Kilkanaście kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim, nad północnym brzegiem jeziora Mamry, nad rzeką Węgorapą leży miejscowość Węgorzewo. To małe miasteczko liczące jedynie jedenaście tysięcy mieszkańców. Leży ono w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Znajduje się w nim jednak wiele ciekawych zabytków i miejsc wartych zwiedzania. Tu wielu turystów rozpoczyna żeglugę po jeziorach mazurskich. Można tu wypożyczyć żaglówki, łodzie i jachty.
Naszą wędrówkę zaczniemy przy starym zamku krzyżackim. Zamek zbudowano w XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany obiekt nie przypomina jednak starej krzyżackiej warowni. W XX wieku w zamku znajdował się budynek sądu, potem urząd i biblioteka. Zamek przeszedł w ręce prywatne w 2000 r. Od wielu lat nie można wchodzić do środka zamku, gdyż nie ukończono remontu. Na płocie przed zamkiem znajdują się zdjęcia przedwojennego miasta. W sezonie przy południowej części zamku zacumowane są łódeczki i żaglówki.
W centrum miasta znajduje się Plac Wolności. To tu odbywają się koncerty, imprezy i wydarzenia. Plac jest ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców. Przy fontannie i kwiatach można odpocząć, aby później kontynuować spacer.
Nieopodal Placu Wolności znajduje się Muzeum Kultury Ludowej. W zabytkowej budowli wedle legendy straszą duchy. Podobno widziano tu postać w czarnym płaszczu wchodzącą po schodach Muzeum.
Kanał Węgorzewski znajdujący się przy południowej części zamku krzyżackiego ma długość 920 metrów i szerokość do piętnastu metrów. Łączy on centrum Węgorzewa z jeziorem Mamry i mogą po nim pływać łodzie o zanurzeniu do 2,5 metra. W latach 2010-2011 przeniesiono linie energetyczne, wiszące 10 m mad kanałem, pod wodę. Od tej pory nie trzeba składać. Okolice kanału przecinają ścieżki rowerowe i deptaki.
Płynąc łódką lub jadąc samochodem w stronę Kętrzyna, już po około 5 kilometrach napotykamy na piękną plażę z pomostem nad jeziorem Mamry. W szuwarach schronienie znajduje okoliczne ptactwo, a czysta woda zachęca do pływania.
Kolejne pięć kilometrów w stronę Kętrzyna, znajduje się nieukończona śluza w Leśniewie. Betonowa konstrukcja jest całkowicie ukończona, jednak śluza jest ukończona w około trzydziestu procentach. Różnice poziomów wody między górną a dolną częścią śluzy wynoszą 15,8 metra. Długość komory to 45,5 metra a szerokość 7,5 metra. Wysokość przedniej części śluzy to 17 metrów. Na przedniej części korpusu śluzy jest odciśnięta niemiecka „wrona”. Idąc w górę kanału, możemy zobaczyć na własne oczy różnicę poziomów wody między dolną i górną częścią śluzy.
Śluza Leśniewo jest jedynie częścią Kanału Mazurskiego. Kanał miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Łyną, Pregołą i Bałtykiem. Łączna długość kanału to 50 kilometrów, a różnica poziomów wody to 111 metrów. Kanał miał mieć 10 śluz. Budowę kanału rozpoczęto w 1911 roku i zawieszono w 1914 ze względu na wojnę. W 1934 roku budowę wznowiono, jednak w 1940 znowu zawieszono. Budowy kanału nigdy nie ukończono. W sezonie letnim możemy skorzystać tu z usług parku linowego.
Marcin Puciato