Zapraszamy wszystkich miłośników historii, szpiegowskich sensacji i tajemnic masonerii na spotkanie do Książnicy Polskiej w Olsztynie, gdzie w comiesięcznym cyklu IPN pt. „Przystanek Historia” odbędzie się spotkanie autorskie z dr. Tomaszem Krokiem z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Autor jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skołodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach zajmuje się działalnością komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w pierwszych latach po wojnie. Niedawno wydał dwie książki, z których jedna nosi tytuł „Antymasońska komórka Episkopatu Polski w świetle badań i dokumentów (1946-1952)” (wyd. LTW), duga zaś: „Afera teozofów. Siatka wywiadowcza mjr. Andrzeja Czaykowskiego (1949–1951)” (wyd.: IPN 2025). I to właśnie ta publikacja będzie głównym tematem rozmowy dr. Waldemara Brendy z dr. Tomaszem Krokiem w poniedziałkowe popołudnie, 19 maja 2025 r., o godz. 17.00.
W tym miejscu może jeszcze warto dodać kilka słów wyjaśnienia. Mjr A. Czaykowski to żołnierz AK, cichociemny i uczestnik powstania warszawskiego. Po wojnie znalazł się na Zachodzie. W 1949 r. postanowił jednak wrócić do sowietyzowanego kraju, aby podjąć działalność wywiadowczą na rzecz władz Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Swoją konspiracyjną aktywność oparł wówczas głównie na członkach Polskiego Towarzystwa Teozoficznego, w tym na swojej najbliższej rodzinie – teozofkach, które w czasach okupacji działały w organizacjach Polskiego Państwa Podziemnego. Założone w 1921 r. Polskie Towarzystwo Teozoficzne było oficjalną filią międzynarodowej organizacji – Towarzystwa Teozoficznego, utworzonego w 1875 r. z inicjatywy rosyjskiej szlachcianki Heleny Pietrowny Bławatskiej. Siatka Czaykowskiego potrafiła dotrzeć do bliskich najwyższych funkcjonariuszy komunistycznego państwa. O dalszych losach Czaykowskiego i jego współpracowników będzie można się dowiedzieć podczas poniedziałkowego spotkania z Tomaszem Krokiem.
Redakcja