W związku z zaostrzeniem debaty publicznej i wzmożoną aktywnością niektórych polityków, ocierających się w tej debacie o niegodziwości, warto przybliżyć etymologię tego liczącego już sobie kilkaset lat określenia. Określenia będącego od lat synonimem słów: niegodziwiec, łotr spod ciemnej gwiazdy, łach, szelma, kawał drania, szuja, nędznik, zimny drań, nikczemnik, łajdak…
Pochodzenie wyrazu szubrawiec jest związane pośrednio z reformą skarbową ostatniego Jagiellonia na polskim tronie Zygmunta Augusta. Reformą przeprowadzoną z inicjatywy ruchu egzekucyjnego polskiej szlachty z XVI stulecia. Ruchu postulującego usprawnienie państwa polskiego w obszarze sądownictwa, skarbowości i wojska.
W 1562 roku w Rawie Mazowieckiej, za aprobatą tego ruchu, utworzono odrębny skarb dla utrzymania tzw. wojska kwarcianego.
Z dóbr królewskich ( królewszczyzn) będących de facto dobrami państwowymi, zaczęto przeznaczać 1/4 (kwartę) dochodów uzyskiwanych przez króla od dzierżawców na utrzymanie stałego wojska zaciężnego.
Kwartę płacono corocznie w okolicy Zielonych Świąt. Właśnie o tej porze wszelkiej maści złoczyńcy, niegodziwcy, łotry spod ciemnej gwiazdy zbierali się w pobliżu Rawy Mazowieckiej, by czatować na wozy z podatkami od dzierżawców królewszczyzn zmierzające z kwartą do skarbu rawskiego.
Czatujących pod Rawą w oczekiwaniu na wozy pełne pieniędzy określano w języku łacińskim słowami ,,Sub Rawa sedentes” (Pod Rawą siedzący).
Właśnie od tego zwrotu powstało polskie słowo szubrawiec .Pierwotnie określające zbójów pod Rawą, a dzisiaj będące synonimem takich określeń jak: niegodziwiec, łotr spod ciemnej gwiazdy, łach, szelma, kawał drania, szuja, nędznik, zimny drań, nikczemnik, łajdak…
W związku z zaostrzeniem debaty publicznej i wzmożoną , w ostatnich dniach, aktywnością niektórych polityków, którzy ocierają się o pomówienia i niegodziwości, nie tylko w stosunku do innych polityków, ale nawet do dziennikarzy wykonujących swój zawód, warto pamiętać o owym liczącym już 500 lat określeniu.
Keram