To już 21. drzewo posadzone w Parku Kusocińskiego w Olsztynie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Społeczne obchody zorganizowane przez Fundację im. Piotra Poleskiego zostały zauważone przez publiczną telewizję i radio.
W uroczystości już tradycyjnie uczestniczyli przedstawiciele środowisk patriotycznych z Olsztyna. Do zebranych przemawiał między innymi Jerzy Szmit – prezes fundacji im. Piotra Poleskiego oraz blisko współpracujący z fundacją olsztyński radny – Radosław Nojman.
– Tę konstytucję uchwalali, przyjmowali i pisali ludzie, którzy sami ograniczali swoje wolności, którzy sami byli gotowi więcej poświęcić dla wspólnego dobra. Którzy dla ratowania ojczyzny poświęcali swój osobisty, prywatny interes – mówił, cytowany przez publiczne radio i telewizję, Jerzy Szmit.
– Oczywiście, nie wszystkim się to podobało. I był błąd magnatów, którzy w efekcie zmusili króla do wycofania się z popierania Konstytucji. Wiemy, jak to wszystko się zakończyło. Targowicą, która jest symbolem zdrady – powiedział z kolei Radosław Nojman.
Prezes fundacji im. Piotra Poleskiego, zwracając się do uczestników społecznych obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, mówił także o tym, że każda z kolejnych rocznic jest dla niego osobiście bardzo ważna. Przypomniał także czasy, kiedy świętowanie 3 Maja było zabronione, a on sam uczestniczył w nielegalnych obchodach, co wiązało się z ryzykiem złapania lub pobicia przez ZOMO.
W Parku Kusocińskiego w Olsztynie drzewa z okazji kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja są sadzone od 21 lat. Jerzy Szmit był jednym z inicjatorów tej tradycji, która corocznie staje się okazją do spotkania przedstawicieli środowisk patriotycznych. Niektóre z posadzonych drzew wyrosły już nawet na kilka metrów. Większość z nich to Dęby.
– To spory zagajnik, który pięknie się tu rozwija. Posadzimy dziś klon Royal Red, który będzie tu pasował. To dobrze, aby tym, co trwałe, tym co służy wszystkim, upamiętniać tę wielką rocznicę – podkreślił Jerzy Szmit, prezes fundacji.
Na uroczystość, która upamiętnia uchwaloną w 1791 roku, pierwszą w Europie i drugą po Ameryce konstytucję na świecie, przybył także konsul honorowy Republiki Litewskiej Stefan Duk. Gość podkreślał wagę Konstytucji także dla obecnego państwa litewskiego, które jest spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego.
W miejscu, gdzie od lat spotykają się olsztyńskie środowiska patriotyczne, ulokowany jest głaz upamiętniający ofiary i katastrofy smoleńskiej. Podczas tegorocznych obchodów, wzorem lat poprzednich, zapaleniem znicza upamiętnili poległych.
Głaz poświęcony jest pamięci tych spośród ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy pochodzili z naszego regionu. Na obelisku wyryte są imiona i nazwiska Grażyny Gęsickiej, Macieja Płażyńskiego, ks. Biskupa Generała Broni Tadeusza Płoskiego i Aleksandra Szczygło.
Po oficjalnej części uroczystości spotkanie przeniosło się do pobliskiej kawiarni, gdzie przy skromnym poczęstunku trwały długie i często emocjonujące rozmowy o Polsce.
– To też jest nasza olsztyńska tradycja, żeby nie tylko posadzić kolejne drzewo i zapalić znicz, ale żeby rozmawiać i wzajemnie się w siebie wsłuchiwać – powiedział nam Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego.
Fundacja jest głównym organizatorem nie tylko obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także od dwóch lat organizuje w Olsztynie Bieg Tropem Wilczym, który upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych.
Również coroczne obchody wybuchu Powstania Styczniowego na olsztyńskich Jarotach, czy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych 11 Listopada są organizowane właśnie przez Fundację im. Piotra Poleskiego.
Z inicjatywy jej prezesa, Jerzego Szmita, w Olsztynie trwa debata pod hasłem: „Metropolia Olsztyn”. W cyklu ośmiu dotychczasowych spotkań toczyła się dyskusja na temat przyszłości miasta i regionu. Sama fundacja jest uważana za symbol lokalnego think-tanku.
Marek Adam