na Wencie Dobroczynnej.
Paweł Burczyk przyznał w niej, że sztuki prowadzenia licytacji uczył się latami, zanim doszedł do obecnej perfekcji. A ta prowadzona podczas wenty do dwugodzinne show, które jest starannie przygotowanym monodramem.
— Zabawa nie polega tylko na tym, żeby wylicytować dany przedmiot, ale żeby wciągnąć w zabawę licytującego, żeby się przy tym dobrze bawił i był doceniony. To wymaga wielkiego wyczucia. W tym celu podczas licytacji na bieżąco… czytam w ludzkich oczach — twierdzi Paweł Burczyk.
Gwiazda Wenty Dobroczynnej ma też kilka rad dla uczestników licytacji — Można samego siebie przelicytować. Również wówczas, jeśli masz przeznaczone na pomoc dzieciom 400 złotych, a cena wyjściowa jest za 200 złotych. Możesz podnieść jedną rękę, a drugą samego siebie przebić — proponuje.
Co, gdzie, kiedy?
Tegoroczna XXV Wenta Dobroczynna odbędzie się 11 lutego w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Rozpocznie się o godz. 12.00. W trakcie wydarzenia możliwy będzie udział w loterii fantowej i kiermaszu prac osób niepełnosprawnych. Wentę zakończy Krystyny Prońko Trio Live. Jego rozpoczęcie organizatorzy przewidzieli na godzinę 15.
oprac. Marek Adam
Lista artystów, których dzieła będą licytowane podczas XXV Wenty Dobroczynnej:
- Barbara Banka – to artystka mieszkająca w Białowieży. Jest malarką,ilustratorką i projektantką, autorka zdjęć i tekstów przyrodniczych. Absolwentką Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie oraz studiów podyplomowych na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej prace można oglądać na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granica. Tworzy obrazy skupione wokół Puszczy Białowieskiej, o której mówi, że jest jej niewyczerpanym źródłem szczęścia i artystycznej inspiracji. Na wentę przekazała obraz „Leśny zakątek”.
- Tadeusz Burniewicz – niedawny laureat Grand Prix XII Olsztyńskiego Biennale Sztuki. Ofiarowany na aukcje obrazek to „Szuwary”. Pokazuje, ile to można zdziałać pełnym wrażliwości i absolutnie świadomym pociągnięciem pędzla tuszem na karcie papieru. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne i ilustracje. Prowadzi studio grafiki komputerowej. Zajmuje się opracowaniem graficznym oraz ilustracja książek.
- prof. dr hab. Wiesław Bienkuński – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2006 roku pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie w Instytucie Edukacji Artystycznej. Na olsztyńskim UWM zorganizował warsztat litograficzny w Pracowni Grafiki Warsztatowej. Jest artysta wszechstronnym i wielokierunkowym. Jest zarówno klasycznym warsztatowym grafikiem, jak i awangardowym eksperymentatorem. Jako twórca grafiki i malarstwa buduje fascynujący świat artystycznej narracji. Ofiarował akryl „Pejzaż niebieski”.
- prof. dr hab. Małgorzata Chomicz – w roku 1995 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 2021 roku otrzymała tytuł profesora sztuki nadany przez Prezydenta R.P. Jest autorką ponad 65 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 270 wystawach zbiorowych oraz konkursach graficznych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu nagród. Podarowała dwie grafiki.
- Małgorzata Dzygadło-Niklaus – artystka mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie. Jest współtwórczynią i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty, wokalistką i animatorką Scholi Węgajty. Pisania ikon uczyła się w jezuickiej Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w prawosławnym Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kasjani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos. Prowadzi od 12 lat Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii. Ofiarowała ikonę oblicza Matki Bożej z Góry Atos.
- Anny Harasim – Artystka zajmuje się malarstwem oraz grafiką. Współpracuje z holenderską galerią stacjonarną, promującą polskich artystów. W 2021 r. otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku. Jest związana z nieformalną grupą artystyczną: Mazurski Artystyczny Kolektyw. Podczas tworzenia swoich prac posługuje się własną techniką z wykorzystaniem farb akrylowych i olejnych. Malarka kreuje obrazy na podstawie przeżytych doświadczeń i uczuć. Akryl na płótnie przekazał burmistrz Biskupca Pan Kamil Kozłowski.
- Justyna Hołubowska-Chrząszczak – Ilustratorka urodzona w Olsztynie, mieszkająca w Gdańsku. Magister sztuki gdańskiej ASP. Miłośniczka kotów, roślin i fotografii. W swojej twórczości posługuje się techniką digital paintingu oraz kolażu, tworząc oprawy graficzne dla książek, gier i przewodników. Regularnie współpracuje z wydawcami w Polsce i Europie. Przekazała grafikę „Cats love”.
