Na XXXI Sesję Sejmiku Województwa Warmińsko–Mazurskiego złożyłem interpelację do Marszałka Województwa w sprawie udzielenia pomocy finansowej z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w roku 2021 poszkodowanym w związku z wystąpieniem na terenie województwa warmińsko-mazurskiego Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
Obecnie największym problemem dla produkcji zwierzęcej jest afrykański pomór świń (African swine fever-ASF), który dotyka państwa Europy Wschodniej w tym Polskę. Jest to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Należy podkreślić, że choroby tej nie leczy się z braku właściwej szczepionki, a jedynie zwalcza w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona. Istotny problem stanowi również ograniczenie możliwości sprzedaży i wywozu świń lub ich mięsa zarówno w kraju, jak i poza jego granice, co osłabia pozycję ekonomiczną producentów. Hodowcy otrzymują odszkodowania oraz środki w ramach rządowego Programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie w związku z ASF. Obejmuje on już istniejące lub zmodyfikowane oraz nowe instrumenty zapewniające realizację działań zarówno prewencyjnych jak i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Rządowa pomoc dotyczy: bioasekuracji gospodarstw; eliminacji następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF; osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych; odbudowę pogłowia świń; wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.
W związku z bardzo trudną sytuacją hodowców, którzy dotychczas utrzymywali się z hodowli trzody chlewnej lub zyski z jej prowadzenia były dla nich istotnym składnikiem budżetu domowego, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie powinien tylko formułować apeli do władz krajowych, ale udzielić pomocy finansowej gminom na zadanie z zakresu pomocy społecznej z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków celowych dla rolników, którzy ponieśli największe straty w związku z ASF. Tak jak robią to inne samorządy województw w Polsce np. Samorząd Województwa Podkarpackiego. W związku z tym zaapelowałem do Marszałka o szybkie działanie i finansowe wsparcie z budżetu Samorządu Województwa w postaci pomocy finansowej gminom na zadanie z zakresu pomocy społecznej z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków celowych dla rolników, którzy ponieśli największe straty w związku z ASF.
Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił również cały Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego składając projekt stosownej uchwały. W uzasadnieniu inicjatywy uchwałodawczej radnych PiS czytamy, że rok 2021 r. to kolejny rok, w którym stwierdzono kolejne przypadki występowania ognisk ASF w naszym województwie. W ostatnich dniach Służby Weterynaryjne potwierdziły siedem przypadków ASF u dzików padniętych lub odstrzelonych w woj. warmińsko-mazurskim: Włóczyska (gmina Młynary, powiat elbląski) i Jarzębiec (gmina Płoskinia, powiat braniewski). Materiał genetyczny wirusa ASF stwierdzono u dzików w Miłogórzu (gm. Lidzbark Warmiński), Nawra i Radomno (gmina Nowe Miasto Lubawskie), Klęczkowo (gmina Działdowo) oraz w miejscowości Rumian (gm. Rybno) – o czym poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Olsztynie. W celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń, Wojewoda Warmińsko – Mazurski wydał rozporządzenia w sprawie określenia stref objętych zakażeniem w województwie Warmińsko – Mazurskim.
Mając na uwadze, iż hodowcy otrzymują odszkodowania oraz środki w ramach rządowego programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie, uznaje się za zasadne objęcie wsparciem finansowym powiatów najbardziej dotkniętych wirusem ASF także z budżetu województwa Warmińsko – Mazurskiego. W związku z bardzo trudną sytuacją hodowców, którzy dotychczas utrzymywali się z hodowli trzody chlewnej, radni PiS wnoszą w projekcie uchwały, aby Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego postanowił udzielić pomocy finansowej w wysokości 250 000 zł na zadanie z zakresu pomocy społecznej z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków celowych. Środki będą przeznaczone dla Gmin najbardziej poszkodowanych w związku z wystąpieniem na terenie województwa Warmińsko – Mazurskiego, Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Szczegółowe zasady udzielenia pomocy, termin przekazania środków oraz sposób rozliczenia określi umowa zawarta z jednostką samorządu terytorialnego. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Mam nadzieję, że na najbliższej sesji rządząca w Sejmiku koalicja PO-PSL poprze uchwałę wniesioną przez Radnych PiS.
Dr Marcin Kazimierczuk
Radny Województwa Warmińsko-Mazurskiego