Kończy się peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów po Archidiecezji Warmińskiej. W piątek opuściły Sanktuarium Świętej Rodziny w Olsztynie. W sobotę trafią do diecezji ełckiej. Peregrynacja była rekolekcjami, szczególnie dla całych rodzin, oraz okazją do spojrzenia na nowo na naszą postawę wobec zła w otaczającej rzeczywistości.
Msza, po przywitaniu relikwii przez proboszcza ks. Andrzeja Plutę, została odprawiona w intencji rodzin parafii olsztyńskich. Przewodniczył jej ks. bp Janusz Ostrowski. Homilię wygłosił ks. Marian Machinek MSF.
— Zło, które doznali Ulmowie, rozwijało się powoli, nie tylko przez aktywność ludzi złych, ale także przez bierność ludzi dobrych — mówił ks. Marian Machinek, cytowany przez “Posłańca Warmińskiego”.
Jak zauważył tytuł związany z kurią archidiecezji warmińskiej, franciszkanin w swoim kazaniu podkreślał, że największą krzywdą, jaką można wyrządzić człowiekowi, jest zanegowanie jego prawa do życia.
Mocno wybrzmiało stwierdzenie kaznodziei, że życie lub śmierć nie może stać się kwestią czyjegoś wyboru, a życie od poczęcia do naturalnej śmierci jest wartością nienaruszalną.
— Kiedy dziś podnoszą się głosy, by życie najsłabszych ludzi stało się kwestią wyboru innych, by prawo do życia zastąpić prawem do aborcji, trzeba nam ze zdecydowaniem powiedzieć: „Nie wolno krzywdzić nikogo i nigdy” — mówił ks. Marian Machinek MSF.
— Rodzina Ulmów i dla współczesnych rodzin i dzieci to jaśniejąca latarnia, byśmy mieli odwagę miłować Boga i bliźniego — podkreślił z kolei bp Janusz Ostrowski.
W uroczystości wzięły udział liczne rodziny, szczególnie te wielodzietne. Po mszy św. odbył się koncert organowy w wykonaniu organisty ze Świętej Lipki. Od godziny pierwszej po północy do godziny 5:30 trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja w ciszy oraz modlitwa przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów.
W piątek, 31 maja, przed południem została odprawiona Msza św. w intencji kobiet w ciąży oraz matek z małymi dziećmi. Po Koronce do Miłosierdzia Bożego nastąpiło pożegnanie relikwii.
Ich peregrynacja po archidiecezji warmińskiej rozpoczęła się 25 maja w parafii Krzyża Świętego w Szczytnie. Relikwie były 26 maja w Nidzicy, 27 maja w Ostródzie, 28 maja w Braniewie, 29 maja w Bartoszycach, a 30 maja w Olsztynie, skąd zostały przewiezione do Kętrzyna.
Wprost z archidiecezji warmińskiej relikwie Rodziny Ulmów trafią do diecezji ełckiej. Na Warmię przyjechały wprost z diecezji łomżyńskiej. Dużo wcześniej, bo od 10 do 17 lutego, peregrynowały na terenie diecezji elbląskiej.
Ogólnopolska peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów rozpoczęła się 24 września 2023 roku podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Zakończy się 12 września 2024 roku.
Rodzina Ulmów w czasie okupacji hitlerowskiej, podczas II wojny światowej, próbowała ratować polskie rodziny żydowskie, ukrywając je podczas Holokaustu we własnym domu. Rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców 24 marca 1944 roku w tzw. zbrodni w Markowej. W masakrze zginęło wówczas 16 osób: Ulmowie i ukrywani przez nich Żydzi.
W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej. Ich wspomnienie liturgiczne zostało wyznaczone na dzień 7 lipca.
Sama beatyfikacja rodziny Ulmów była wydarzeniem bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina – rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Dodatkowym faktem bez precedensu było, że w tym akcie beatyfikowane zostało także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki.
— Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów to okazja do tego, aby promować wartość rodziny, ukazywać jej sens i znaczenie. To promocja życia w prawdzie, troski o wiarę, o bezinteresowne poświęcenie. Promocja cnót chrześcijańskich, takich jak odwaga, życie rodzinne — powiedział “Gazecie Olsztyńskiej” ks. dr hab. Wojsław Czupryński, dyrektor duszpasterstwa rodzin kurii archidiecezji warmińskiej.
Według duszpasterza szczególne jest podniesienie na ołtarze nienarodzonego dziecka i jest to jasna deklaracja, że Kościół docenia każde życie, a to nienarodzone „to nie zlepek komórek, nie embrion, a człowiek”. Duszpasterz zachęca wszystkich, szczególnie całe rodziny, do udziału w wydarzeniach związanych z peregrynacją relikwii na terenie archidiecezji warmińskiej.
— Proces beatyfikacyjny wykazał, że ci ludzie byli motywowani przede wszystkim postawą wiary. My potrzebujemy takich znaków, bo to nam pokazuje, że Ewangelia to nie jest jakaś tylko piękna idea, którą przywołujemy po to, żeby się wewnętrznie budować, ale jest czymś, co powinno być wprowadzane w życie – mówi abp Józef Górzyński, cytowany przez portal internetowy archidiecezji warmińskiej.
Marek Adam