Zmieniająca się dynamicznie rzeczywistość gospodarcza, społeczna, a także kulturowa sprawia, że młodzi ludzie wkraczający w dorosłość, są często poddani presji konkurencyjnej oraz szybko muszą odnaleźć się na zmieniającym się lokalnym i krajowym rynku pracy. Młodzież kończąca na poziomie szkoły średniej swoją edukację powinna posiadać wiedzę nie tylko z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych, ale także społecznych.
Szczególnie wiedza z obszaru ekonomii i finansów jest potrzebna w podejmowaniu decyzji na szybko zmieniającym się rynku pracy w Polsce, gdzie wiedza o biznesie i o zarządzaniu nim jest czymś nieodzownym dla wyboru własnej ścieżki rozwoju. Wszak to młodzi ludzie przejmą schedę po dzisiejszych pokoleniach i będą rozwijać firmy, zamykać je i otwierać nowe. Będą tworzyć nowe modele gospodarcze i zmieniać zastany porządek.
Ministerstwo Edukacji i Nauki, w odpowiedzi na postulaty i potrzeby zgłaszane przez środowiska biznesowe tudzież akademickie, a także Radę Edukacji Finansowej oraz Radę do spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, chce, aby od 1 września 2023 r. do szkół został wprowadzony przedmiot biznes i zarządzanie. Przedmiot, który sprawi, że będziemy mieć więcej młodych ludzi wyposażonych w kompetencje przedsiębiorcze i menedżerskie. Nowy przedmiot: biznes i zarządzanie będzie realizował założenia obecnego przedmiotu: podstawy przedsiębiorczości oraz rozszerzał kompetencje biznesowe i menedżerskie uczącej się młodzieży. Planuje się, że dotychczasowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostanie utrzymany. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego tak, aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Po raz pierwszy egzamin ten zostanie przeprowadzony w 2027 r.
Wprowadzenie możliwości kształcenia w zakresie przedsiębiorczości i biznesu na poziomie rozszerzonym pozwoli na to, aby w ramach nowego przedmiotu (obok zagadnień takich jak: finanse osobiste, rynek pracy czy system gospodarczy, które są już obecne w podstawie programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości) pojawiły się także dodatkowe treści. Szczególny nacisk w ramach BiZ będzie położony na pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich. Przedmiot biznes i zarządzanie będzie realizowany w korelacji z potrzebami przedsiębiorców, a także z uwzględnieniem ich doświadczeń biznesowych.
Krzysztof Marek Nowacki
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty