W piątek, 30 lipca ulicami Olsztyna przejdzie barwny korowód uczestników Letniej Akademii Schumana. To końcowy akord spotkań i warsztatów dla młodzieży o prawicowych poglądach, które odbywały się od poniedziałku w Ośrodku Caritas w Rybakach. Przemarsz przez Olsztyn będzie okazją do podsumowania Akademii i popularyzacji postaci Roberta Schumana.
Festiwal Schumana w Olsztynie rozpocznie się już o godzinie 16:30 w piątek, 30 czerwca. Uczestnicy spotkają się na Placu Solidarności, aby wspólnie świętować, a następnie przejść w barwnym korowodzie przez miasto. Przemarsz ulicami Olsztyna rozpocznie się o godzinie 18:30 i będzie prowadzony przez zespół Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Avanti.
Wśród uczestników przemarszu będą nie tylko młodzi ludzie z całej Polski, ale także goście specjalni, eksperci, politycy i przedstawiciele instytucji, którzy wspierają idee i cele Letniej Akademii Schumana. Będzie to okazja do spotkania, wymiany inspirujących myśli oraz nawiązania wartościowych relacji. Organizatorzy zachęcają także mieszkańców Olsztyna do udziału w przemarszu.
Po dotarciu do Katedry na Starym Mieście o godzinie 19:00 rozpocznie się recital poezji o Schumanie, który połączy siłę słowa z pięknem dźwięku. Będzie to niezwykły moment refleksji i oddania hołdu wielkiemu człowiekowi, który swoją wizją i działaniami przyczynił się do integracji europejskiej. Po recitalu nastąpi podsumowanie Letniej Akademii Schumana, gdzie uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami, refleksjami i wnioskami związanymi z ich udziałem w programie.
Podczas tygodniowego spotkania uczestnicy Akademii mieli możliwość czerpać wiedzę od znakomitych gości, którzy przyjechali do Rybak. Wśród nich była minister Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, dr Bartosz Lewandowski, rektor i prorektor Międzynarodowej Uczelni w Trójmorzu, Collegium Intermarium, Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, czy generał Leon Komornicki.
Opinie już w poniedziałek 26 czerwca informowały o rozpoczęciu Letniej Akademii Schumana. Za stronę logistyki i organizacji spotkania w Rybakach odpowiadała Fundacja im. Piotra Poleskiego. Głównym organizatorem jest Instytut Myśli Schumana.
„Głównym celem Akademii jest budowanie wspólnoty młodego pokolenia w Polsce i Europie wokół Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana oraz ukazanie jego bogatej myśli społecznej i patriotycznej. Jego mądrość i dziedzictwo mogą przyczynić się nie tylko do przywrócenia chrześcijańskich wartości, na których Europa była budowana przez wieki, ale również do tworzenia Wspólnoty Narodów Europy opartej na jedności, solidarności i pokoju” – mówi prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej i fundator Instytutu Myśli Schumana.
Robert Schuman to postać, która odegrała kluczową rolę w założeniu Unii Europejskiej oraz kandydat na ołtarze patronujący politykom. 9 maja 1950 roku przedstawił głośną Deklarację Schumana. We współpracy z Jeanem Monnetem i Konradem Adenauerem doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami. Francuski polityk, uważany za jednego z ojców Europy, pełnił w latach 1958-1960 funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Był znany z wielkiej pobożności i osobistej uczciwości. Proces beatyfikacyjny Roberta Schumana został otwarty 9 czerwca 1990 roku, a 19 czerwca 2021 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót i odtąd przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.
„Wielkie podziękowania należą się dyrekcji i pracownikom Ośrodka Caritas, ale także przedstawicielom służb mundurowych, które były obecne podczas Akademii. Za udział w spotkaniu bardzo dziękuję w szczególności generałowi Wojciechowi Ziółkowskiemu, Dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, ppłk Danielowi Wrzyszczowi, majorowi Łukaszowi Węglewskiemu i wszystkim służbom z 9 Batalionem Dowodzenia na czele” – mówi Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego.
Marek Adam