Szanowni Przyjaciele Schumana!
Od miesiąca do Państwa nie pisałem i przez to zaniedbałem przesłać życzeń świątecznych i noworocznych. Mieliśmy i po części nadal mamy czas intensywnego wysiłku związanego z pracami dyplomowymi kończących się edycji, drugiej i trzeciej, naszego Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS). Poniewczasie życzę Wszystkim Państwu owocnego roku 2024, wypełnionego budowaniem jedności z Bogiem i ludźmi. Bardzo dziękuję za życzenia, które wielu z Państwa skierowało na moje ręce.
Czy i Państwo macie to samo wrażenie co ja, iż utyskiwałem na to, co było, a teraz żal mi, że już się skończyło? Człowiek czasami się zachowuje mało racjonalnie, ale też żyjemy w czasach, gdy wydarzenia następują z dynamiką slalomu narciarskiego. Załączam tu oświadczenie Instytutu Myśli Schumana odnośnie do obecnej sytuacji mediów w Polsce i istniejących zagrożeń dla ich funkcjonowania. Wielu z nas spotka się w najbliższy czwartek 11 stycznia 2024 w Warszawie pod Sejmem, i tu zachęcam do korzystania z naszych flag Instytutu Myśli Schumana, a dokładnie Grup Schumana, bo od roku takimi zaczynamy się posługiwać. Gdy takie flagi będą gdzieniegdzie powiewały pośród flag biało- czerwonych, będzie to przypomnieniem, iż większość Polaków jest za obecnością Polski w Unii Europejskiej, tyle tylko, iż samą Unię trzeba przywracać do jej idei założycielskich z epoki Roberta Schumana, Konrada Adenauera i Alcide de Gasperiego. Schuman wyraźnie pisał, że nie chce europejskiego super-państwa, a tymczasem coś takiego próbuje się teraz tworzyć. My chrześcijanie chcemy Europejskiej Wspólnoty Narodów oraz Europy silnej mocą wspólnotowej solidarności. Europejskie super-państwo byłoby tworem słabym, a tego sobie nie życzymy. Żądamy też praworządności, tak w Polsce, jak i na całym kontynencie. Nie chcemy podwójnych standardów, gdy zarzuca się łamanie praworządności kręgom spoza elity rządzącej Unią, zaś nie widzi nic złego gdy praworządność łamią same te elity. Nasza flaga Grup Schumana na górze ma kolor żółty, w środku biały, a na dole niebieski. Jest to kombinacja kolorów papieskich i maryjnych. Kto by w czwartek chciał taką flagę wziąć w swe ręce, nich wcześniej umówi się z Ryszardem Krzyżkowskim aby ten ją przekazał; telefon Ryszarda 570 990 686. Lepiej to zrobić ze stosownym wyprzedzeniem oraz licząc się z dynamiką sytuacji, bo ulice Warszawy mogą być zapchane ludźmi. A im większy tam będzie tłum, tym bardziej się będziemy cieszyli.
