Po cyklu autorskich wykładów dr. Waldemara Brendy pt. „Spotkań z historią Polski”, które w minionym sezonie od września 2022 do czerwca 2023 odbywały się w Piszu z inicjatywy Klubu Lokalnych Inicjatyw Oświatowych (we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym), miejscowe środowisko historyków zaplanowało na bieżący rok szkolny (2023/2024) ciąg zdarzeń kulturalnych pod wspólnym tytułem „Spotkań autorskich”.
Do tej pory odbyły się dwa spotkania. W październiku gościł w murach „Starego Ogólniaka” dr Piotr Bojarski z Instytutu Północnego w Olsztynie, który opowiadał o swej najnowszej publikacji pt. „Nadzieje i rozczarowania. Echa zamachu majowego na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej”.
W listopadzie organizatorzy odeszli nieco od konwencji historycznej i zaprosili Bożenę Ulewicz z Olsztyna wraz z jej pierwszą powieścią pt. „Serce Serfiraz Hanim” – znakomitą współczesną opowieścią o tym, jak przypadek może połączyć dwoje ludzi i zmienić ich życie. Polsko-węgierskie wątki romansowe tej książki krzyżują się z zaskakującą sensacyjną intrygą, a nad tym wszystkim unosi się delikatna aura spraw, które – w związku z dziejącymi się na naszych oczach zmianami w kulturze i kondycji ludzkiej – w bardzo poważny sposób zaprzątają uwagę znacznej części z nas. Książkę czyta się bardzo dobrze, o czym uczestnicy wieczoru mogli się przekonać, słuchając fragmentów, przytaczanych przez Jagnę Polakowską – aktorkę Olsztyńskiego Teatru Lalek, również obecną na spotkaniu.
Za to w grudniu tematyka historyczna powraca. W czwartkowy wieczór, 7 grudnia 2023 r. (godz. 18.00) tematem książkowych rozmów będzie opracowanie pt. „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia”. Autorami tej ważnej – nie tylko ze względu na 80. rocznicę zbrodni wołyńskiej – książki są dr. Joanna Karbarz – Wilińska i Bartosz Januszewski z Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Gdańsku.
Serdecznie zapraszamy!