Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Na szlaku Św. Jakuba” mieli okazję uczestniczenia w widowisku „Mnie się jakoś udało z honorem” według scenariusza Zenona Złakowskiego – opozycjonisty z czasów PRL, działacza NSZZ Solidarność, poety, dziennikarza i pisarza.
Scenariusz spektaklu oparto o wspomnienia prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego z okresu stanu wojennego. Reżyserem i odtwórcą roli Profesora jest Maciej Mydlak, którego znakomicie wspierał Paweł Parczewski – obydwu aktorów doskonale znamy z desek Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski w chwili wprowadzenia w dniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Jak wielu innych działaczy był wówczas represjonowany. Trzy miesiące przebywał w areszcie w Olsztynie. Skazany na dwa lata więzienia został osadzony w Braniewie. Jego wspomnienia, a tym samym prezentowane widowisko, ukazują pracownika naukowego, działacza Solidarności, który niespodziewanie znalazł się w trybach reżimowej machiny, która chciała zdławić wszelką niezależną od komunistów działalność.
Premiera widowiska odbyła się 17 grudnia 2021 roku w Galerii Usługa Jazz Bar w Olsztynie.
Sukces frekwencyjny przedstawienia z pewnością pozwala na postawienie kilku ważnych pytań: czy mieszkańcy Olsztyna muszą być skazani na repertuar jednego teatru? Czy w Olsztynie, lub szerzej – w Metropolii Olsztyn, znajdzie się miejsce dla sztuki hołdującej antycznym zasadom „dobra, prawdy i piękna”? Dyskusję czas zacząć!
źródło: pisolsztyn.org.pl