Katolicki Zespół Edukacyjny im. Świętej Rodziny w Olsztynie obchodzi swoje 25-lecie. Nie tylko wychowuje swoich 600 uczniów w duchu patriotyzmu i wiary. Ma sportowe sukcesy, które wykraczają poza granice kraju. O szermierzach z Uczniowskiego Klubu Sportowego Hajduczek mówią z respektem na planszach całego świata.
Szkoła, która powstała 25 lat temu jest ewenementem na skalę regionu. Jej historia pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a wiara i wytrwałość naprawdę czynią cuda. Doskonale widać to z perspektywy 25 lat istnienia placówki, która zaczynała od 8 uczniów i determinacji kilkorga rodziców, którzy chcieli, żeby ich dzieci odbierały wykształcenie przekazywane im razem z takimi wartościami jak żywa wiara i gorący patriotyzm.
Po 25 latach
Dzisiaj Katolicki Zespół Edukacyjny im. Świętej Rodziny w Olsztynie ma przeszło 600 uczniów. Przedszkole, szkołę podstawową i średnią oraz wysokie miejsce w rankingach szkół. Oddaną pracy kadrę pedagogów, dla których praca w tej szkole nie jest jedynie pracą, ale przede wszystkim powołaniem do nauczania dzieci.
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Olsztynie od trzech lat plasuje się w pierwszej trójce w olsztyńskim rankingu szkół podstawowych, przeprowadzonym przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl.
— Modlimy się, aby owoce waszego trudu były obfite i pobłogosławione przez Boga, owocujące tym, co jest prawdą, dobrem, szczęściem. To się nie stanie bez trudu. Trzeba podejmować stawiane przez Boga zadania — stwierdził metropolita warmiński ksiądz arcybiskup Józef Górzyński podczas uroczystości z okazji 25-lecia placówki, które odbyły się w czwartek 27 października w Sanktuarium Świętej Rodziny, w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. — Dobre wartości w perspektywie czasu zawsze zwyciężą, złe polegną. O tym trzeba wiedzieć i bez wątpliwości stawać po stronie dobra — podkreślał abp Górzyński.
Początki
Początki, według relacji założycieli szkoły, nie były łatwe. 25 lat temu do proboszcza parafii pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela Człowieka przy ulicy Wyszyńskiego w Olsztynie zgłosiło się kilkoro rodziców. Chcieli, żeby ich dzieci uczyły się w katolickiej szkole. I byli gotowi taką szkołę założyć.
Ksiądz Andrzej Pluta użyczył pomieszczeń parafialnych. Rodzice założyli Stowarzyszenie Świętej Rodziny, które do dzisiaj prowadzi placówkę. Pierwszy rok szkolny rozpoczął się 1 września 1997 roku. Szkoła zaczęła szybko się rozrastać. Trzy lata później. „zerówka” działała już w nowo otwartym przedszkolu jednooddziałowym. Powstało gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Obie szkoły znalazły lokum w budynku przy przy parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, przy ulicy Mickiewicza 10.
Szermierze na planszy
Szybko okazało się, że uczniowie szkoły to urodzeni sportowcy. Pierwszym sportem, który oficjalnie zawitał w mury szkoły były… szachy. Do dzisiaj w szkole działa Uczniowski Klub Szachowy Kopernik, który dwa razy w tygodniu prowadzi swoje zajęcia. Drugim klubem jest Uczniowski Klub Tenisa Stołowego, który dał szkolnej reprezentacji wiele sukcesów. Jednak prawdziwy rozgłos przyniósł szkole Uczniowski Klub Szermierki Hajduczek.
— Pięć lat temu przyjechał do mnie przewodniczący rady rodziców Krzysztof Kozłowski i zapytał, jakie są szanse, żebyśmy mogli wybudować prawdziwą halę sportową do ćwiczeń szermierki. tak, żeby nasi szermierze mogli ćwiczyć na prawdziwej planszy. Od tego się zaczęło — wspomina prezes Stowarzyszenia Świętej Rodziny Andrzej Olszewski.
Centrum Sportu
Pierwszym efektem starań Stowarzyszenia Świętej Rodziny było uzyskanie terenu od miasta. Kolejnym, dzięki zaangażowaniu działaczy sportowych i lokalnych polityków, pozyskanie pełnej, bo 100 procentowej dotacji od kancelarii Premiera RP. I to na kwotę 10 milionów złotych! Dzięki niej inwestycja ruszyła z marszu, a niedawno został wmurowany pod nią kamień węgielny.
