Takich spotkań powinno być stanowczo więcej! Wieczornica połączona ze wspólnym śpiewaniem dla Ojczyzny w rocznicę odzyskania Niepodległości była okazją do integracji środowisk patriotycznych z Olsztyna. Nie zabrakło dobrej atmosfery, poważnych rozmów i słodkich niespodzianek.
Fundacja im. Piotra Poleskiego jest znana w Olsztynie przede wszystkim z cyklu debat pod hasłem „Metropolia Olsztyn”, które stały się think-tankiem koncepcji rozwoju Olsztyna. To bardzo ważne, szczególnie przez zbliżającymi się za kilka miesięcy wyborami samorządowymi.
Organizacja, którą kieruje Jerzy Szmit, ma bardzo dobre relacje z licznymi stowarzyszeniami tworzącymi środowiska patriotyczne w Olsztynie, ale także poza stolicą regionu. Fundacja dała się poznać jako sprawny organizator takich wydarzeń jak Bieg Tropem Wilczym, czy obchody w rocznicę Powstania Styczniowego. Teraz w listę działań wpisany został projekt „Śpiewajmy dla Ojczyzny w Święto Niepodległości”.
— W polskiej kulturze pieśń jest niezwykle ważna. Szczególnie ta, która mówi o naszych bohaterach i ich czynach, ale także o konkretnych wydarzeniach — mówi Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego. — W Olsztynie jest bardzo wielu patriotów. Nasze spotkanie połączyło różne pokolenia. Bo są z nami i starsi i młodsi — stwierdza.
Spotkanie, które rozpoczęło się w sobotę 11 Listopada wieczorem w olsztyńskim Centrum Świętego Jakuba, w swoim programie prócz śpiewania miało także wykład znanego historyka z olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Krzysztof Kierski nakreślił zarówno okoliczności, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, jak i sylwetki twórców Niepodległej.
Wykład dotyczył przede wszystkim nt. działań Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, jak Ignacego Paderewskiego. Nie zabrakło jednak doniesień do sytuacji Warmii, wysiłku polskich działaczy zmierzającego do przyłączenia naszego regionu do odradzającej się Polski oraz czasu, w którym odbył się przegrany wówczas plebiscyt.
— Sama data 11 listopada to przede wszystkim data kapitulacji Niemiec złożonej w Compiegne. Tego samego dnia jednostki niemieckie zaczęły opuszczać Warszawę — przypomniał dr Krzysztof Kierski.
W wyśpiewanym 11 Listopada repertuarze znalazły się zarówno pieśni patriotyczne, jak i wojskowe na czele z „Pierwszą Brygadą”. Niektórzy z uczestników wieczornicy zdecydowali się na indywidualne występy. Za każdym razem byli nagradzani rzęsistymi brawami. Występom muzycznie akompaniował Edward Bierdziewski wraz z zespołem.
— Chcemy przywrócić piękną tradycję wspólnych spotkań, rozmów i wspólnego śpiewania dla Ojczyzny — powiedział nam Jerzy Szmit, pomysłodawca spotkania.
Organizatorami spotkania byli: Fundacja im. Piotra Poleskiego, Olsztyński Oddział Związku Piłsudczyków RP, Ruch Społecznym im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Warmii Mazurach i Powiślu, Akademicki Klub Obywatelski im. Profesora Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie, Stowarzyszenie Historyczne im. Stefana Grota Roweckiego „Grota” w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Patria Nostra.
Marek Adam