Już w niedzielę 2 kwietnia bardzo ważna data. 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. To okazja, żeby wspólnie okazać wdzięczność za Jego pontyfikat i jasno pokazać, że jesteśmy po Jego stronie. W Olsztynie jest kilka wydarzeń w tym dniu.
Całkowicie oddolnym i spontanicznym wydarzeniem jest wspólny różaniec organizowany w sobotę 2 kwietnia o godzinie 21.37 — dokładnie w 18 rocznice śmierci Wielkiego Papieża i Polaka — św. Jana Pawła II. Udział w wydarzeniu zapowiedziało wiele organizacji. Organizatorzy apelują o wzajemne zachęcanie się do udziału we wspólnym różańcu.
— Zapraszamy wszystkich, spotkajmy się 2 kwietnia 2023 roku przy Wysokiej Bramie w Olsztynie, aby oddać hołd i cześć w modlitwie różańcowej, w ciszy i skupieniu, Wielkiemu Polakowi. Nie niszczmy wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą Papieża, Karola Wojtyły — powiedział “Gazecie Olsztyńskiej” Bogusław Tomaszewski, organizator wydarzenia.
Bogusław Tomaszewski przypomina, że pod Wysoką Bramą jest wmurowana tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w Olsztynie. W chwili śmierci papieża, w 2005 roku, tłumnie zbierali się tu mieszkańcy Olsztyna i zapalali znicze.
W mury Wysokiej Bramy jest wmurowany obraz Matki Bożej Królowej Pokoju. To również miejsce, w którym co miesiąc odbywa się publiczny męski różaniec organizowany przez Bractwo Przedmurza.
— Na pewno będziemy tam obecni 2 kwietnia. Chcemy modlitwą przeprosić za ataki na świętego, którym jest Jan Paweł II — informuje na łamach “Gazety Olsztyńskiej” Mariusz Kowalski z Bractwa Przedmurza.
— Zaczniemy modlitwę punktualnie o godzinie 21.37, czyli w dokładną rocznicę śmierci Jana Pawła II — przypomina Bogusław Tomaszewski.
— Niektórzy może są ateistami, ale nie widzieli, co Jan Paweł II czynił geopolitycznie. Też mają w sercu Karola Wojtyłę jako człowieka, który zatrzymał komunizm. Właśnie chcieliby może w ten sposób podziękować. Dlatego zapraszamy też osoby niewierzące, które mogą oddać cześć w ciszy i spokoju, za jego walkę w dążeniu do wolności Polski i Polaków — stwierdza cytowany przez Radio Olsztyn organizator wydarzenia.
Różaniec poprzedzi odśpiewanie Barki – jednej z ulubionych pieśni Jana Pawła II. W oświadczeniu umieszczonym przez organizatorów wydarzenia na Facebooku można przeczytać:
“Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. […]
Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by 2 kwietnia 2023 roku spotkać się w Olsztynie przy Wysokiej Bramie, aby oddać hołd i cześć w modlitwie różańcowej bądź w ciszy i skupieniu Wielkiemu Polakowi oraz nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą Papieża, Karola Wojtyły.”
Uroczyste msze święte, także z procesją różańcową, odbędą się natomiast o 14.45 w katedrze św. Jakuba w Olsztynie i o godzinie 13 w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Tam po mszy świętej w pobliskiej szkole katolickiej zaplanowano projekcję filmu o Janie Pawle II.
Uroczystości upamiętniające Jana Pawła II odbędą się także w Elblągu. Organizują je środowiska patriotyczne oraz związkowcy z NSZZ “Solidarność”. Rozpoczną się o godzinie 13 w katedrze świętego Mikołaja. Będą składane wieńce i podobnie jak w Olsztynie zostanie odśpiewana Barka.
W wielu polskich miastach odbędą się wielkie manifestacje papieskie pod nazwą Marsz Papieski. Największy jest zaplanowany w Warszawie. Z Olsztyna na marsz jedzie autokar zorganizowany przez związkowców z NSZZ “Solidarność”.
— Z Olsztyna jedzie 50-osobowy autokar. Ale też nasi działacze będą brali udział w wydarzeniach w regionie, związanych z rocznicą śmierci Papieża i obroną Jego dobrego imienia — informuje Krzysztof Krzyżaniak.
Na pomysł zorganizowania marszu wpadła Małgorzata Żaryn, autorka książek i publikacji historycznych, dziennikarka. Współorganizatorką wydarzenia jest Barbara Konarska.
Uczestnicy Warszawskiego I Marszu Papieskiego spotkają się o godz. 11.00 przy Rondzie im. Romana Dmowskiego, skąd przejdą pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8, gdzie o godz. 12.30 zostanie odprawiona msza św.
— Stańmy w obronie Jego pamięci. Podziękujmy wielkiemu Polakowi za pozostawioną kolejnym pokoleniom schedę miłości i wiary. Przejdźmy w Marszu Dziękczynnym do archikatedry św. Jana na Starym Mieście, gdzie o godz. 12.30 rozpocznie się Msza dedykowana świętemu Janowi Pawłowi II w 18. rocznicę jego odejścia do domu Ojca — zachęcają do wzięcia udziału organizatorzy.
W obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II występują liczne środowiska. Także w Olsztynie. Komunikat w tej sprawie wydała m.in. Akcja Katolicka. Swoje stanowisko w obronie św. Jana Pawła II upubliczniła także Rada Rodziny przy wojewodzie warmińsko-mazurskim.
— Rada Rodziny przy wojewodzie warmińsko-mazurskim pragnie wyrazić poparcie dla wszystkich środowisk, które stają w obronie św. Jana Pawła II. Uderzanie w Jego autorytet, podważenie znaczenia Jego pontyfikatu jest celowym działaniem mającym jeszcze bardziej osłabić Kościół, skłócić Polaków, zdezintegrować rodziny, którym Papież poświęcił znaczną część Swego nauczania — czytamy w oświadczeniu podpisanym przez kilkunastu sygnatariuszy, m.in. przez Krzysztofa Guzka, Urszulę Jędrychowską i Bożenę Ulewicz.
Głos w sprawie ataków na św. Jana Pawła II zabrał także prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego z Olsztyna. — Próba zniszczenia pamięci i dorobku św. Jana Pawła II to zamach na naszą tożsamość, do której Papież Polak wniósł jednoczące nas wartości — stwierdził Jerzy Szmit, prezes Fundacji.
Uchwałę w obronie dobrego imienia św. JP II podjęła Rada Miasta Olsztyn. Radni Sejmiku Województwa nie mogli dojść w tej sprawie do porozumienia. Ostatecznie głosowano dwa projekty uchwał.
Marek Adam