Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Powstaniu Warszawskim w Dobrym Mieście w dużym stopniu wypełniła muzyka z okresu jego trwania.
Zebranych w centralnym puncie miasta tj. na placu Katarzyny Aleksandryjskiej przywitał burmistrz Jarosław Kowalski. Nie ukrywając emocji w kilku słowach scharakteryzował tło polityczne realizacji planu „Burza”. Kowalski uznał za zbrodnię postawę zarówno Niemców wobec ludności Warszawy jak i sowieckich dowódców utrudniających wsparcie dla walczącej stolicy. Po odprawieniu modlitwy ku czci powstańców przez dziekana dekanatu Dobre Miasto ks. prał. Stanisława Zinkiewicza, każdy z uczestników otrzymał śpiewnik powstańczy i wspólnie z pozostałymi uczestnikami odśpiewał piosenki walczącej Warszawy. Na koniec spotkania jego uczestnicy poczęstowani zostali bułkami z ziemniakiem wypieczonymi według receptury powstańczej przez Piekarnię Tyrolską.
63 dni Powstania Warszawskiego to nie tylko walka z okupantem, ale też codzienna walka o włożenie do ust choćby najmniejszej porcji pożywienia. Bardzo popularne w powstaniu było pieczywo z ziemniakiem. Produkowane one było z mąki jęczmiennej z dodatkiem drożdży i startych ziemniaków. Powstańcy w pierwszych dniach walki zdobyli browar warszawski w którym były duże zapasy jęczmienia i drożdży. Dzięki temu produkowano pieczywo i zupę ”plujkę”.
Organizatorami obchodów rocznicy powstania był Urząd Miasta Dobre Miasto, Centrum Kulturalno-Biblioteczne oraz Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Roweckiego w Olsztynie.
Szczepan Worobiej