Historii można nie tylko się uczyć, ale można także ją malować. Najlepiej wiedzą o tym laureaci tegorocznego konkursu “Tylko Niepodległość” zorganizowanego przez IPN i wojewodę warmińsko-mazurskiego. 12 uczniów odebrało nagrody za prace, które posłużyły do stworzenia niecodziennego kalendarza.
Konkurs i skala udziału w nim młodzieży z Warmii i Mazur dobitnie zadają kłam propagandzie, która chciałaby uczynić z młodych jedynie głupców uczestniczących w czarnych marszach lub maszerujących pod tęczowymi flagami. Swoje prace pokazujące umiłowanie Ojczyzny w tegorocznej edycji konkursu przysłało aż 200 uczniów z przeszło 30 szkół.
Kapituła Konkursu wybrała 12 prac, z których został stworzony wyjątkowy kalendarz. Wyjątkowy, bo każda znajdująca się w nim karta jest zilustrowana pracą pokazującą wydarzenie z historii Polski przypisaną do danego miesiąca.
Laureatami konkursu zostali:
Styczeń – Oleksandra Oliinyk (Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy AK w Olsztynie; tytuł pracy: „Powstanie Wielkopolskie 1918”)
Luty – Zuzanna Rozenbajgier (I LO im. Bohaterów Grunwaldu w Pasłęku; tytuł pracy: „Rzeczpospolita wraca nad Bałtyk – luty 1920 r.”)
Marzec – Karol Kaczka (Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach; tytuł pracy: „Przystąpienie Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego”)
Kwiecień – Aneta Więcek (IV LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Olsztynie; tytuł pracy: „Porozumienie Wojska Polskiego i armii Ukraińskiej Republiki Ludowej 1920”)
Maj – Laura Januszewska (Szkoła Podstawowa nr 19 im. M. Kopernika w Olsztynie; tytuł pracy: „Koniec II wojny światowej w Polsce”)
Czerwiec – Zuzanna Gilewska (Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy AK w Olsztynie; tytuł pracy: „Bilet w jedną stronę. Pierwszy transport więźniów do Auschwitz)
Lipiec – Jakub Kowalewski (Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku; tytuł pracy: „Lipiec – Zbrodnia Wołyńska 11.07.1943 r.”)
Sierpień – Oliwia Beczyńska (I LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie; tytuł pracy: „Niepewność”)
Wrzesień – Weronika Car (I LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie; tytuł pracy: „Obrona Westerplatte – 1 września 1939 r.”)
Październik – Patrycja Siejak (X LO Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie; tytuł pracy: „16.10.1978 Kardynał Karol Wojtyła został papieżem”)
Listopad – Sandra Witkowska (Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim; tytuł pracy: „Upadek Muru Berlińskiego 1989”)
Grudzień – Lena Szczerbowska (Szkoła Podstawowa nr 19 im. M. Kopernika w Olsztynie; tytuł pracy: „Niewola”)
Każda praca musiała być przygotowana w formie plakatu A3, na którym uczniowie mieli namalować lub narysować ważne momenty z historii Polski XX wieku. Laureatów nagrodzono na uroczystym spotkaniu w urzędzie wojewódzkim. Dla laureatów było to wielkie przeżycie. Tym bardziej że konkurs „Tylko Niepodległość” dla większości z uczniów był sposobem na wyrażenie własnego patriotyzmu, a często także doświadczeń przechowywanych w tradycji rodzinnej.
Patriotyzm to bardzo często umiejętność mówienia prawdy wbrew powszechnej modzie na milczenie. Wśród tematów zwycięskich prac nie zabrakło więc trudnych tematów. Jakub Kowalewski z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku swoją pracą upamiętnił Zbrodnię Wołyńską.
— Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary – to takie przewodnie hasło, które już od kilku lat jest ukazywane na plakatach związanych z Rzezią Wołyńską. Z danych wynika, że ponad 100 tys. Polaków zostało zamordowanych w tej rzezi. Wiele osób straciło swój dach na głową i to nie powinno zostać zapomniane w naszej historii. Praca została wykonana techniką malowania kredkami. Aby zachować mocne barwy, to trzeba się naprawdę napracować — powiedział w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn laureat kwietniowej strony kalendarza.
Z kolei Weronika Car z LO 1 w Ostródzie upamiętniła swoją pracą bohaterską obronę Westerplatte we wrześniu 1939 roku.
— Nasi żołnierze bronili się przez 7 dni i się nie poddawali. To byli nasi bohaterowie. Zainspirowałam się też wierszem o żołnierzach z Westerplatte. Jest tam fragment o tym, że czwórkami szli do nieba i stwierdziłam, że to będzie bardzo dobre podkreślenie w pracy plastycznej — podkreśliła cytowana przez Radio Olsztyn uczennica z Ostródy
— Na przygotowanie pracy poświęciłam kilkanaście godzin. Dla mnie i moich bliskich patriotyzm jest bardzo ważny — powiedziała „Gazecie Olsztyńskiej” 13-letnia Lena Szczerbowska, która przygotowała zwycięską pracę w kategorii grudzień. — Do udziału w konkursie namówiła mnie nauczycielka. Mam pewne doświadczenie. Już wcześniej przygotowywałam prace o historii Polski — dodała.
Główną nagrodą był okolicznościowy sam kalendarz oraz zestawy wydawnictw i gier edukacyjnych IPN.
Konkurs został zrealizowany w ramach projektu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego „Warmia i Mazury na drodze ku Niepodległości – edycja 2022”. Sfinansowano go ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
Marek Adam