Media olsztyńskie w pełnych zachwytu relacjach poinformowały o powstaniu Stowarzyszenia „Szlak Świętej Warmii”.
Cytując za Radiem Olsztyn:
„Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii – tak brzmi pełna nazwa stowarzyszenia samorządowego, które założycielskie spotkanie odbyło się w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. W jego skład weszły warmińskie miasta, gminy i powiaty. Głównym celem stowarzyszenia jest rozwój turystyki, a tym samym gospodarki Warmii”
Ponoć fakt powyższy to wydarzenie historyczne, a przynajmniej tak to oceniał w rozmowie z Radiem Olsztyn starosta olsztyński Andrzej Abako:
„2 grudnia 2021 roku przejdzie do historii Warmii. To jest dzień, w którym wszystkie samorządy warmińskie zakładają stowarzyszenie, które ma promować region, promować jego kulturę, historię i tradycję oraz pokazać potencjał gospodarczy.”
Jednakże wg słów innych uczestników tego wiekopomnego wydarzenia, założenie stowarzyszenia to klasyczny skok na kasę.
Dzięki udziałowi w stowarzyszeniu, „człowiek któremu palma odbiła” (patrz artykuł Piotr Grzymowicz, czyli palma na wypasie – Opinie Olsztyn), czyli prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, widzi szansę pozyskiwania unijnych pieniędzy na rozmaite projekty, dzięki którym możliwy będzie lepszy i szybszy rozwój Warmii.
„Mamy bardzo bogatą historię, mamy wspaniałych ludzi mieszkających na Warmii i czekamy na zatwierdzenie Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwój Warmii i Mazur. Mamy nadzieję, że będziemy mogli z tego aktywnie korzystać”
Kto wpadł na taki pomysł? Okazuje się, że już od roku starostwo powiatowe poczyniło pewne kroki – jak można przeczytać na stronie internetowej starostwa (http://www.powiat-olsztynski.pl/szlak-swietej-warmii-jego-okolice):
„Szlak Świętej Warmii to jeden z ciekawszych projektów promocyjno-turystycznych z kategorii marketingu realizowany już od ponad roku przez Powiat Olsztyński, a który ma wydobyć ten subregion województwa z cienia Mazur.
Projekt Szlak Świętej Warmii powstał wiosną 2020 roku. Wówczas olsztyńskie starostwo opracowało koncepcję turystyczno-pielgrzymkowej trasy obejmującej znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym i legendarnym.”
Strony internetowej stowarzyszenia jeszcze nie ma, zaglądam więc na stronę szlaku.
A to dopiero niespodzianka, treści zawarte na tej stronie jako żywo przypominają treści ze strony Dom Warmiński. Ale dokładnego porównania niestety nie dokonamy — okazuje się, że stowarzyszenie Dom Warmiński powołane przez tych samych głównych aktorów (powiat i miasto Olsztyn oraz warmińskie samorządy) i w tym samym (mniej więcej) celu nie posiada już strony internetowej (samo stowarzyszenie owszem nadal jest zarejestrowane).
Według Wikipedii:
Stowarzyszenie „Dom Warmiński” – ogólnopolska organizacja powołana do życia w 2006, mająca na głównym celu odnowę i popularyzację regionalnej tożsamości Warmii i promocję turystyki jako źródła rozwoju ekonomicznego regionu. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w historycznej stolicy Warmii – Lidzbarku Warmińskim.
Stowarzyszenie jest inicjatywą warmińskich powiatów zajmujących terytorium historycznej Warmii: olsztyńskiego, lidzbarskiego i braniewskiego. Aktualnie zrzesza osoby fizyczne i liczne osoby prawne (w tym samorządy i instytucje), których działalność jest związana z turystyką na terenie Warmii. Prowadzi projekty autorskie oraz organizuje szereg imprez promujących region.
Dalej można przeczytać:
Według statutu stowarzyszenia głównym celem Domu Warmińskiego jest promowanie Warmii jako regionu atrakcyjnego turystycznie oraz docelowo poprawa sytuacji ekonomicznej gmin, powiatów i mieszkańców historycznej Warmii[2]. Stowarzyszenie popularyzuje także odmienną tożsamość, krajobraz i dziedzictwo kulturowe regionu. Podnosi i wspiera integrację jednostek samorządu terytorialnego w celu ich lepszej współpracy. Ponadto inicjuje rozwój oferty turystycznej Warmii, podnosi umiejętności osób związanych z branżą turystyczną, wspomaga rozwój drobnej przedsiębiorczości, wspiera działalność wspólnot i społeczności lokalnych, wpływa na rozwój edukacji, kultury, sztuki oraz ochrony dóbr kultur i tradycji.
Dom Warmiński pozyskiwał duże (milionowe) dotacje na swoją działalność, w tym również na stworzenie strony internetowej i zawartych w niej treści. Najnowsza inicjatywa starostwa olsztyńskiego i Gminy Olsztyn jako żywo przypomina duńskie filmy z serii Gang Olsena, gdzie główni bohaterowie dokonują udanego skoku na kasę, a następnie, gdy ja stracą, próbują znowu ją odzyskać przy pomocy nowych, często zabawnych metod.
W tym przypadku widzowie raczej nie zaznają zabawy – bawić się będą samorządowcy, a nam maluczkim pozostaje tylko zabawa w odgadnięcie, kto z tych wybitnych mężów samorządu jest Egonem Olsenem, a kto fajtłapą Klejdem, czy Bennym, drobnym cwaniaczkiem-erotomanem potrafiącym ograbić tak aparat telefoniczny jak i parkometr.
Józef Szwejk