Barkweda i Olsztyn stały się sceną wyjątkowych obchodów 3 Maja, które już po raz kolejny zorganizowała Fundacja im. Piotra Poleskiego. Były koncerty, przemówienia, sadzenie drzewa i wspólne śpiewanie. Nie zabrakło refleksji o przyszłości.
W sobotę punktualnie o godz. 13:00 w zabytkowym „Młynie u Doktorka” w Barkwedzie rozpoczął się koncert „Muzyka na chwałę 3 Maja”. Na fortepianie zagrał Miłosz Grzywiński – 16-letni pianista z Barczewa, który wykonał recital chopinowski.
Przy klawiaturze zasiadła także Maja Sznirling (również fortepian), a całość zakończył gitarowy występ Krzysztofa Lewandowskiego. Był to kolejny koncert w tym niezwykłym miejscu.
Koncert w Barkwedzie
„Młyn u Doktorka” w Barkwedzie, to klimatyczna przestrzeń stworzona przez dr. Tomasza Kardacza, znanego lekarza i miłośnika sztuki, który od lat łączy pasję do medycyny z promocją kultury i lokalnej tradycji. Dzięki jego zaangażowaniu Barkweda stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu, a sam młyn – miejscem spotkań i koncertów.
Miłosz Grzywiński, to uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie. Mimo młodego wieku ma już na koncie liczne sukcesy, m.in. I nagrodę w The New York International Music Competition, recital w Żelazowej Woli w ramach konkursu chopinowskiego w Szafarni czy pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS w Krakowie.
Młody pianista
Już za dwa tygodnie Miłosz weźmie udział w kolejnej edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. To wydarzenie gromadzi młodych pianistów z całego świata i od lat stanowi jedno z najważniejszych spotkań dla adeptów muzyki fortepianowej.
— Zakwalifikowałem się po raz trzeci i traktuję to jako ogromny zaszczyt. Wiem, jak trudna jest konkurencja, ale traktuję ten konkurs jako święto muzyki, nie tylko rywalizację — mówił Miłosz. — To dla mnie motywacja i ogromna radość. Nie mogę się doczekać.
Jak przyznał po występie, koncert w Barkwedzie był dla niego wyjątkowym doświadczeniem. — To zupełnie coś innego niż scena konkursowa. Tutaj widziałem ludzi bardzo blisko, siedzieli dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dzieci się kręciły, ktoś rozmawiał, ktoś się uśmiechał. Ale mimo wszystko to było bardzo piękne. Czułem się trochę jak na salonach Chopina — mówił Miłosz. — To pozwala być sobą i zagrać naprawdę szczerze. Bez presji konkursu, ale z ogromnym ładunkiem emocji.
Fortepian, jak sam podkreśla, to dla niego nie tylko instrument, ale forma wypowiedzi. — Kiedy siadam do klawiatury, to jakby lustro. Wszystko, co czuję, odbija się w dźwiękach. Tak było po śmierci mojego taty — wtedy naprawdę zrozumiałem, jak muzyka potrafi pomoc przeżyć emocje. Nawet tak trudne — dodał. Publiczność przyjęła jego występ z entuzjazmem.
Uroczystości w Olsztynie
Bezpośrednio po koncercie uczestnicy udali się do Olsztyna, gdzie kontynuowano obchody święta. O godz. 17:00 w Parku Janusza Kusocińskiego przy obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej rozpoczęła się druga część obchodów.
Podczas uroczystości Jerzy Szmit wygłosił okolicznościowe przemówienie, łącząc rocznicę Konstytucji 3 Maja z najnowszymi wydarzeniami historycznymi. Zwrócił uwagę na analogie między walką Polaków o wolność w różnych epokach – dając do zrozumienia, że naród co roku „zdaje egzamin” z wierności ideałom.
Przypomniał też o tragicznych wydarzeniach smoleńskich, nazywając je „zamachem”, i wskazał, że dziś również trzeba bronić „okna wolności”, które udało się otworzyć Polakom ponad osiem lat temu.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było spotkanie przy kolejnym, już 22 (bo od tylu lat jest kontynuowana ta tradycja) drzewie zasadzonym w Parku im. Janusza Kusocińskiego. Większość z nich to dęby, które utworzyły spory zagajnik.
— Drzewa, które tu rosną, są żywymi pomnikami Konstytucji 3 maja i wszystkich polskich patriotów — podkreślił Jerzy Szmit, prezes Fundacji, przemawiając do licznie zebranych uczestników. — W tym roku, zamiast dębu, posadziliśmy wiśnię Kazan.
Po oficjalnej części spotkanie przybrało formę wspólnego świętowania. Uczestnicy udali się do pobliskiej wiaty, gdzie toczyły się rozmowy o Polsce. Znany i ceniony muzyk Krzysztof Lewandowski, ponownie „użył” swojej gitary. Wspólnie śpiewano patriotyczne piosenki. I rozmawiano o Polsce…
Marek Adam
Fundacja im. Piotra Poleskiego – kontynuatorka tradycji obywatelskich
O Piotrze Poleskim: Fundacja im. Piotra Poleskiego patronuje postać Piotra Poleskiego (1730–1798) – olsztyńskiego kupca i rajcy miejskiego, opiekuna zabytków oraz fundatora dobroczynnych inicjatyw. Był on mecenasem miejskich inwestycji i zabytków (m.in. ratował średniowieczny kościół św. Jakuba) oraz założył fundację na rzecz biednych, która przetrwała wieki.
Misja i działania Fundacji: Fundacja im. Piotra Poleskiego od lat angażuje się w działalność patriotyczną i społeczną na Warmii. Organizuje obchody rocznic patriotycznych – m.in. 3 Maja, powstania styczniowego czy Święta Niepodległości 11 listopada – a także coroczny Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Fundacja pełni rolę lokalnego „think tanku”: prowadzi konferencje i dyskusje o rozwoju regionu w ramach cyklu „Metropolia Olsztyn”. Wydaje także własną gazetę oraz organizuje kulturalne i edukacyjne inicjatywy, jak Święto Warmii czy konkursy „Przyjaciół się nie wyrzuca” uczące opieki nad zwierzętami.
Wesprzyj Fundację: Fundacja im. Piotra Poleskiego działa jako organizacja pożytku publicznego. Zachęcamy do wsparcia jej działań na stronie internetowej: www.fundacjapoleskiego.pl. Każda wpłata pomaga realizować kolejne wydarzenia edukacyjne, patriotyczne i społeczne w regionie.