Olsztyński Uniwersytet Trzeciego Wieku „Na Szlaku św. Jakuba” po raz czwarty rozpoczął nowy akademicki (2023/2024). Uroczystość stała się okazją do spotkania w gronie blisko dwustu słuchaczy. Gościem specjalnym był m.in. prezes zaprzyjaźnionej z Uniwersytetem Fundacji im. Piotra Poleskiego, Jerzy Szmit.
Lista Gości specjalnych była długa. Wykład inauguracyjny wygłosił sam warmińsko-mazurski kurator oświaty Marek Nowacki. Gratulacje słuchaczom i twórcom Uniwersytetu składał wojewoda Artur Chojecki. Wiele ciepłych słów pod adresem Uniwersytetu wypowiedział, ale również usłyszał od gości Jerzy Szmit, któremu przypomniano, że był jednym z pomysłodawców utworzenia UTW „Na Szlaku św. Jakuba”. Uniwersytet jest prowadzony przez Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego.
Nowy rok akademicki
— Nasze stowarzyszenie prowadząc uniwersytet, spełnia swoje statutowe cele, czyli szerzenie myśli patriotycznej, rozwijanie wiedzy i edukowanie starszej młodzieży, która korzysta z naszych wykładów. Dzięki temu, że składamy wnioski i otrzymujemy granty m.in. od pana wojewody, seniorzy mogą wyjeżdżać na wycieczki i brać udział w warsztatach, na których podnoszą swoje umiejętności — mówił wiceprezes Akademickiego Klubu Obywatelskiego Marcin Kazimierczuk. — Pan Jerzy Szmit był jednym z pomysłodawców założenia uniwersytetu — przypomniał.
Wojewoda w swoim słowie skierowanym do słuchaczy uniwersytetu wyraził nadzieję, że po zakończeniu swojej aktywności zawodowej dołączy do elitarnego grona studentów „Nasz laku Św. Jakuba”.
— Jest tu też bardzo silna funkcja formacyjna, czyli wychowujemy się, mówimy o wartościach, staramy się naprawiać, staramy się poprawiać i zdobywać tę wiedzę i obcować z tymi ludźmi, którzy mogą z nas uczynić lepszych — mówił Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego i kandydat PiS w wyborach do Sejmu.
Jerzy Szmit w swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom uniwersytetu problem związany z próbą budowy wielkiego Centrum Dystrybucyjnego Lidl wraz z gigantycznym składowiskiem 150 tysięcy ton odpadów w Gietrzwałdzie. Nakreślił swój pogląd i determinację w obronie miejsca jedynych uznanych w Polsce objawień Matki Bożej przed konsekwencjami pomysłu tej inwestycji. Został nagrodzony brawami.
Jesteśmy tam, gdzie są patrioci
O tym, w jakich okolicznościach powstał i jak działa Uniwersytet Trzeciego Wieku „Na szlaku Świętego Jakuba” i o kolejnych inicjatywach Akademickiego Klubu Obywatelskiego w rozmowie z „Opiniami” przypomniała profesor Małgorzata Suświłło.
A uniwersytet rozrasta się w szybkim tempie. Tym bardziej że uczestnictwo jest bezpłatne. Słuchacze regularnie uczestniczą w wykładach, wycieczkach, wspólnych wyjściach do kina czy filharmonii.
— Zarówno Klub, jak i nasz Uniwersytet kieruje się określonymi wartościami. To wartości chrześcijańskie i patriotyczne. I trafiamy z tym przesłaniem do coraz większej liczby seniorów. Jesteśmy tam, gdzie są patrioci — stwierdza profesor Małgorzata Suświłło.
Zaczęło się od AKO
Zanim olsztyńska profesor przeszła na emeryturę, była wykładowcą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Także dziekanem Wydziału Nauk Społecznych. Wrodzona pasja do działania skłoniła ją w 2015 roku do stworzenia w Olsztynie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Jak wspomina, istniało już Polsce kilkanaście takich klubów. Inicjatywie w pierwszych latach przewodniczył profesor Selim Chazbijewicz. Po objęciu przez olsztyńskiego naukowca funkcji ambasadora RP w Kazachstanie i Kirgistanie prowadzenie AKO przejęła profesor Suświłło.
