Rolnicy ruszyli do walki o swój byt. Mają dość arogancji władzy, tak europejskich bezdusznych, zaczadzonych lewackimi ideologiami brukselskich biurokratów, jak rządów poszczególnych państw podporządkowanych poleceniom płynącym z Brukseli.
Gdybyśmy wchodzili w szczegóły, postulaty rolników w poszczególnych krajach nieco się różnią, ale główna myśl jest zawsze ta sama. Rolnictwo, rolnicy nie mogą być traktowani jako małe trybiki w wielkiej globalnej machinie napędzanej żądzą coraz większych zysków dla coraz węższych elit finansowych i politycznych.
Chcemy wspierać rolników, bo walczą nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich, którzy chcą żyć w normalnym świecie, gdzie kierujemy się rozsądkiem, podstawowymi wartościami, rzeczywistym dbaniem o przyrodę, tradycyjnym modelem życia.
Przekazujemy też informację o miejscach protestów rolników w województwie warmińsko-mazurskim
Publikujemy jako pierwsi Manifest Rolników Europejskich, niech będzie zaczynem dyskusji o europejskich rolnikach i rolnictwie.
Redakcja
Strajki Rolników w Europie
Wstęp
W ostatnich latach w krajach europejskich z roku na rok nasilały się strajki w rolnictwie. Rolnicy wyrażali swoje obawy i żądali sprawiedliwego traktowania ze strony swoich rządów. Strajki te mają na celu zajęcie się różnymi kwestiami, takimi jak niskie dochody, niewystarczające wsparcie rządowe, wyzwania środowiskowe i nieuczciwe praktyki handlowe. W artykule omówiono przyczyny tych strajków oraz potencjalne konsekwencje, jakie mogą one mieć dla rolnictwa i całej gospodarki.
Przyczyny strajków
- Spadające dochody: Sektor rolniczy zmaga się ze spadającymi dochodami z powodu rosnących kosztów produkcji, wahań cen rynkowych i konkurencji ze strony towarów importowanych. Rolnicy twierdzą, że nie otrzymują odpowiedniego wynagrodzenia za swoją ciężką pracę i żądają wyższych cen za swoje produkty. Jednocześnie pojawia się rosnąca dysproporcja cen oficjalnych, według których rolnicy rozliczani są wobec administracji państwowej oraz realnej wartości produktów. Przykładowo w Polsce rynkowa cena kwintala pszenicy różni się znacznie na niekorzyść producenta od tej ustalonej wg. GUS.
- Brak wsparcia ze strony rządu: Rolnicy dostrzegają brak wsparcia ze strony swoich rządów, szczególnie w zakresie pomocy finansowej i przystępnych pożyczek. Wiele osób uważa, że zapewniane dotacje rolne są niewystarczające, co utrudnia im prowadzenie rentownych gospodarstw i uzyskanie finansowego bezpieczeństwa. Jednocześnie w wielu krajach UE dopłaty dla rolników, docierają po kilkunastu miesiącach od złożenia wniosków, co wobec znaczącej inflacji powoduje zmniejszenie wartości przyznanych kwot o około 20%.
- Wyzwania środowiskowe: Zmiany klimatyczne, nieprzewidywalne warunki pogodowe i rosnąca troska o zrównoważone rolnictwo wywarły znaczący wpływ na społeczność rolniczą. Rolnicy często czują się przytłoczeni koniecznością dostosowania się do tych wyzwań, jednocześnie starając się sprostać nieoczekiwanym warunkom pogodowym. Od kilkunastu dni w Hiszpanii trwa nieoczekiwana wiosna. Przed zbiorem migdałów, który zazwyczaj ma miejsce w marcu, migdałowce zakwitły nieoczekiwanie, a na krzewach wiszą jeszcze niezebrane orzechy. Oznaczać to będzie zmniejszony plon. Przymrozki mogą zniszczyć kwiatostany. Casitilla la Mancha była największym producentem melonów, arbuzów i cytryn w Hiszpanii. Obecnie istnieje tam niewielka ilość „ekologicznych” plantacji, większość produktów sprowadzana jest z Maroka. Rosnąca średnia temperatura roczna doprowadziła do zniszczenia części winnic francuskich i włoskich.
- Nieuczciwe praktyki handlowe: Rolnicy twierdzą, że spotykają się z nieuczciwą konkurencją ze strony importowanych produktów rolnych, które nie spełniają tych samych norm i przepisów. Uważają, że ich rządy powinny nałożyć bardziej rygorystyczne przepisy, aby wyrównać szanse i chronić krajowe rolnictwo. Wiele artykułów spożywczych pochodzi z krajów, w których nie obowiązują żadne normy sanitarne, pomimo tego pochodzące z całego świata produkty znajdują się w hipermarketach. Stąd agresja francuskich rolników skierowana przeciwko określonym sieciom handlowym dopuszczającym się podobnych praktyk.
KONSEKWENCJE
- Obawy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego: Strajki w rolnictwie mogą zakłócać łańcuch dostaw żywności, prowadząc do potencjalnych niedoborów i podwyżek cen, co ostatecznie odbija się na konsumentach. Dla rządów kluczowe znaczenie ma znalezienie szybkich i skutecznych rozwiązań, które rozwieją obawy rolników i zapobiegną negatywnym wpływom na bezpieczeństwo żywnościowe.
- Zakłócenia gospodarcze: Sektor rolniczy wnosi znaczący wkład w gospodarkę europejską. Strajki mogą skutkować zakłóceniami w produkcji, dystrybucji i eksporcie, prowadząc do strat. Może to potencjalnie mieć wpływ na powiązane branże i ogólny wzrost gospodarczy.
- Skutki społeczne: Strajki rolników często uwydatniają wyzwania stojące przed społecznościami wiejskimi i ich zależność od rolnictwa. Strajki podkreślają potrzebę zrównoważonych praktyk rolniczych, godziwych dochodów i ożywienia obszarów wiejskich, które oferują możliwości rozwoju przyszłym pokoleniom.
- Zmiany w polityce: Strajki mogą skłonić rządy do ponownej oceny i przedefiniowania swojej polityki rolnej. Aby rozwiać obawy rolników, rządy mogą zostać zmuszone do zwiększenia dotacji, opracowania lepszych systemów wsparcia, wdrożenia bardziej rygorystycznych przepisów handlowych oraz inwestowania w badania i rozwój w dziedzinie rolnictwa.
Wniosek
Powszechne strajki rolników w krajach europejskich, przyjmujące niejednokrotnie drastyczne formy, wyraźnie wskazują, że rolnicy walczą o przetrwanie w istniejących warunkach. Dysproporcje w dochodach, niewystarczające wsparcie rządowe, wyzwania środowiskowe i nieuczciwe praktyki handlowe skłoniły do podjęcia dramatycznych kroków. Rządy i decydenci muszą poważnie potraktować te strajki i pracować nad znalezieniem rozwiązań, które przyniosłyby korzyści zarówno rolnikom, jak i konsumentom. Uznając skargi rolników i wdrażając sprawiedliwą i wspierającą wieś politykę, rządy mogą utorować drogę dla zamożnego i odpornego na wstrząsy gospodarcze i polityczne sektora rolnictwa w Europie.
Obecna sytuacja jest nie tylko zagrożeniem, ale również szansą na przywrócenie miejsca dla tradycji i zdrowego rozsądku w Europejskim Dialogu. Środowiska wiejskie są nośnikiem Europejskich Wartości. Zakazy uboju zwierząt, rejestracja kur, określanie kształtu ogórka, rzekome gwałcenie krów, 150 płci/ w hodowli jest np. samiec i samica/ oraz setki innych … „istotnych regulacji” prowokują rolników do reakcji. Znając z doświadczenia sposób działania urzędników unijnych domyślam się, że ignorując strajki, oczekują aż rolnicy wraz z odchodzącą zimą powrócą do pracy i swoich obowiązków. Obserwując sposoby uprawiania polityki opierające się często na multiplikowaniu różnic, prowokowaniu agresji, szerzeniu dezinformacji i negatywnej propagandy odczuwam coś w rodzaju odpowiedzialności za dalszy rozwój wydarzeń. Proponuje wysłuchać postulatów, zwrócić się w stronę potrzeb naszego Starego Kontynentu, odkryć piękno drzemiące w Tradycji, odszukać to co Nas w Europie łączy.
Proponuję stworzenie czegoś w rodzaju manifestu Europejskich Rolników. To co napisałem jest jedynie zalążkiem poważniejszego opracowania, do którego przyczynić mógłby się każdy, kto odczuwa potrzebę wskazania swoich słusznych postulatów. Potraktujmy tę stronę jako coś w rodzaju otwartego konkursu dla wsparcia wizji Europy, w której tradycja łączy się z nowoczesnością, ład kojarzy z porządkiem prawnym i społecznym, bogactwo z rozwojem, wiedzą i mądrością. Niech na kształt chorągwi powiewa ponad nami ten skromny manifest utkany z marzeń i snów o Wspólnocie Państw, w której się szanujemy, rozmawiamy, ustalamy zasady działania, poszukujemy prawdy.