Specjalną piosenkę na manifestację 11 stycznia skomponował absolwent PUNCS i dyrektor oddziału Instytutu Myśli Schumana w Odolanowie, czyli Bogusław Cebulski. Więcej informacji na ten temat jest pod adresem https://imschuman.com/piosenka-o-wolnosci/
Drugi plik, który tu załączam, to świeżo przetłumaczona na polski książka Roberta Schumana „Dla Europy”. Tym ktoś z Państwa może być zaskoczony, bo przecież już dawno temu wydano w Polsce tłumaczenie tej książki dokonane przez Magdalenę Krzeptowską. Ja sam posługiwałem się egzemplarzem wedle tego tłumaczenia, wydanym przez „Znak” i ze wstępem Bronisława Geremka. Tyle tylko, że czasy się zmieniły i dziś ci, co się mienią „nowoczesnymi”, już nie lajkują Roberta Schumana. Wydawnictwo „Znak” nie zgadza się na dodruki tej książki, choć rośnie na nowo wzbudzone zainteresowanie myślą Schumana. Stąd nasz Instytut był zmuszony dokonać własnego osobnego tłumaczenia, aby mieć otwartą drogę do drukowania tekstu naszego patrona. Tłumaczenia na nasze potrzeby dokonała Anna Wiejak, której tu składamy podziękowanie. Ania jest ze wszech miar osobą cudowną i to dzięki temu, iż sobie „wypruwa żyły”, mamy świetny Schuman’s Optic Magazine. Ania jest dla nas wzorem pracowitości, bezinteresownej służby oraz odważnego zaangażowania w obronie prawdy. Gorąco zachęcam do częstego sięgania po tu załączone, a dokonane przez nią tłumaczenie książki „Dla Europy”. Ten plik będzie do bezpłatnego pobrania ze strony Instytutu Myśli Schumana, stąd warto, abyście Państwo zachęcali osoby ze swego otoczenia, aby się w ten tekst zaopatrywały.
27 stycznia 2024 uruchamiamy kolejną edycję PUNCS. Nasz wielki przyjaciel, prof. Michał Gierycz, w godzinach od 11:45 do 13:15 poprowadzi zajęcia pod tytułem „Wprowadzenie do nauczania społecznego Kościoła”. Z pięciodniowym wyprzedzeniem prześlę Wszystkim Państwu link do tych zajęć serdecznie zapraszając wszystkich, którzy chętnie by sobie na nowo poukładali w głowie fundamenty katolickiej nauki społecznej. Profesor Gierycz jest dziekanem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i z własnego doświadczenia potwierdzam, że mówi bardzo czytelnie i zrozumiale. To będzie wprowadzenie, zaś w miesiąc później, 24 lutego, prof. Gierycz będzie miał dla PUNCS drugi wykład, tym razem sięgający spraw na styku życia duchowego oraz spraw społecznych.
W seminariach duchownych, ale i na wydziałach teologicznych dla świeckich obok kursu katolickiej nauki społecznej jest osobny kurs teologii życia wewnętrznego (ascetyki) i to wówczas stanowi pewną całość, pozwalającą na zintegrowanie wewnętrzne osób oraz przygotowujące do skutecznego działania w swym otoczeniu społecznym. My dotąd jakby zadowalaliśmy się samą tylko katolicką nauka społeczną, bez aspirowania do spraw ascetyki. Ktoś by mógł powiedzieć, że to jest prawidłowo, bo skoro do nas się zgłaszają zaangażowani katolicy, to ci sobie znajdą kursy formacyjne w ramach różnych ruchów i wspólnot. Tyle tylko, że owe kursy w mniej czy bardziej świadomy sposób odwodzą ludzi od zaangażowania społecznego oraz powielają stereotypy że biznes czy polityka to dziedziny brudne, grzeszne. Powinniśmy umieć nad tym wszystkim zapanować i w tym właśnie będzie nam pomagać prof. Gierycz 24 lutego. A równolegle w tym samym kierunku zmierza cała działalność formacyjna Towarzystwa Roberta Schumana, do czego z wolnej stopy są stale zapraszane osoby z zewnątrz, z całego naszego tworzącego się środowiska schumanowskiego. Inna wybitna Anna, czyli Ania Smyk, przygotowała dla nas dwunastokrąg benedyktyńskiego wchodzenia w zazębianie modlitwy i pracy, ora et labora; tu główną rolę grają teksty o. Włodzimierza Zatorskiego. Część z Państwa może pamiętać, że temu poświęcaliśmy zajęcia PUNCS 24 czerwca 2023 w Dobrym Mieście. A całą nową edycję PUNCS chcemy profilować tak, by integrować zasady społeczne z naszym wewnętrznym doświadczeniem duchowym.
