W Olsztynie startuje cykl spotkań „Porozmawiajmy o Ojczyźnie”. Już we wtorek 27 maja profesorowie Zybertowicz, Raczkowski, Chazbijewicz i Wojciechowski będą dyskutowali o tym „Jakiej prezydentury Polacy potrzebują?”. Spotkanie jest otwarte. Będzie można uczestniczyć w dyskusji z profesorami!
W Olsztynie rozpoczyna się nowa, istotna inicjatywa – cykl spotkań zatytułowany „Porozmawiajmy o Ojczyźnie”. Przedsięwzięcie, jak zapewniają organizatorzy, ma na celu stworzenie platformy do pogłębionej, krytycznej dyskusji na temat fundamentalnych kwestii dotyczących przyszłości Polski. Pierwsze spotkanie, zapowiadane jako wydarzenie o dużym znaczeniu, ma zainaugurować serię debat.
Organizatorami projektu są Fundacja im. Piotra Poleskiego oraz Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie. Temat inauguracyjnego spotkania, „Jakiej prezydentury Polacy potrzebują?”, jest niezwykle aktualny i rezonuje z bieżącą sytuacją polityczną. Wybór tematu, w połączeniu z misją Fundacji im. Piotra Poleskiego, wpisuje się w szerszy projekt „naprawiania olsztyńskiej, warmińskiej i polskiej rzeczywistości”.
— To będzie pierwsze spotkanie i od razu z przytupem — mówi Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego. — Zaprosiliśmy bardzo ważnych gości. Profesor Zybertowicz to postać absolutnie rozpoznawalna w całej Polsce, ceniony za swoje analizy i spojrzenie z szerokiej perspektywy. Profesor Raczkowski jest ekonomistą i specjalistą ds. zarządzania strategicznego i polityki gospodarczej. Z kolei profesor Chazbijewicz to znana postać akademicka, były ambasador Polski w Kazachstanie, a profesor Wojciechowski to postać doskonale znana w Olsztynie jako biblista i etyk. Każdy z nich wnosi coś unikatowego do tej debaty — stwierdza Jerzy Szmit.
Debatę poprowadzi redaktor Paweł Pietkun, który rozpoczynał swoją karierę jako dziennikarz w Olsztynie. Do niedawna pełnił funkcję zastępcy dyrektora TVP World. Jest również dyrektorem regionalnym na Polskę U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights.
Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie nie ograniczy się do panelu dyskusyjnego. — Liczymy na aktywny udział publiczności, pytania z sali i prawdziwą debatę — mówi prezes Fundacji. — Polacy chcą dziś rozmawiać o przyszłości państwa, o tym, jaka powinna być prezydentura i jakie wartości powinny ją kształtować. Chcemy dać przestrzeń do takiej rozmowy — dodaje prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego.
Debata będzie okazją, by spojrzeć na Polskę z globalnej perspektywy, dostrzegając jej miejsce w świecie i w Europie. — Jesteśmy częścią Europy i częścią świata, nie możemy być od tego oderwani — stwierdza Jerzy Szmit. — Tego typu wydarzenia pozwalają ludziom to sobie uświadomić i włączyć się w myślenie strategiczne o państwie — podkreśla.
Fundacja im. Piotra Poleskiego jest organizacją, która od lat aktywnie uczestniczy w życiu regionu. Jej szczególnym sukcesem jest projekt „Metropolia Olsztyn”, obejmujący cykl debat panelowych, które przyciągały liczną publiczność i znacząco wpłynęły na kształtowanie wizji polityki miejskiej.
Wśród jej inicjatyw są nie tylko konferencje tematyczne, wykłady, ale także budowanie pamięci historycznej przez wydarzenia rocznicowe związane m.in. z wybuchem powstania styczniowego, uchwaleniem Konstytucji 3 maja czy upamiętnieniem żołnierzy wyklętych przez organizowanie Biegu Tropem Wilczym. Fundacja jest związana głównie ze środowiskami prawicowymi i konserwatywnymi.
— Wtorkowe spotkanie będzie szczególnie ważne w kontekście trwającej kampanii wyborczej. Pierwsza tura wyborów prezydenckich już za nami, a rozstrzygnięcie, kto zasiądzie w pałacu prezydenckim, 1 czerwca, dlatego chcemy wykorzystać ten moment na to, by zastanowić się, jakiego prezydenta naprawdę potrzebują Polacy — mówi Jerzy Szmit.
Marek Adam
Co, gdzie kiedy?
Debata „Jakiej prezydentury potrzebują Polacy?”
Organizatorzy: Fundacja im. Piotra Poleskiego, Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego
Data: 27 maja 2025 roku (wtorek)
Godzina: 17:00
Miejsce: Dom Pielgrzyma, ul. Seweryna Pieniężnego 2A, Olsztyn
Goście: prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Selim Chazbijewicz, prof. Michał Wojciechowski, prof. Konrad Raczkowski
Prowadzenie: Paweł Pietkun
Wstęp wolny