Skala pomocy, którą niosą w naszym województwie pracownicy socjalni, jest trudna do przecenienia. W środę 23 listopada wojewoda warmińsko-mazurski wręczył wyróżniającym się instytucjom i ich pracownikom udzielającym wsparcia najbardziej potrzebującym statuetki i medale Amicus Bonus. List z gratulacjami przysłała minister rodziny i polityki społecznej.
O tym, że Warmia i Mazury nie należą do najbogatszych regionów, nie trzeba nikogo przekonywać. Skala ubóstwa, a także idącego z anim wykluczenia jest dużo większa, niż chcieliby i mieszkańcy i rządzący regionem. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian, także pod tym względem.
Na uroczystości z okazji wyróżnienia pracowników socjalnych z terenu Warmii i Mazur mówiła o tym dr Katarzyna Białobrzeska z Federacji FOSa.
— Kiedy robiłam swój doktorat, to było dużo większe zjawisko. Dziś jest dużo lepiej. Wykluczenie jest zjawiskiem obecnym we wszystkich krajach. Również tych silnie rozwiniętych. Przybiera różne formy — stwierdziła Katarzyna Białobrzeska.
Potrzebna empatia
— Na Warmii i Mazurach są ludzie, których cechuje wysoki profesjonalizm oraz empatia. Zawsze są gotowi wspierać drugiego człowieka (…). Dziękuję za gotowość niesienia pomocy — napisała w swoim liście do pracowników socjalnych w regionie Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
— Dziękuję Państwu za wytrwałość i codzienną służbę, która przynosi tak wiele pożytku. Chcę podkreślić, że to zaangażowanie w pracę na rzecz osób znajdujących się w potrzebie wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia, ale przede wszystkim wrażliwości i empatii — stwierdził wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Na Warmii i Mazurach w niesienie pomocy najbardziej potrzebujących jest zaangażowanych ponad 7 tysięcy osób. W tym ponad 1029 pracowników socjalnych, działających w ponad 400 jednostkach. Korzysta z niej 71 337 osób.
— To bardzo wymagający zawód. Najważniejsze cechy to przede wszystkim cierpliwość, zrozumienie drugiego człowieka i empatia. Trzeba też mieć trochę siły fizycznej i dużo uśmiechu — powiedziała w rozmowie z Radiem Olsztyn Maria Kobuszewska, dyrektor DPS w Bartoszycach.
Amicus Bonus
Amicus Bonus oznacza dobrego przyjaciela. Taką nazwę nosi też nagroda przyznawana od 15 lat przez wojewodę warmińsko-mazurskiego pracownikom socjalnym zaangażowanym w niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Corocznie gala ich wręczenia zbiega się z obchodzonym na całym świecie Dniem Pracownika Socjalnego. Tak było również w tym roku.
W tym roku w kategorii indywidualnej statuetkę Amicus Bonus za 38-letnią pracę doceniono Henryka Stańczyka, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Suszu w powiecie iławskim.
— To mój drugi dom. Jesteśmy, jak rodzina. To bardzo wymagający zawód, niewiele osób zostaje z nami na dłużej — stwierdził dyrektor DPS z Susza. — Nasza praca to misja, którą wypełniamy każdego dnia. Nie da się jej zmierzyć wynikiem finansowym, zyskiem, a dobrem, które otrzymuje drugi człowiek — dodał.
W kategorii zespołowej tegoroczna statuetka Amicus Bonus trafiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Wojewoda Artur Chojecki wręczył również 11 medali i wyróżnień.
— Nagrody są dowodem uznania za waszą służbę. Nagrodzeni to ludzie godni naśladowania. Dziękuję za codzienną służbę, która wymaga wrażliwości i empatii — podkreślił wojewoda Chojecki.
Na rzecz ludzi, rodzin, społeczności
Nagrody i wyróżnienia Amicus Bonus są przyznawane pracownikom pomocy społecznej, samorządowcom oraz najbardziej aktywnym organizacjom pozarządowym z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Są to ludzie, którzy zajmują się zapobieganiem izolacji, marginalizacji i społecznemu wykluczeniu, aktywizują do rozwiązywania własnych problemów, dbają o system opieki nad dziećmi i młodzieżą, realizują lokalne programy służące zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów społecznych. Pracują na rzecz pojedynczych ludzi, rodzin i całych lokalnych społeczności.
Marek Adam
***
Laureaci AMICUS BONUS 2022
W kategorii indywidualnej:
— Henryk Stańczyk — Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Suszu –
za wieloletnią działalność zawodową na rzecz osób najbardziej potrzebujących, w tym w szczególności dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, zaangażowanie w zapewnienie mieszkańcom godnych warunków życia oraz stwarzanie atmosfery przyjaźni i poszanowania.
W kategorii zespołowej:
— Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach —
za działania na rzecz osób najbardziej potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem społecznym, tworzenie na terenie Bartoszyc lokalnego systemu polityki społecznej oraz działalność animacyjną ukierunkowaną na aktywizację i integrację osób starszych i niepełnosprawnych.
Medale oraz listy gratulacyjne otrzymali:
— Michał Maria Kozłowski — dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Grazymach
za wieloletnią pracę, zaangażowanie oraz serce wkładane w zapewnienie właściwego funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Grazymach
— Dorota Kowalska — kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie
za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów, doświadczenie, fachowość, aktywność i dbałość o tworzenie nowego, pozytywnego wizerunku pomocy społecznej
— Maria Kobuszewska — dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach
za wieloletnią pracę na rzecz drugiego człowieka, wymagającą nie tylko profesjonalnego przygotowania, ale także wrażliwości i empatii
— Halina Brym — kierownik Działu w Domu Pomocy Społecznej w Uzdowie
za wieloletnią działalność zawodową na rzecz osób przewlekle psychicznie chorych, a także wykazane zaangażowanie, inicjatywę oraz serce wkładane w celu zapewnienia swym podopiecznym godnego życia,
— Beata Rogala — kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Suszu
za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów, zaangażowanie oraz organizację wielu różnych imprez i przedsięwzięć mających na celu aktywizację i integrację osób z niepełnosprawnościami ze społecznością lokalną
— Dom Pomocy Społecznej w Kamińsku —
za przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób zaburzonych psychicznie, przełamywanie stereotypów i uproszczeń na temat zaburzeń psychicznych oraz osób nimi dotkniętych
— Beata i Dariusz Tuptońscy — prowadzący Rodzinny Dom Dziecka Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Braniewie –
za zaangażowanie w trudnej pracy i wieloletnich działaniach na rzecz dzieci potrzebujących szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową
— Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku —
za profesjonalizm, zaangażowanie w służbę na rzecz drugiego człowieka, wykazaną troskę w celu zapewnienia mieszkańcom Domu godnego życia
— Teresa Sienkiewicz — emerytowana dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście
za wieloletnią pracę zawodową oraz podejmowane, jako Dyrektor, działania na rzecz drugiego człowieka.
— Mirosława Ormanowska — emerytowana dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Uzdowie
za wieloletnią działalność zawodową oraz zaangażowanie w służbę na rzecz osób przewlekle psychicznie chorych
— Helena Czuper — emerytowana kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczkach
za działania na rzecz mieszkańców gminy Wieliczki mające na celu integrację i aktywizację środowiska w rozwiązywaniu problemów społecznych.