Gorąco polecam, aby nie wdawać się w spory ile hiszpańskiego wina i oliwy wylali na ulice Francuzi, jak bardzo Polakom łatwiej uprawiać ziemię niż Litwinom, kto przewoził góry ukraińskiej pszenicy przez granicę unii. Wspólna Europa jest faktem. Znajdźmy miejsce dla naszych potrzeb i wybierzmy do Europarlamentu właściwych reprezentantów, rozliczając ich z każdego wypowiedzianego słowa…
Tomasz Kardacz
* * *
Manifest Rolników Europejskich
Jednocząc się na rzecz Przyszłości i Tradycji
My, rolnicy Unii Europejskiej, łączymy się w ramach wspólnej wizji dobrze prosperującego, łączącego tradycje ze współczesnością rolnictwa. Jako strażnicy ziemi zdajemy sobie sprawę ze znaczenia naszego zawodu w zaspokajaniu potrzeb żywnościowych naszego kontynentu i przyczynianiu się do światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego przedstawiamy niniejszy manifest, w którym nakreślamy nasze żądania, dążąc do jedności i wsparcia mieszkańców Europy.
- Uczciwe warunki ekonomiczne:
Wzywamy do stworzenia sprawiedliwych i godziwych warunków gospodarczych, które zagwarantują rolnikom dochody i zapewnią im środki do życia. Oznacza to rzetelne ceny produktów rolnych, przejrzyste i oparte na współpracy łańcuchy dostaw oraz ochronę przed lichwiarskimi praktykami handlowymi. Domagamy się, aby Unia Europejska wdrożyła politykę promującą uczciwą konkurencję, ograniczającą zmienność rynku i umożliwiającą rolnikom negocjowanie umów. Domagamy się również negocjowania z każdym produktem wprowadzonym na nasz rynek z zewnątrz, odpowiedniego ekwiwalentu wystawionego przez nas w przeciwną stronę.
- Wsparcie dla rolnictwa:
Podkreślamy potrzebę polityki wsparcia finansowego promującego dobre praktyki rolnicze. Należy aktywnie zachęcać europejskich rolników i nagradzać ich za wdrażanie technik przyjaznych dla środowiska, takich jak agroekologia, rolnictwo regeneracyjne i rolnictwo precyzyjne. Wspieranie przejścia na rolnictwo ekologiczne i ograniczenie stosowania środków chemicznych nie może odbywać się kosztem rolników. Jeśli rolnik chroni ziemię, wodę i różnorodność biologiczną, jednocześnie produkując żywność wysokiej jakości musi być za takie nakłady dodatkowo premiowany.
- Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja:
Uznajemy naszą rolę zarządców środowiska i doceniamy pilną potrzebę zajęcia się zmianami klimatycznymi. Domagamy się kompleksowych i praktycznych środków, które pomogą rolnikom ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Należy przeznaczyć odpowiednie środki finansowe na wsparcie dostosowywania systemów rolniczych do zmieniających się warunków klimatycznych, umożliwiając rolnikom odgrywanie wiodącej roli w działaniach klimatycznych.
- Rozwój obszarów wiejskich i spójność społeczna:
Obszary wiejskie stanowią podstawę europejskiego rolnictwa i zasługują na odpowiednie wsparcie dla ich rozwoju. Wzywamy do wprowadzenia polityki, która priorytetowo traktuje infrastrukturę wiejską, edukację, usługi zdrowotne i nowoczesne technologie. Inwestycje na obszarach wiejskich przyciągną i zatrzymają nowe pokolenie rolników oraz zapewnią rozwój wiejskiej społeczności. Wzmocnienie spójności społecznej między obszarami miejskimi i wiejskimi ma kluczowe znaczenie dla porozumienia społeczeństwa europejskiego.
- Dostęp do wiedzy i innowacji:
Aby sprostać wyzwaniom przyszłości, rolnicy potrzebują dostępu do najnowocześniejszej wiedzy i innowacyjnych technologii rolniczych. Domagamy się zwiększonych inwestycji w badania i rozwój oraz zapewnienia rolnikom dostępu do najnowszych osiągnięć naukowych. Równy dostęp do programów szkoleniowych, usług doradczych i platform wymiany informacji umożliwi rolnikom zwiększenie wydajności praktyk.
- Bezpieczeństwo i jakość żywności:
Zobowiązujemy się do priorytetowego traktowania bezpieczeństwa i jakości żywności, spełniając oczekiwania europejskich konsumentów. Wzywamy Unię Europejską do wzmocnienia przepisów ochrony naszego rynku i systemów jego monitorowania, aby zapewnić najwyższe standardy w całym łańcuchu produkcji żywności. Europejscy rolnicy zobowiązują się do produkcji bezpiecznej i pożywnej żywności przy jednoczesnym poszanowaniu dobrostanu zwierząt, minimalizowaniu stosowania antybiotyków i ograniczaniu marnowania żywności.
Jednocząc się pod tym manifestem, mamy nadzieję wydać jednolity głos europejskich rolników i zyskać wsparcie decydentów, konsumentów i zainteresowanych stron. Razem możemy zbudować zrównoważony, odporny i prosperujący sektor rolnictwa, który zabezpiecza źródła utrzymania rolników, chroni środowisko i dostarcza wysokiej jakości żywność dla całej Europy i poza nią.