Aktywiści olsztyńskich grup, stowarzyszeń i fundacji zawiązali koalicję, która sprzeciwia się promowaniu przez Miejski Ośrodek Kultury niebinarności i nieheteronormatywności. Sygnatariusze listu otwartego do prezydenta miasta domagają się interwencji w sprawie I Olsztyńskich Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych TRANSATLANTYK. Swój protest na piątek zapowiedzieli działacze prawicy.
Treść listu na końcu tekstu!
Kilka dni temu informowaliśmy o bulwersujących i kontrowersyjnych planach Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, który zamiast zajmować się propagowaniem kultury, stał się miejscem promowania skrajnych ideologii i lansowania mody na niebinarność i nieheteronormatywność.
Opisaliśmy, jak MOK w Olsztynie przekracza kolejne granice. Tym razem granice płci. Modę na twierdzenie, że są więcej niż dwie płcie, ma zamiar propagować już nie tylko wśród dorosłych, ale także dzieci. To zamiast wsparcia dla cierpiących w związku z zaburzeniem własnej tożsamości, tworzenie niebezpiecznej mody. I to za nasze pieniądze!
Jedną z atrakcji, rozpoczynającej się w piątek 24 maja, dwudniowej imprezy, jest tzw. żywa biblioteka. W MOK w Olsztynie będzie można sobie „wypożyczyć” m.in.: transmężczyznę, transkobietę, osobę niebinarną albo drag queen.
Po naszej publikacji w internecie rozpętało się piekło. Praktycznie w każdej z grup na Facebooku, gdzie pojawiły się linki do naszej strony, ultralewicowi aktywiści atakowali wiarę i wychwalali MOK w Olsztynie za przecieranie szlaków dla ich ideologii.
Dwa dni temu otrzymaliśmy informację o tym, że po naszych publikacjach powstał list otwarty do nowego prezydenta Olsztyna, Roberta Szewczyka. Sygnują go przedstawiciele różnych grup, stowarzyszeń i fundacji z Olsztyna, którzy są co najmniej zaniepokojeni działaniami miejskiej instytucji przeznaczonej do promowania kultury, a nie propagowania skrajnej lewicowej ideologii. Inicjatorem powstania listu jest prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego, Jerzy Szmit.
– Początkowo z niedowierzaniem przyjąłem doniesienia o tym, co planuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Niestety to prawda. MOK zaangażował się w propagowanie skrajnych i szkodliwych ideologii. Dlatego wraz z przedstawicielami innych fundacji i stowarzyszeń przygotowaliśmy list do prezydenta Olsztyna – mówi Jerzy Szmit.
Według informacji przekazanych nam przez inicjatora listu, koalicja na rzecz obrony wartości, na czele z tradycyjnie pojmowaną rodziną, jest otwarta na nowe środowiska. List ma być dopiero początkiem planowanych działań.
– Chcemy działać z dużą ostrożnością i wrażliwością dla tych, którzy naprawdę cierpią ze względu na problemy z własną tożsamością płciową. Nie dopuścimy jednak do tego, żeby wyrządzać krzywdę naszym dzieciom i wnukom – stwierdza Jerzy Szmit.
W piątek 24 maja protest przed siedzibą MOK przy ulicy Dąbrowszczaków zapowiedziało środowisko Korony wywodzące się z Konfederacji. Zwolennicy Grzegorza Brauna o godzinie 16:30 zaplanowali konferencję prasową, a o godzinie 17:00 protest, który, jak zapewniają, został zalegalizowany.
Marek Adam
Olsztyn, 23-05-2024 r.
List otwarty do Prezydenta Olsztyna, Roberta Szewczyka
Zgłaszamy nasz stanowczy sprzeciw wobec organizowania przez Miejski Ośrodek Kultury Olsztyńskich Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych. Według zapowiedzi będzie to impreza promująca treści, na które nie ma zgody ogromnej większości mieszkańców Olsztyna.
Treści skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, opierające się na twierdzeniu, że bycie kobietą lub mężczyzną nie jest jasno zdefiniowaną biologicznie tożsamością człowieka, a podlega dowolnemu wyborowi. W konsekwencji młodzi ludzie przeżywający kryzysy tożsamościowe są przekonywani, że pozorna zmiana płci, nawet przez nieodwracalne okaleczenie, może przynieść im ulgę.
W rezultacie zamiast wewnętrznej ulgi, otwartości i samospełnienia trafiają do zamkniętego, wąskiego kręgu osób wyalienowanych ze społeczeństwa, bez szans na założenie normalnej rodziny, posiadania dzieci, a potem wnuków. Osoby transpłciowe i niebinarne potrzebują pomocy i wsparcia, ale z pewnością nie przez publiczne manifestacje swoich problemów, lecz w zaciszu gabinetów lekarskich, poprzez pomoc psychologiczną lub psychiatryczną wykwalifikowanych specjalistów.
Miejski Ośrodek Kultury jest publiczną placówką samorządową, utrzymywaną z publicznych pieniędzy. Art. 7 punkt Ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku określa zadania własne gminy. W pkt. 16 na samorząd nałożony został obowiązek prowadzenia polityki prorodzinnej według powszechnie przyjętych wzorców.
Promowanie przez jednostkę samorządową treści wynikających z programu Olsztyńskich Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych jest nie tylko sprzeczne z nauką, zdrowym rozsądkiem i naturalnym porządkiem, ale również sprzeczne z obowiązującym prawem.
Zwracamy się do Prezydenta Olsztyna, aby nasze miasto nie promowało imprez, na które nie ma przyzwolenia znaczącej części mieszkańców stolicy regionu.
Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie
Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej
Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie w Olsztynie
Fundacja Debata
Fundacja im. Piotra Poleskiego
Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie
Stowarzyszenie Semper Fidelis Polonia
Stowarzyszenie Święta Warmia
Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.