Minął tydzień od sztandarowego wydarzenia organizowanego przez nowego wydawcę „Gazety Olsztyńskiej”. Pora na podsumowanie VII Kongresu Przyszłości. Życzliwe, bo trudno być nieżyczliwym wobec wydawnictwa, które promuje polską rację stanu, postawy proobronne oraz jest co najmniej przychylnie nastawione do wartości chrześcijańskich.
To, co działo się podczas kilkudziesięciu paneli dyskusyjnych, zorganizowanych podczas kongresu, na pewno zasługuje na uwagę. Z perspektywy obserwatora imprezę skradł wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, którego właściciel Gazety Olsztyńskiej uhonorował tytułem Człowieka Roku.
Wicepremier jest bardzo częstym gościem na Warmii i Mazurach. W kolaudacji, przed wręczeniem mu statuetki Człowieka Roku Gazety Olsztyńskiej, padły słowa porównujące wysiłki obecnego ministra obrony narodowej do działań, które miały doprowadzić do odbudowy siły militarnej potrzebnej do obrony Konstytucji 3 Maja.
Z tą różnicą, że wówczas były spóźnione, a obecnie dzięki konsekwentnym działaniom prowadzonym od kilku lat, zdają się być prowadzone „na czas”. Z perspektywy Warmii i Mazur wicepremier Mariusz Błaszczak faktycznie jest niezwykle ważną osobą.
W regionie wyrastają jak grzyby po deszczu nowe jednostki wojskowe, a do tych, które już są, trafia najnowocześniejszy sprzęt. Na naszym terenie są już i czołgi K2 i HIMARSY. Przyspiesza budowa infrastruktury komunikacyjnej. To ważne, a nawet bardzo ważne dla Warmii i Mazur. Jednocześnie jest związane z „frontowym” charakterem naszego województwa.
Jesteśmy jedynym regionem Polski, który bezpośrednio graniczy z Rosją przez Obwód Królewiecki. Musimy więc zacząć być traktowani w sposób odpowiedni to tego charakteru. Przyznanie tytułu Człowieka Roku Gazety Olsztyńskiej właśnie Mariuszowi Błaszczakowi świetnie to podkreśla i wskazuje oczekiwania mieszkańców naszego regionu na przyspieszony rozwój.
Wicepremier Mariusz Błaszczak jest związany z Warmią i Mazurami także w inny sposób. Struktury Prawa i Sprawiedliwości w regionie są pod jego „opieką”. Personalnie właśnie on odpowiada za ich przygotowanie do wyborów i rozlicza pełnomocników okręgowych, którzy są w województwie. Jest więc także pod tym względem ważny „w regionie”.
— Od 2018 roku, stojąc na czele Ministerstwa Obrony Narodowej, widzi potrzebę zbudowania silnego i sprawnego Wojska Polskiego. Inwestuje w armię jak żaden inny szef tego resortu po 1989 roku. Dzięki jego decyzjom polska armia rośnie w siłę — tak decyzję wydawnictwa uzasadnił cytowany przez „Polskę Zbrojną” Maciej Matera, prezes grupy WM i redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej”.
Wicepremier, odbierając nagrodę, mówił o bezprecedensowych inwestycjach w bezpieczeństwo. Mówił też o takim prowadzeniu takiej polityki obronnej, która będzie chroniła całą Polskę. A nie tylko jest część, jak zakładały doktryny obronne poprzedników znajdujących się teraz w antyrządowej opozycji.
— Wbrew temu co działo się wcześniej, wprowadziliśmy takie rozwiązania, że każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony. Lokujemy jednostki wojskowe we wschodniej części kraju, bo to właśnie ten rejon Polski musi być najsilniejszy — powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Olsztynie.
Kongres zdominowały tematy związane z obronnością. Widoczne były dyskusje na temat biznesu, nowych technologii, zdrowia, czy środowiska naturalnego. Najbardziej elektryzującą informacją, która padła z ust prelegentów, była jednak deklaracja o potraktowaniu budowy drogi S16, jako strategicznej dla obronności kraju.
To przecina „węzeł gordyjski” dyskusji, protestów i odkładania na wieczne nigdy budowy drogi, która jest komunikacyjnym kręgosłupem regionu. Nic dziwnego, że podczas panelu „S16 – droga do Metropolii Olsztyn” rozgorzała na ten temat gorąca dyskusja.
Zaangażowali się w nią prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego i były wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, doradca obecnego ministra infrastruktury i radny Wojewódzki Paweł Czemiel, Mirosław Nicewicz – dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, samorządowcy z prezydentem Ełku i burmistrzem Mrągowa na czele, ale także przedsiębiorcy z branży rolnej i hotelarskiej. Relacja z panelu, na łamach Opinii już jutro…
Marek Adam