Adwent jest okresem przygotowującym nas ludzi wiary do Świąt Bożego Narodzenia, w języku łacińskim słowo adventus, oznacza oczekiwanie. Oczekiwanie, uczy w sposób ludzki cierpliwości oraz głębszego zrozumienia czasu oczekiwania.
Pierwsze wzmianki historyczne o Adwencie sięgają 380 roku i pochodzą z dekretu wydanego w Saragossie. Adwent obchodzony w Hiszpanii oraz w Galii trwał 40 dni od św. Marcina do Bożego Narodzenia. Zwyczaj Adwentu upowszechnił się w Kościele Powszechnym dzięki prymatowi liturgii rzymskiej na terenach Kościoła Katolickiego (Powszechnego). Wprowadzenie czterotygodniowego Adwentu często tłumaczy się słowami starej kolędy: „Ach, witaj, Zbawco, z dawna żądany, cztery tysiące lat wyglądany”. Zanim Bóg zesłał Syna Bożego w osobie Jezusa, przygotowywał ludzkość do tego epokowego zdarzenia, co jest ukazane na kartach Starego Testamentu (46 ksiąg), ten czas jest także odpowiednikiem Adwentu. Adwent jest czasem oczyszczenia naszych serc oraz pogłębienia miłości w swoim otoczeniu.
Jednym z symboli adwentowych jest wieniec z gałązek iglastych posiadający 4 świece, które zapalamy przy każdej niedzieli adwentowej.
Symbolem Adwentu, który przypominamy sobie z dzieciństwa, jest lampion adwentowy, z którym udawaliśmy się przed lekcjami do kościoła na Msze Roratnie. Bardzo często były to mroźne poranki, ale nikt nie narzekał, większa część klas meldowała się przed kościołem na przyjście księdza, który dawał znak zapalenia lampionów. Po czy wszyscy wchodzili do świątyni na Mszę Roratnią.
W liturgii Adwentu na czoło wyłaniają się dwie postacie: Izajasz oraz św. Jan Chrzciciel. Pierwszy był przedstawicielem Starego Testamentu, św. Jan zaś otwierał drogę Jezusowi Chrystusowi do publicznego nauczania o Królestwie Bożym.
Adwent także przedstawia ciągłe oczekiwanie człowieka na ostateczne zbawienie po kresie naszej ziemskiej wędrówki, jaką jest nasze życie.
Na koniec należy przypomnieć słowa naszych dziadków: „jaki Adwent takie Święta Bożego Narodzenia”.
Pierwszą Niedzielą Adwentu: 1 grudnia rozpoczniemy także, Nowy Rok Liturgiczny (Kościelny).
Henryk Pejchert