Ruszyła kampania wyborcza do samorządów – ten krótki czas, kiedy mieszkańcy zmieniają się w wyborów i decydują kto będzie sprawował władzę w naszych małych ojczyznach. Przez ostatnie dwa lata Fundacja im. Piotra Poleskiego zorganizowała razem z Akademickim Klubem Obywatelskim im prof. Lecha Kaczyńskiego cykl dyskusji pod nazwą „Metropolia Olsztyn”. Z udziałem najwyższej klasy specjalistów poszukiwaliśmy nowych rozwiązań napędzających rozwój stolicy Warmii i Mazur.
Doceniając wagę najbliższych wyborów Rada i Zarząd Fundacji im. Piotra Poleskiego zdecydowały się zapytać kandydatów na prezydenta Olsztyna o ich pogląd na 17 kwestii istotnych dla miasta. Liczymy, że dzięki odpowiedziom kandydaci pozwolą się lepiej poznać wyborcom i przybliżą swoje zamiary.
Sądzimy, że forma pisemna da możliwość spokojnej i przemyślanej odpowiedzi. Deklarujemy, że odpowiedzi otrzymane z poszczególnych sztabów będziemy publikować bez komentarzy i skrótów, według kolejności otrzymania. Zastrzegamy sobie jedynie syntetyczne omówienie wypowiedzi na koniec – po opublikowaniu wszystkich wystąpień.
Rada i Zarząd
Fundacji im. Piotra Poleskiego
Pytania:
1. Edukacja jest jednym z najważniejszych zadań samorządu, a wydatki na edukację stanowią 44% budżetu Miasta 2024 roku. Jednocześnie wyniki matur i egzaminów ośmioklasistów są gorsze niż w Elblągu i Ełku. Jak zamierza Pani/Pan poprawić tę sytuację?
2. Czy zamierza Pani/Pan kontynuować rozbudowę linii tramwajowych?
3. Czy zamierza Pani/Pan ujawnić mieszkańcom:
– całkowity koszt budowy spalarni odpadów /ITPO/,
– źródła jest finansowania,
– właściciela zakładu po zakończeniu inwestycji,
– jaka część nakładów zostanie przerzucona na mieszkańców w opłatach za odbiór odpadów i dostawy ciepła?
4. W ostatnich latach w Olsztynie i okolicach została zmodernizowana i rozbudowana infrastruktura kolejowa, kończy się budowa Dworca Olsztyn Główny. Czy w celu integracji Olsztyna z otoczeniem oraz dla upłynnienia ruchu w mieście zamierza Pani/Pan zainicjować powołanie kolei aglomeracyjnej? Czy zamierza Pani/Pan zrealizować konieczną infrastrukturę w tym parkingową przy istniejących i ewentualnych przystankach kolejowych i doprowadzić do wspólnego biletu komunikacji miejskiej i kolejowej?
5. Po zakończeniu prac planistyczno-studialnych zapadła decyzja, że północna obwodnica Olsztyna będzie przebiegać szlakiem zachodnim. Czy będzie Pani/Pan dążyć do zmiany tej decyzji ze świadomością, że przedłuży to realizację inwestycji o wiele lat albo odłoży ją w bliżej nieokreśloną przyszłość?
6. Szpital Miejski liczy sobie ponad 150 lat i wymaga nieustannych remontów, które przynoszą jedynie doraźną poprawę. Czy zamierza Pani/Pan podjąć starania o budowę nowego szpitala miejskiego? Czy zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą liczyć na wsparcie i w jakiej formie /na przykład budowy parkingów przy działających POZ/?
7. Olsztyn potrzebuje nowych impulsów rozwojowych, a jednym z nich mógłby być Uniwersytet Medyczny powołany na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jak Pani/Pan odnosi się do tej koncepcji?
8. Czy jest Pani/Pan za powołaniem miejskiego teatru dramatycznego?
9. Miejski Ośrodek Kultury realizuje skrajnie lewacki, jednostronny przekaz, nastawiony na atakowanie podstawowych wartości narodowych i kulturowych. Czy zamierza Pani/Pan to zmienić?
10. Olsztyn nie współpracuje z Wojskiem Polskim, którego obecność jest ponownie znacząca dla miasta. Czy zamierza Pani/Pan zmienić ten stan rzeczy i podjąć efektywną współpracę ze strukturami armii?
11. Zadłużenie najemców lokali komunalnych wynosi w Olsztynie ponad 70 mln zł. Jak zamierza Pani/Pan rozwiązać ten problem?
12. Jak zamierza Pani/Pan przeciwdziałać narastającym lawinowo problemom finansowym PWiK?
13. Obecnie mogą być w gminach prowadzone prace nad możliwością likwidacji ogrodów działkowych i zamiany ich na tereny budowlane. Czy skorzysta Pani/Pan z tej możliwości, gdy będzie to realne?
14. Czy przedstawi Pani/Pan systemowe rozwiązanie regulacji płacowych pracowników samorządu, kończące spór zbiorowy i tworzące perspektywę utrzymywania wynagrodzeń na godnym poziomie.
15. Jakie są Pani/Pana pomysły na zwiększenie dochodów budżetu Olsztyna? Czy wobec szybko rosnących wysokich stawek podatku od nieruchomości przewiduje Pani/Pan ulgi dla mikro i małych przedsiębiorców, o jakim charakterze?
16. Czy zrealizuje Pani/Pan w ciągu jednej kadencji pokrycie co najmniej 95% Miasta planami zagospodarowania przestrzennego?
17. Czy jest Pani/Pan za usunięciem szubienic z przestrzeni Olsztyna?
Pytań należałoby zadać znacznie więcej, sądzimy jednak, że już odpowiedzi na powyższe ułatwią mieszkańcom dokonanie świadomego wyboru Prezydenta Olsztyna na lata 2024 -2029.
Liczymy na odpowiedzi.