Zwieńczeniem olsztyńskich obchodów 3 Maja było sadzenie dębów pamięci w Parku im. Janusza Kusocińskiego. Środowiska patriotyczne upamiętniły w ten sposób nie tylko Konstytucję 3 Maja, ale także poległych za Ojczyznę. W tym ofiary katastrofy smoleńskiej.
O tym, ile zawdzięczamy naszym poprzednikom, którzy nie wahali się przelewać za Polskę krwi, do zebranych przed tzw. kamieniem smoleńskim w Parku Kusocińskiego mówił Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter, bo było już 20 z kolei.
— Dęby w Parku im. Kusocińskiego sadziliśmy pierwszy raz 20 lat temu. Część z nich to już całkiem spore drzewa — przypomina Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego.
W krótkim przemówieniu poprzedzającym zasadzenie dębów, Jerzy Szmit przypomniał aktualność zasad przyświecających tym, którzy uchwalali Konstytucję 3 Maja. Wyliczone przez prezesa Fundacji im. Piotra Poleskiego punkty w zaskakujący sposób korespondowały z zasadami nowoczesnego patriotyzmu, który jest podstawą funkcjonowania Państwa Polskiego.
— Twórcy Konstytucji mówili, że trzeba płacić podatki, trzeba znieść liberum veto, trzeba dbać o wojsko — wyliczał Jerzy Szmit.
Podczas okolicznościowych przemówień nie zabrakło wzruszających momentów. Szczególnie podczas wspominania ofiar katastrofy smoleńskiej. W wyjątkowy sposób tych polityków, którzy byli bezpośrednio związani z Warmią i Mazurami.
W katastrofie smoleńskiej zginął Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który urodził się w Jezioranach koło Olsztyna. Grażyna Gęsicka – posłanka na Sejm, która dzieciństwo spędziła w Rynie, a szkołę średnią skończyła w Giżycku.
Maciej Płażyński – poseł na Sejm i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Parlamentarzysta urodził się w Młynarach, a liceum ukończył w Pasłęku. Tadeusz Płoski – ordynariusz Polowy Wojska Polskiego. Urodził się w Lidzbarku Warmińskim. Pracował jako wykładowca na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Wielu z uczestników wydarzenia miało ze sobą butelki z wodą. Wspólnie podlewali świeżo zasadzone drzewa. Po spotkaniu na wszystkich czekała mała niespodzianka. Organizatorzy spotkania przygotowali poczęstunek.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego „Grota”, Stowarzyszenia „Patria Nostra”, Stowarzyszenia represjonowanych w stanie wojennym „PRO PATRIA”, Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Fundacji im. Piotra Poleskiego.
Marek Adam