Z kolei nieco wcześniej, od 10:00 do 11:30, będziemy mieli temat zupełnie nowy: „Myśl społeczna ks. Franciszka Blachnickiego”. W ramach tego nie zabraknie treści dotyczących wyzwolenia i wolności jako owocu synostwa Bożego, i to z odniesieniem do teologii biblijnej. Tu więc zdecydowanie idziemy na łączenie treści duchowych ze społecznymi. Ten temat powinien być atrakcyjny dla wszystkich osób z naszego środowiska, a w szczególny sposób dla tych, którzy kiedykolwiek otarli się o Ruch Światło Życie oraz Kościół Domowy. Warto wspomnieć, że nasz założyciel, prof. Zbigniew Krysiak, za młodu jeździł na oazy i osobiście poznał ks. Franciszka Blachnickiego. Tu więc kryją się duchowe źródła Instytutu Myśli Schumana. Ja sam również smakowałem tej drogi, zaś w Krościenku na oazie II stopnia moim moderatorem był ks. Wojciech Danielski. Wiele tu czyniono, by integralnie zazębiać sprawy społeczne z duchowymi, przy czym innowacyjna Diakonia Narodu była przez Blachnickiego rozwijana raczej w późniejszych latach i to w Karlsbergu, a nie w Polsce, stosownie do uwarunkowań politycznych tego czasu. Chętnie posłużymy całemu światu oazowiczów, by dziś własnymi siłami na nowo rozwijać myśl Blachnickiego, tworząc polską teologię wyzwolenia epoki ESG.
W sobotę 27 stycznia 2024 o ks. Blachnickim będzie mówić o. dr Piotr Oktaba OP, dominikanin pracujący w Kijowie, a prywatnie mój rodzony brat. Gdyby na to starczyło czasu, każdy z Państwa uczestnicząc w zajęciach może osobiście pytać o. Piotra, jak się mieszka w Kijowie słuchając dźwięku rakiet przelatujących nad klasztorem, oraz na inne dużo poważniejsze tematy związane z wyzwaniami naszego sąsiedniego kraju toczącego wojnę o własne istnienie. Wiem od brata, że Ukraina ledwie się trzyma. Gdybyście Państwo jako głos ludu, vox populi, zażyczyli sobie osobnych zajęć poświęconych Ukrainie, możemy się w tej sprawie umówić z o. Piotrem. A temat jest o tyle aktualny, że swój udział w nowej edycji PUNCS zapowiedziało kilka osób mieszkających w Polsce, zaś posiadających paszporty ukraińskie. Wśród nich jest małżeństwo Włodzimierza i Tetiany Korczyńskich, oryginalnie z Kamieńca Podolskiego, zaś obecnie mieszkających w Wołominie. Państwo Korczyńscy maja dziewiątkę dzieci. Ja ze swoją czwórką tu bladnę i w ogóle się nie liczę. Kto chce ich poznać oraz się z nimi zaprzyjaźnić, tego zapraszam na zawsze owocne dyskusje on-line towarzyszące naszym zajęciom PUNCS. Do uczestnictwa w tych dyskusjach zapraszam wszystkich, choćby już dawno temu zostali absolwentami PUNCS.
Gorąco apeluję do Wszystkich Państwa o rozpowszechnianie zaproszenia do bycia słuchaczem naszej kolejnej edycji PUNCS. Aby się zapisać należy wejść na stronę https://puncs.pl/rejestracja/ i tu wypełnić formularz.
Nadchodzący rok 2024 może być dla nas trudny, bo najprawdopodobniej powysychają i tak dotąd skromne źródełka naszego finansowania. Będziemy wdzięczni za wspieranie nas wolnymi datkami. Ale nie tracimy ducha, nastawiając się na dalszą służbę naszemu nieco zagubionemu kontynentowi, bo gdzie problemy, tam wyłania się twarz Jezusa Chrystusa spragnionego a proszącego o wodę.
Serdecznie Państwa pozdrawiam
dr Marek Oktaba