- Izabella Janiszewska-Obarek – urodzona w Kołobrzegu. Studia artystyczne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego (1977); aneks z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Doktorat i habilitacja w ASP w Warszawie. Uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą (Szwecja, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada, Watykan). Obraz zatytułowany „Warmia” podarował Pan Mirosław Żywicki, prezes firmy „Koopress”
- Katarzyna Janków-Mazurkiewicz – dziennikarka z 20-letnim stażem, redaktorka, ale też społeczniczka. Współpracuje z mediami lokalnymi, m.in. „Gazetą Olsztyńską”. Na co dzień trenerka w Federacji FOSa, gdzie odpowiada m.in. za kontakty medialne, pisze do „Generacji” oraz „Samorządowca”, jest członkinią kolektywu fundraisingowego. W wolnych chwilach maluje, była m.in. autorka okładek w „Naszym Olsztyniaku”. Podarowała obraz „Martwa natura z kwiatami”.
- Jarosław Korzeniewski – artysta, pedagog, terapeuta, konsultant artystyczny Galerii „ART deko”. Absolwent Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego na US w Katowicach. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. J.Wrońskiego. Uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Przekazał pastel „Piwonie”.
- Danuta Krajewska – w 1985 r. ukończyła Państwowe Liceum sztuk Plastycznych w Supraślu. W 2010 r. uzyskała dyplom z pedagogiki sztuki na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu. W 1995 r. pierwsze obrazy artystki pojawiły się w olsztyńskich galeriach. Uprawia głównie malarstwo akrylowe, olejne, fotomontaże, rysunek, mixmedia i grafikę. Ofiarowała prace „Deszcz złudzeń”.
- Marcela Kubaczka – jak pisze o sobie: „Sztuka jest moja pasją. W moim warsztacie artystycznym zajmuje się malarstwem, tworzeniem obrazów, które wzbudzają zainteresowanie, skłaniają do refleksji. Każdy obraz to inny przekaz.” Tylko w zeszłym roku artystka uczestniczyła w trzech wystawach, tym w dwóch indywidualnych. Maluje farbami akrylowymi. Podarowała dwie prace. Obraz „Posłańcy nieba” będzie licytowany na rzecz Kingi chorej na SMA. Akryl „Złoty blask”, przedstawiający Górę Zar w Beskidzie Małym, dedykowany jest beneficjentowi wenty – ośrodkowi w Kruzach.
- Anna Łukacz-Grochowska – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Studia na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych na UWM w Olsztynie (specjalizacje: grafika warsztatowa – techniki metalowe w pracowni prof. M. Chomicz i malarstwo w pracowni prof. S. Andrzejewskiego). Stypendystka Prezydenta Olsztyna w 2003 r. W 1999 r. wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Ceramiony” w Elblągu. W 2005 r. zdobyła I m-ce w konkursie na „Zagospodarowanie wybranej przestrzeni publicznej w obrębie Starego Miasta w Ornecie”. Członek stowarzyszenia „Areszt Sztuki”. Olej na płótnie „Horyzonty”.
- ks. Krzysztof Niespodziański – proboszcz parafii w Rychnowie, poeta, ilustrator książek, malarz. Ukończył SD Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki, specjalizacja grafika artystyczna, na Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2006 r. uzyskał dyplom (z wyróżnieniem) pracowni prof. Andrzeja Bartczaka. Poza teologia zajmuje się malarstwem sztalugowym, ikonopisarstwem, grafiką artystyczną i animacją klasyczną. Liczne wystawy indywidualne. Ofiarował obraz „Oblicze Chrystusa”.
- Melania Olędzka – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uczestniczka plenerów, wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Uprawia malarstwo w technikach: olejnej, pastelowej i akwareli. Artystka podarowała obraz „Widok na olsztyńską katedrę”.
- Joanna Rostańska – ukończyła Wydział Malarstwa w PWSSP w Gdańsku. W Colegio de España w hiszpańskiej Salamanca zrobiła kurs Historii Sztuki i Literatury. Ukończyła również Wydział Grafiki i Malarstwa w Dawnej Akademii Sztuk Pięknych „San Carlos” w Mieście Meksyk. Przez długi czas zajmowała się rysunkiem i grafiką w kolorze oraz litografíą. Obecnie skoncentrowała się na malarstwie. Brała udział w wielu wystawach w krajach Ameryki Łacińskiej, w Europie, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ofiarowała prace zatytułowana „Japonka”.
- Jerzy Ruszczyński – olsztynianin, członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie oraz Europejskiej Akademii Sztuki we Francji. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych. Ostatnio wystawia głównie we Francji. Przekazane dwie prace wykonane są techniką mieszaną. To „Zejście do układu 2” i „Rzeczywistość reakcje ruchowe”.
- Maria Szymańska – urodziła się w 1928 r. Studiowała na ASP w Warszawie. Dyplom otrzymała w 1956 r. na Wydziale Grafiki Artystycznej w pracowni prof. W. Waskowskiego, malarstwo w pracowni prof. L. Michalskiego. Zmarła w 2011 r. Zajmowała się grafiką artystyczną, malarstwem sztalugowym oraz architektonicznym (techniki scienne), mozaika, grafiką użytkową, a także ilustracją książek. Brała udział w licznych wystawach. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych oraz prywatnych w kraju i za granica. Prace olejna „Wazon z piwoniami” ofiarowała bratanica artystki Anna Szymańska.