Bardzo dobra wiadomość z tego dnia:
#”Nowości” i #”GazetaPomorska” po latach służby dla niemieckiego koncernu, wracają w polskie ręce.
Oba tytuły miały swoje dobre i złe momenty, ale najważniejsze jest to, że może wreszcie przeczytamy w ich wydaniach z 1 września, że to Niemcy napadli na Polskę w 1939 roku. Bo w okresie realizacji niemieckiej wersji historii, pisano w nich o wybuchu II wojny światowej. No po prostu „złe słowo Polaka”, sprowokowało porządnego Niemca.
Miejmy nadzieję, że przynajmniej w tej sferze zakończy się okres topornego wciskania Polakom niemieckiej wersji świata, we wszystkich wymiarach.
Grzegorz Górski
Od redakcji:
PKN ORLEN przejmuje jednego z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł. Polska Press posiada 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Funkcjonują z powodzeniem w 15 z 16 województw w Polsce, a w większości z nich zajmuje pozycję lidera pod względem czytelnictwa i sprzedaży.
Polska prasa w rękach niemieckich (szczegóły)
Portfolio Grupy to także 500 witryn online, co czyni ją liderem polskiego internetu w kategorii informacje i publicystyka oraz niekwestionowanym liderem w kategorii informacje lokalne i regionalne. Na przestrzeni ostatnich lat, liczba unikalnych użytkowników Polska Press wykazuje tendencję wzrostową, rosnąc w samym listopadzie 2020 r. 45 proc. rok do roku. Patrząc z perspektywy pojedynczych witryn, największą liczbę realnych użytkowników na poziomie 10,4 mln posiada naszemiasto.pl.
Wśród trzech najpopularniejszych ogólnoinformacyjnych portali, tylko Wirtualna Polska (18 mln użytkowników w październiku br.) ma w większości polski kapitał. Na początku fuzji z o2 wiodącym inwestorem był fundusz Innova Capital, ale od jesieni tego roku 50,48 proc. głosów ma trójka założycieli grupy o2 i obecny zarząd: Jacek Świderski, Krzysztof Sierota i Michał Brański.
Onet (17,9 mln użytkowników) należy do koncernu Ringier Axel Springer, a Interia (14,6 mln użytkowników) do grupy Bauer.
Poprzez przejęcie Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group, Koncern uzyska m.in. dostęp do 17,4 milionów użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów.
W Polska Press ważniejsze niż same dzienniki regionalne mogą być więc dla Orlenu aktywa internetowe, w tym: portale społeczności lokalnych naszemiasto.pl oraz internetowy serwis telewizyjny telemagazyn.pl, strefabiznesu.pl, stronakobiet.pl, strefaagro.pl, sportowy24.pl, gol24.pl, motofakty.pl. Te strony z 17,4 mln użytkowników zajmowały w listopadzie dziewiąte miejsce w polskim internecie za grupą OLX, a przed grupą Gazeta.pl.
Grupa Polska Press wskazuje też, że ma około 18 mln użytkowników w segmencie „informacje i publicystyka”, co stawiałoby ją na czele tego segmentu polskiego internetu. Portal naszemiasto.pl z 8,5 mln użytkowników jest natomiast liderem serwisów regionalnych, a znaczącą pozycję mają tu też dziennikzachodni.pl, pomorska.pl i expressilustrowany.pl.
I tylko Gazety Olsztyńskiej żal….nadal niemiecka…
Redakcja