W 1608 roku Polacy przybyli do Jamestown. Od tego czasu wielu Polaków przybyło do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wolności. Nawiązali silne stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi, oparte na wartościach demokratycznych i republikańskich. Generałowie Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, bohaterowie walki Polski o zachowanie niepodległości przed zakusami absolutystycznych sąsiadów, również walczyli w amerykańskiej rewolucji. W 1918 roku prezydent Woodrow Wilson uczynił niepodległość Polski jednym z kluczowych żądań rozstrzygnięcia I wojny światowej. Relacje te stały się szczególnie silne po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Polska została pozostawiona za żelazną kurtyną, a Stany Zjednoczone stały się wiodącą potęgą światową i zaangażowały się w walkę z komunizmem oraz o demokrację i prawa człowieka. Ta wspólna walka doprowadziła do zwycięstwa w zimnej wojnie i wyzwolenia uciskanych ludzi w Polsce i Europie Wschodniej.
Ta relacja stała się silniejsza pod rządami prezydenta Donalda Trumpa. Polska stała się strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, zapewniając bezpieczeństwo sojuszu. Będąc u władzy, prezydent Trump podpisał Umowę o Wzmocnionej Współpracy Obronnej, która przewidywała przeniesienie Kwatery Głównej Dowództwa Armii USA do Polski i ustanowienie podstaw prawnych dla obecności wojsk USA w Polsce. Wysłał tysiące żołnierzy USA do Polski i planował przenieść 20 000 więcej z Niemiec. Ożywił program obrony przeciwrakietowej, który został anulowany przez prezydenta Obamę.
Prezydent Trump przesunął nacisk NATO na wschodnią flankę, gdzie zagrożenia były największe i jako pierwszy dostarczył Ukrainie śmiercionośną broń w 2017 r. Okazało się to prorocze, gdy Rosja najechała Ukrainę w 2022 r. W obliczu trwającej wojny i rozlewu krwi zarówno prezydent Trump, jak i administracja Biden-Harris w sojuszu z Niemcami, proponują negocjacje w celu zakończenia wojny. Ufamy, że proponowane przez prezydenta Trumpa rozwiązanie chroni kluczowe interesy strategiczne i wiarygodność Ukrainy i NATO.
W swojej przyszłej kadencji prezydent Trump z niecierpliwością oczekuje współpracy z Polską w celu pogłębienia tej strategicznej relacji na każdym poziomie: wojskowym, bezpieczeństwa, energetycznym, gospodarczym, handlowym i technologicznym. Polska jest państwem frontowym w obecnej konfrontacji z Rosją, wspieraną przez Chiny, Iran i Koreę Północną, a zatem potrzebuje uwagi, zrozumienia i wsparcia ze strony swojego najważniejszego sojusznika – Stanów Zjednoczonych.
Prezydent Trump wspierał niezależność energetyczną Polski, popierając projekt infrastrukturalny Inicjatywy Trójmorza, nakładając sankcje na niemiecko-rosyjski gazociąg Nordstream 2, ułatwiając eksport amerykańskiego gazu łupkowego do Polski i obiecując przyszłą współpracę w zakresie energetyki jądrowej. Zorganizował również dla obywateli Polski udział w Programie Ruchu Bezwizowego, co było od dawna celem.
W kraju Polacy-Amerykanie popierają politykę Donalda Trumpa, która stanowi obronę klasy średniej. Jest on zwolennikiem polityki wzrostu gospodarczego, kładzie nacisk na tworzenie miejsc pracy i niskie podatki, popiera niezależność energetyczną USA i ogranicza nielegalną imigrację, która jest wielkim obciążeniem dla obywateli USA. Jest konserwatystą, który broni Boga, kraju i rodziny. Szanuje zwykłych Amerykanów i jest silnym i skutecznym liderem, który osiąga rezultaty. Jego hasło „America First” oznacza, że zwykli Amerykanie oraz ich interesy i wartości powinny być priorytetami działań amerykańskiego rządu.
Dr Lucja Swiatkowski Cannon
Przewodnicząca, Polscy Amerykanie dla Trumpa
Tytuł uryginalny: Why Polish-Americans Should Vote for Donald Trump for President
Tłumaczenie: Redakcja