W Warmińsko-Mazurskim Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej w Olsztynie (bo tak nazywa się powstająca hala sportowa) oprócz sali szermierczej — w której będzie wbudowanych na stałe dziewięć plansz szermierczych przeznaczonych do przeprowadzania treningów i rozgrywania turniejów — na wyższej kondygnacji będzie sala sportowa: pełnowymiarowe boisko do siatkówki, do koszykówki, treningowe boisko piłki ręcznej, boisko do tenisa i badmintona.
Na kolejnej kondygnacji zaprojektowana jest profesjonalna sala tenisa stołowego, która będzie wykonana zgodnie z wymaganiami olimpijskimi. Po złożeniu ścianek przesuwnych pomieszczenie to może pełnić funkcję widowni. Wyżej znajdą się sale do treningów motorycznych oraz gabinety dla fizjoterapeutów, którzy będą opiekować się młodymi sportowcami. Obiekt jest w pełni przygotowany dla osób niepełnosprawnych. Centrum ma zostać oddane do użytku we wrześniu przyszłego roku.
Plany na przyszłość
Dzięki budowie centrum Olsztyn ma szansę stać się prawdziwym centrum szermierki. Już w tej chwili olsztyńscy szermierzy odnoszą coraz większe sukcesy, a sam sport zyskuje na popularności. Na bazie tej hali sportowej szkoła zamierza uruchomić klasy sportowe dedykowane młodym szermierzom, tenisistom, szachistom i innym dyscyplinom sportu. Obiekt będzie również miejscem przeprowadzania zgrupowań kadry narodowej polskich szablistów, jak i rozgrywania centralnych turniejów.
I co jeszcze ważniejsze Centrum jest ważnym elementem dla rozwoju metropolitalnych ambicji miasta. To obiekt, który będzie przyciągał nie tylko samych sportowców, ale również fanów tego szlachetnego sportu z całego kraju, a może nawet i całego świata. To szczególnie ważne dla miasta, które mimo wielu talentów wywodzących się z Olsztyna najczęściej nadal nie ma odpowiednich warunków, by je promować i rozwijać, przyczyniając się także do wzrostu atrakcyjności stolicy Warmii i Mazur.
O tym, jak potrzebna jest budowa Warmińsko-Mazurskiego Centrum Szermierki i Kultury Fizycznej w Olsztynie najlepiej świadczy lista zwycięstw olsztyńskich szermierzy z Hajduczka. Po większość z nich jadą do Warszawy lub Konina. W przyszłości to ich rywale będą mogli przyjeżdżać do Olsztyna.
Hajduczek
Szabliści z Olsztyna do 2022 roku zdobyli w sumie czternaście medali Mistrzostw Polski, w tym aż pięć w ostatnim sezonie sportowym 2021/2022. Są członkami kadry narodowej, dzięki uzyskanym kwalifikacjom reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.
Również nowy sezon sportowy szermierki 2022/2023 został rozpoczęty sukcesem szablisty UKS Hajduczek Olsztyn! W Katowicach (10.09.2022 r.) odbył się I Puchar Polski juniorów młodszych w szabli, na którym na podium stanął Krzysztof Dowgierd.
W Koninie 17-18 września 2022 r. podczas Pucharu Europy kadetów w szabli, na planszach ponownie z sukcesami zaprezentowali się zawodnicy z Hajduczka. Łukasz Kowalczyk dotarł do ćwierćfinału turnieju indywidualnego, a Krzysztof Dowgierd w turnieju drużynowym stanął na najniższym stopniu podium
Koniec września przyniósł następne sukcesy w Koninie, gdzie odbył się I Puchar Polski juniorów w szabli. Tu Aniela Kozłowska, w kolejnych walkach pucharowych pokonała swoje wszystkie rywalki, a Krzysztof Dowgierd dotarł do ćwierćfinału pucharu zajmując 5. miejsce.
W Pucharze Europy kadetów, który rozegrano 8-9 października 2022 r. w węgierskim Gödöllő w złotej drużynie chłopców walczył zawodnik UKS Hajduczek Olsztyn Krzysztof Dowgierd. Łukasz Kowalczyk z drużyną Polska 2 wywalczył 4. miejsce.
Zaskoczenie wywołało to, co stało się 15 października w Warszawie, gdzie odbył się Puchar Polski seniorów kobiet i mężczyzn w szabli. Siedemnastoletnia Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn udowodniła, że jest liczącą się szablistką w Polsce. Mimo tak młodego wieku stanęła na podium imprezy seniorskiej, zajmując 3. miejsce. To pierwsze w historii olsztyńskiego klubu podium na turnieju seniorskim.
Tydzień temu odbył się II Puchar Polski juniorów młodszych w szabli. Po raz kolejny zakończył się sukcesem zawodników z Olsztyna – Krzysztof Dowgierd stanął na najwyższym stopniu podium, a Łukasz Kowalczyk wywalczył 5. miejsce.
Marek Adam