Prawdziwa troska o przyszłość i budowanie dobrobytu naszego kraju opierać się winna na pamięci o historii, ale i na konkretnych działaniach, które wspierają polską gospodarkę.
Kto taką postawę prezentuje, zasługuje na miano patrioty gospodarczego – tyle słownikowa definicja. W praktyce taką postawę zaprezentowano podczas inauguracji budowy obwodnicy Smolajn w ubiegły wtorek 20 kwietnia 2021 r.
„To pierwsza inwestycja z rządowego Programu Budowy 100 obwodnic” – podkreślił uczestniczący w inauguracji wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Minister przypomniał, że Program Budowy 100 obwodnic ma na celu likwidację tzw. wąskich gardeł, czyli udrożnienie komunikacyjne wszystkich regionów kraju. Wyraził przekonanie, iż w niedługim czasie rozpocznie się kolejny etap poprawy sytuacji komunikacyjnej Dobrego Miasta w postaci budowy obwodnicy Dobrego Miasta. Były minister Jerzy Szmit podkreślił znaczenie, jakie może mieć budowa obwodnicy Dobrego Miasta dla całej Warmii. Gospodarz gminy Jarosław Kowalski podziękował za dotychczasowe rządowe inwestycje podnoszące jakość i bezpieczeństwo życia mieszkańców gminy.
Po uroczystości mimo napiętego kalendarza wiceminister Weber w towarzystwie Jerzego Szmita, burmistrzów Jarosława Kowalskiego i Jacka Wiśniowskiego oraz dyrektora GDDKiA Mirosława Nicewicza zwiedzili wystawę plenerową w Dobrym Mieście poświęconą Zbrodni Katyńskiej.
Na wystawie, oprócz chronologii wydarzeń, wyszczególnione zostały miejsca, w których Sowieci mordowali Polaków oraz liczba ofiar, Przedstawiono także zapiski ze znalezionego w dołach śmierci notatnika jednego z pomordowanych oficerów, listy pisane przez osadzonych w obozach i ich rodziny oraz fragment z zeznań Dymitra Tokariewa, szefa Zarządu NKWD w Kalininie. Zaprezentowane zostały również biogramy ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wystawę zamyka plansza poświęcona Kłamstwu Katyńskiemu
Podczas uroczystego otwarcia wystawy w dniu 13 kwietnia 2021 r. obecny na uroczystości Konsul Generalny Węgier Paul Attila Illes przybliżył zebranym tragiczne losy węgierskiej rodziny Korompay.
Emánuel Korompay to autor pierwszego słownika polsko-węgierskiego, lektor Uniwersytetu Warszawskiego, kapitana Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.
Po odbyciu kampanii wrześniowej, w Złoczowie został wzięty do niewoli sowieckiej. 15 listopada 1939 r. trafił do obozu w Starobielsku. Z okresu niewoli do rodziny trafiła jedynie jedna karta pocztowa, wysłana 8 marca 1940 r. We wzruszającej wiadomości do ukochanych żony i córek, Emánuel dopytuje o zdrowie oraz przekazuje informacje, w jaki sposób i komu pozostawił pieniądze dla rodziny. W kwietniu trafił do Charkowa, gdzie wraz z pozostałymi oficerami został zamordowany.
Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie Historyczne im. Stefana Roweckiego „Grota” w Olsztynie i Instytut Pamięci Narodowej pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego i burmistrza Dobrego Miasta Jarosława Kowalskiego.
Szczepan Worobiej