Stowarzyszenie Patria Nostra zaapelowało do premiera, by pomógł w skutecznym wykonaniu wyroku polskiego sądu zobowiązującego niemiecką telewizję ZDF do przeprosin Karola Tendery za kłamliwy zwrot „Auschwitz polskim obozem zagłady”. Pomoc miałaby polegać na wniesieniu sprawy do TSUE – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia mec. Lech Obara.
Wyrokiem z 22 grudnia 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeproszenie byłego więźnia obozu Karola Tenderę za kłamliwe sformułowanie „Auschwitz polskim obozem zagłady”. Karol Tendera zmarł w 2019 roku, nie doczekawszy przeprosin.
Mec. Obara wyjaśnił, że ZDF miała umieścić przeprosiny na głównej stronie swojego serwisu internetowego. Miały być one widoczne przez 30 dni. Stacja nie wykonała prawidłowo wyroku. Umieściła przeprosiny, jednak znajdowały się one na dole strony w rubryce o nic nie mówiącym tytule „Przeprosiny Karola Tendery”. Pełna treść przeprosin była widoczna dopiero po kliknięciu w link, gdzie najpierw ukazywała się forma tekstowa tłumacząca i umniejszająca winę ZDF oraz przerzucająca odpowiedzialność na francusko-niemiecką stację telewizyjną ARTE. Następnie pojawiała się grafika z przeprosinami. Grafika, której nie można było wyszukać z poziomu wyszukiwarek internetowych – wskazał mec. Obara.
Sprawa trafiła zatem przed niemiecki sąd, by ten zobowiązał telewizję ZDF do prawidłowego wykonania wyroku. Sądy w Moguncji i Koblencji orzekły, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie nadaje się do wykonania w Niemczech. Jednak Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe 19 lipca 2018r. rozstrzygnął inaczej.
„Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe (BGH) kłamstwo +polskich obozów+ uznał za +cudzą opinię+. W wyroku tym orzeczono bowiem, że postanowienia polskiego sądu nie mogą być stosowane w Niemczech, gdyż byłoby to +oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów+. Federalny Trybunał Sprawiedliwości tym samym anulował decyzje niższych niemieckich instancji” – wyjaśnił mec. Obara.
Wskazał, że Stowarzyszenie Patria Nostra i Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych podjęły szereg działań, by wyegzekwować przeprosiny od Telewizji ZDF. „Wnieśliśmy skargę do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, formalne petycje do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, przygotowaliśmy wzór skargi do Komisji Europejskiej, którą podpisały setki, setki osób i organizacji społecznych, powiadomiliśmy europosłów, ale wszystko to okazało się bezskuteczne”- dodał.
Podkreślił, że w tej sytuacji polski premier mógłby rozważyć wniesienie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
„Nową obowiązującą wykładnię problemu rozstrzygniętego w wyroku Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe może wydać tylko TSUE” – wskazał mec. Obara.
Dodał, że prośba ma poparcie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, reprezentowanego przez Stanisława Zalewskiego – byłego więźnia obozów zagłady m.in. w Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Zaś Jerzy Tendera – syn Karola Tendery – wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Niemcom w związku z odmową przez BGH stwierdzenia wykonalności na terenie Niemiec wyroku w sprawie jego ojca.
(PAP)
Redakcja