Realizowane w szkołach nauczanie religii i etyki nie jest na dzień dzisiejszy obowiązkowe – udział jest dobrowolny. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii lub z etyki, bądź też z obu przedmiotów. Może też nie wybrać żadnego z nich.
Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje w tym względzie zmianę przepisów i chce wprowadzić obowiązek wyboru między etyką a religią (wybranej konfesji) od września 2023 r. W związku z przygotowaniami do tej zmiany trwa dialog z kościołami i związkami wyznaniowymi działającymi w Polsce. MEiN w ramach prekonosultacji zapowiedzianych wcześniej przez ministra Przemysława Czarnka zorganizowało spotkanie z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych w sprawie organizacji nauczania etyki lub religii. Zmiany organizacyjne i legislacyjne w tym zakresie ministerstwo chce wdrażać stopniowo z uwagi na konieczność zapewnienia wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej potrzebnej do nauczania etyki.
Od roku szkolnego 2023/24 obowiązkowa religia lub będąca jej ekwiwalentem (głęboko osadzona w cywilizacji łacińskiej) etyka sukcesywnie będzie wprowadzana do szkół. Ministerstwo planuje kilkuletni okres, w którym zmiany będą wprowadzane.
Krzysztof Marek Nowacki
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty