„Spotkania mieszkańców ze specjalistami i wymiana poglądów na kształt Olsztyna po 2030 roku to jeden z najważniejszych elementów pracy nad strategią rozwoju miasta” – powiedział pan prezydent i zarządził konsultacje on-line (czyli w internecie).
Spotkanie pierwsze odbyło się pod hasłem – Olsztyn inteligentnej transformacji (gospodarka, konkurencyjność, inteligentne specjalizacje, smart city itp.) Relacja: (1141) Olsztyn inteligentnej transformacji – debata ekspercka Olsztyn2030+ – YouTube.
Spotkanie rozpoczyna Ewa Kaliszuk – III zastępca prezydenta Olsztyna.
Prezydent Ewa ukończyła filologię germańską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od początku pracy zawodowej związana z edukacją. W 2009 roku uzyskała tytuł nauczyciela dyplomowanego, a w roku 2011 ukończyła studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą.
Umysł wybitny, poziom postrzegania świata zbliżony do prezydenta Grzymowicza. Olsztyn to miasto inteligentnej transformacji czego przykładem są m.in. hulajnogi na aplikację, myjnie i parkingi automatyczne oraz paczkomaty. Nauka na odległość wymuszona przez pandemię oraz głosowe zapowiedzi przystanków to wg pani prezydent najlepszy dowód, że Olsztyn nadąża za cyfrowym rozwojem. Powołanie zespołów roboczych, których „inteligencja polega na współpracy między nimi” oraz Olsztyński Park Naukowo-Techniczny to wisienka na torcie (chociaż wisienką może jednak być fakt, iż pani prezydent nie wiedziała, czy w Olsztynie jest system ITC czy ITS – różnie to czytała).
Ekspert główny to profesor Wojciech Dziemianowicz – niegłupi człowiek, widać że zapłacono mu za zrobienie tej strategii, nie zgadza się do końca z działaniami miasta, wręcz stwierdził, że „to nie są konsultacje, ale próba stworzenia jakiegoś planu” a „Urząd ze swoich powodów nazywa to konsultacjami”.
Ekspert tej konkretnej debaty to Kacper Nosarzewski, dziwne dywagacje na temat funkcji i możliwości miast dawniej i dzisiaj, ale jeśli pominiemy jego chęć wykazania się znajomością historii i mechanizmów dopłat unijnych to mówi całkiem rzeczowo. Zwraca uwagę na trzy wyzwania, trzy cele, które wg niego nie mieszczą się w strategiach miast, a powinny.
- miasto 15-minutowe (pieszo w ciągu 15 minut mieszkaniec powinien dotrzeć do miejsca, gdzie załatwia większość swoich potrzeb łącznie z pracą)
- zero bezdomności
- miasto prawdziwie zrównoważone (równowaga między kosztami środowiskowymi a zadaniami miast)
Roman Mazur – włączył się do debaty jako gość, członek zespołu realizującego duże infrastrukturalne projekty -rozwój miast – podawał przykład Londynu i sprawiał wrażenie jakby chciał się dostać jako ekspert? doradca? do budowy strategi „Olsztyn 2030+”.
Piotr Gadomski – również gość w dyskusji, dywagacje filozoficzne na temat sztucznej inteligencji
Paweł Harajda – bardzo konkretny, doskonale znający olsztyńskie realia, wypunktował Urząd Miasta pod kątem korzystania z zaawansowanych technologi – krytyczne uwagi do działań, wg niego problemem nie jest IT tylko urzędnicy, którzy nie dorośli nawet do tego co mają. Na co dzień zajmuje się start-upami.
Tomasz Głażewski – pan radny (z ramienia PO w Radzie Miasta) ma nadzieję, że w Olsztynie nie będzie tradycyjnego przemysłu, stawia na rozwój nowych technologii. Olsztyn – w jego mniemaniu – „jest wspaniały pod każdym względem, a ludzie są ważni, bo to podatki”. Zawiedziony, że nie dowiedział się jak rozpoznać potrzeby mieszkańców Olsztyna. Generalnie sprawia wrażenie człowieka, który w życiu nie przeczytał żadnej książki, ale zna kogoś, kto przeczytał dwa streszczenia.
Jarosław Parzuchowski, pomysłodawca i współzałożyciel VR Medicine, startupu, który przeszedł inkubację w Startup Heroes w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Anna Ciesielska – od 13 lat pracy zawodowej jest związana z obszarem marketingu i sprzedaży. Instytut Przedsiębiorczości i Nowych Technologii Sp. z o.o.
Ta ostatnia dwójka nie miała nic ciekawego do powiedzenia, bardziej akwizytorzy swoich biznesów
Michał Żukowski, jak sam o sobie mówi „przyjaciel Michała Brańskiego”. Przedstawiciel „myślących inaczej” chciałby zbudować domki na drzewie, dżunglę dla kreacji umysłu, a największą bolączką Olsztyna jest wg niego brak biurowca klasy A (gdyby taki był, to świat leżałby u naszych stóp).
Ten jakże wysoki poziom dyskusji i wymiany poglądów uzyskał rekordowy wynik wyświetleń na kanale YOUTUBE, dokładnie 251 (jak na 170 tysięcy mieszkańców Olsztyna to zainteresowanie na kolana nie powala).
Pozostałe dyskusje nie cieszyły się już aż takim zainteresowaniem:
- Debata nr 2 -186 wyświetleń na YOUTUBE
- Debata nr 3- 143 wyświetleń na YOUTUBE
- Debata nr 4- 144 wyświetleń na YOUTUBE
- Debata nr 5- 108 wyświetleń na YOUTUBE
- Debata nr 6- 119 wyświetleń na YOUTUBE
- Debata nr 7- 78 wyświetleń na YOUTUBE
- Debata nr 8- 130 wyświetleń na YOUTUBE
- Debata nr 9- 71 wyświetleń na YOUTUBE
- Debata nr 10- 105 wyświetleń na YOUTUBE
Strategia „Olsztyn 2030+” wg zapewnień pana prezydenta powinna być gotowa w drugiej połowie 2022 roku. Po doświadczeniach z tych tzw. konsultacji czekamy z niecierpliwością na efekty prac
Relacjonował Józef Szwejk