Przedstawiciele Klubu są obecni na większości wydarzeń patriotycznych. Starają się też wpływać na swoje otoczenie. Jedną z inicjatyw klubowiczów była propozycja nadania jednej z ulic w Olsztynie nazwy Bohaterów Bitwy Warszawskiej.
— Bardzo szybko przyjęliśmy formę prawną stowarzyszenia. To otworzyło wiele nowych drzwi. Umożliwiło również zbieranie składek, potrzebnych choćby na kwiaty składane w imieniu naszego klubu podczas uroczystości patriotycznych — wspomina olsztyńska profesor. — Dzięki tej formule możemy też sięgać po dotacje na nasze kolejne inicjatywy — dodaje.
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Właśnie połączenie doświadczenia i kontaktów Małgorzaty Suświłło z możliwościami, które dają dotacje, skłoniło zarząd Akademickiego Klubu Obywatelskiego do stworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na początku jednak nie było ani pieniędzy, ani lokum. Miejsce udostępnił seniorom ksiądz arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.
— Otrzymaliśmy dostęp do pomieszczeń Centrum Świętego Jakuba. Stąd też nazwa naszego uniwersytetu „Na szlaku Świętego Jakuba” — wyjaśnia profesor Małgorzata Suświłlo. — Z uruchomieniem tej inicjatywy było o tyle łatwiej, że przez dwie kadencje przewodniczyłam wcześniej Uniwersytetowi Międzypokoleniowemu na UWM — podkreśla inicjatorka założenia uniwersytetu dla seniorów.
Uniwersytet ruszył w 2019 roku. Tegoroczna inauguracja była już czwartą z rzędu. Senioralna uczelnia może pochwalić się blisko dwustu aktywnymi studentami, którzy regularnie korzystają z wydarzeń organizowanych przez szkołę. A te często są nie tylko atrakcyjne, ale również skierowane do słuchaczy o wyrobionym już guście.
— Dzięki 40 latom pracy w szkolnictwie wyższym mam bardzo dobre kontakty z wieloma wykładowcami. Wiem, kto czym się zajmuje, do kogo mogę się zwrócić z prośbą o wykład — mówi profesor Suświłło. — To bardzo ekscytujące moc dzielić się swoim doświadczeniem. W naszym klubie jest wiele osób z ciekawymi kontaktami na całym świecie. Razem udaje się nam realizować naprawdę ciekawe projekty — dodaje.
Metropolia Olsztyn
W tej chwili w Polsce jest 14 klubów podobnych do AKO. Jednak tylko ten w Olsztynie i kolejny w Poznaniu mają formę stowarzyszenia. Olsztyński AKO blisko współpracuje m.in. z Fundacją im. Piotra Poleskiego prowadzoną przez Jerzego Szmita.
— Zaczęło się od propozycji bliższej współpracy, którą po jednym z wykładów złożył nam pan Szmit. Propozycja zyskała nasze uznanie — relacjonuje przewodnicząca AKO. — Obejmowała wspólne działania przy projekcie Metropolia Olsztyn. Zdecydowaliśmy się kontynuować ten wątek, tak żeby spotkania były cykliczne. Projekt chwycił — podkreśla profesor Małgorzata Suświłło.
Na spotkania organizowane przez AKO wraz z Fundacją im. Piotra Poleskiego zapraszane są osoby związane z Olsztynem i jego okolicami. Dyskusje, często bardzo zaciekłe, dotyczą Olsztyna w przyszłości. Były już poruszane zagadnienia demograficzne, było spotkanie poświęcone temu, jak Olsztyn jest postrzegany na zewnątrz i wewnątrz, a także spotkanie z wójtami ościennych gmin. Tu dyskusję zdominował wątek komunikacji. Kolejne dyskusje zdominowała tematyka rozwoju Olsztyna. Pojawiło się nawet prowokacyjne hasło przeniesienia Centrum miasta. Nie zabrakło spotkania z przedsiębiorcami.
Marek Adam