To wielkie wydarzenie dla Warmii! Od 12 do 14 czerwca w Lidzbarku Warmińskim będzie odbywało się 359. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie będą modlili się także we Fromborku i Stoczku Klasztornym, gdzie Prymas Tysiąclecia dokonał osobistego zawierzenia Matce Bożej. Teraz zostaje tu odnowiony Akt Zawierzenia Polski.
Dlaczego wybrano właśnie Warmię, a konkretnie Stoczek Klasztorny, Frombork i Lidzbark Warmiński? Odpowiedź jest jasna – Warmia ma ogromne znaczenie w historii Kościoła katolickiego w Polsce. To obszar, który był nie tylko księstwem kościelnym, ale również polskim lennem. Kanonicy warmińscy, w tym słynny Mikołaj Kopernik, pełnili ważne funkcje nie tylko w życiu religijnym, ale także społecznym i gospodarczym. Ich wpływ sięgał daleko poza mury kościelne.
Wybór Warmii na miejsce Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski ma szczególne znaczenie w tym roku, kiedy obchodzimy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. Rok Kopernikański jest obchodzony w naszej Ojczyźnie, dlatego metropolita warmiński, abp Józef Górzyński, zaprosił członków Episkopatu Polski na to wyjątkowe wydarzenie. Celebracje liturgiczne, które będą się odbywać w trakcie Zebrania, będą upamiętniać te ważne rocznice.
Pierwszego dnia, 12 czerwca, biskupi udadzą się do Stoczka Klasztornego, gdzie w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. To niezwykle ważne miejsce w polskiej historii. To tam, od 12 października 1953 roku do 6 października 1954 roku, komuniści przetrzymywali błogosławionego Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Przewodniczyć Mszy świętej będzie prymas Polski, abp Wojciech Polak.
Sanktuarium w Stoczku od lutego ma zaszczytny status Pomnika Historii, nadany przez Prezydenta RP, Andrzej Dudę. To symboliczne wyróżnienie podkreśla nie tylko rolę Stoczka Klasztornego jako miejsca odosobnienia i więzienia dla Prymasa Polski, ale przede wszystkim akcentuje akt osobistego oddania Matce Bożej, który został tu złożony przez uwięzionego Prymasa. Teraz, podczas wizyty Prymasa Polski, abp Wojciecha Polaka, w klasztorze, Akt Zawierzenia Matce Bożej zostanie odnowiony.
Drugiego dnia Zebrania Plenarnego, Msza święta będzie celebrowana w archikatedrze pw. Wniebowzięcia NMP we Fromborku – miejscu pochówku samego Mikołaja Kopernika. To nie tylko jedna z najważniejszych katedr w Polsce, ale również ważny element naszego dziedzictwa kulturowego. Pod kopułą świątyni wiszą paliusze kardynalskie, które świadczą o znaczeniu tej świątyni dla Kościoła katolickiego. To przypomnienie biskupów warmińskich, którzy osiągnęli godność kardynalską. W katedrze można również podziwiać tiarę upamiętniającą Piusa II, papieża, który wcześniej był biskupem warmińskim. To miejsce jest nie tylko świadkiem naukowych osiągnięć Mikołaja Kopernika, ale także pamiątką po wybitnych uczonych i mężach stanu związanych z Warmią.
Trzeciego dnia, biskupi będą celebrować Mszę świętą w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła w Lidzbarku Warmińskim. To kolejne szczególne miejsce ze względu na swoją historię. Zamek był siedzibą biskupów warmińskich, a wielu z nich zostało prymasami. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski przyciągnie również przedstawicieli innych episkopatów, takich jak Francja, Hiszpania, Ukraina, Mołdawia, Kazachstan, Litwa, Chorwacja i Rosja.
Jednym z ważnych wystąpień będzie przemówienie delegata synodu biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, biskupa Teodora Martyniuka. Biskup Teodor Martyniuk będzie mówił o solidarności między Kościołami w Polsce i na Ukrainie w obliczu trwającej wojny. Ponadto, nawiąże do 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, ludobójstwa, które miało miejsce podczas II wojny światowej.
Poprzez uroczystości i modlitwy, szczególnie te we Fromborku i Lidzbarku Warmińskim, biskupi Episkopatu Polski oddają hołd Mikołajowi Kopernikowi, który jako kanonik warmiński wnosił ogromny wkład w rozwój nauki i przekształcenie naszego spojrzenia na świat. Mikołaj Kopernik, jeden z największych naukowców w historii, związany z Warmią, zachwycił świat swoimi odkryciami, które łączył z głęboką wiarą.
Marek Adam