Olsztyński zabytek ma szansę trafić na Listę UNESCO. To Dom Mendelsohna przy ulicy Zyndrama z Maszkowic.
W czwartek 21 marca rozpoczyna się międzynarodowa konferencja poświęcona osobie i dziełu Ericha Mendelsohna, architekta urodzonego w Olsztynie. Goście przyjadą z USA, Niemiec, Francji, Izraela, Włoch i Polski. Są to znawcy i znawczynie dorobku Mendelsohna. Spotkanie zatytułowane „Dziedzictwo architektoniczne Ericha Mendelsohna w drodze na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” odbywa się w 137. rocznica urodzin architekta.
Organizatorami konferencji są Fundacja „Borussia”i grupa robocza „Erich Mendelsohn Initiative Circle” oraz ICOMOS Polska (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych).
Współorganizatorem jest Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna.
Spotkanie dochodzi do skutku dzięki wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Goethe-Institut.
Erich Mendelsohn (1887-1953) to jeden z najbardziej oryginalnych architektów XX wieku. To artysta o szerokich horyzontach, obywatel Europy i świata. Jego losy i karierę zawodową zdeterminowała wielka historia. Jego twórczość wpłynęła na kilka pokoleń projektantów. Mieszkał i tworzył najpierw w Europie, a po emigracji z Niemiec w 1933 r. – także na dwóch innych kontynentach. Jego budowle wyróżniają się niezwykłą linią i do dziś zaskakują niekonwencjonalnymi formami brył.
Pierwszym zrealizowanym projektem jest olsztyńska Bet Tahara (1913), dziś Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna otwarte po remoncie w 2013 roku. Budynek, który popadał w ruinę został uratowany dzięki pracy i zaangażowaniu członkiń i członków „Borussii”.
Materiał nadesłany przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”