Radosna działalność włodarza naszego miasta Piotra Grzymowicza (znanego w pewnych kręgach pod pseudonimem Betonowicz) sprawiła, że zjawisko „betonozy” opisanej w poprzednim artykule jest w Olsztynie „namacalne” i rzuca się w oczy. Czy wobec faktu, iż nowo posadzone drzewa dopiero za kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat zmienią wygląd naszego miasta powinniśmy stać i czekać, czy też może najwyższy czas wziąć sprawy w swoje ręce i… zakładać ogrody? Nie ma miejsca? Załóżmy je na na betonie!
Patrick Blanc 53-letni francuski botanik jest wynalazcą wertykalnych ogrodów. Opracował metodę pielęgnacji zieleni wykorzystującą tylko wodę wzbogaconą w odpowiednie sole mineralne i witaminy (na zasadzie hydroponiki). Ta metoda pozwala na komponowanie ścian z żywymi roślinami bez użycia tradycyjnego podłoża. Wystarczą trzy elementy: metalowa rama, warstwa PVC i warstwa filcu nie ulegającego bio-rozkładowi, w którym umieszcza się rośliny..
Bez gleby, system podtrzymujący rośliny jest bardzo lekki i można go zastosować na każdej bez mała ścianie, niezależnie od jej wielkości czy wytrzymałości. Wybór roślin do Wertykalnego Ogrodu, byłby przede wszystkim ograniczony warunkami klimatycznymi.
Na świecie prace Patricka Blanca są częstą ozdobą najbardziej prestiżowych obiektów, takich jak np.: ambasada Francji w New Delhi, Parlament Europejski w Brukseli, plac w Santa Cruz na Teneryfie, czy też park Floral w Paryżu. W Polsce można oglądać jego dzieło w Galerii Przymorze w Gdańsku
Wertykalny Ogród pozwala człowiekowi na odtworzenie środowiska warunków zbliżonych do tych panujących w środowisku naturalnym. Pozwala człowiekowi na „zaproszenie” natury w miejsca, z których kiedyś została przez niego usunięta. Dzięki wiedzy botanicznej możliwe jest stworzenie roślinnych krajobrazów, wyglądających naturalnie, pomimo że stworzył je człowiek.
W każdym mieście na całym świecie Wertykalny Ogród, może być narzędziem, które pozwoli zamienić nagą betonową ścianę w kwitnący ogród i tym samym stać się oazą bioróżnorodności. To również sposób na dostarczenie mieszkańcom miast dawki natury niezbędnej do zdrowego i komfortowego życia.
Poza tym, dzięki swym właściwościom termoizolacyjnym, Wertykalny Ogród może być bardzo skuteczną metoda obniżania zużycia energii, zarówno zimą (chroniąc budynek przed utratą ciepła), jak i latem (zapewniając naturalny system chłodzący).
Wertykalny Ogród jest również naturalnym filtrem powietrza. Oprócz powszechnie znanych właściwości chlorofilu zawartego w liściach, masa korzeni i mikroorganizmów żyjących na nich działa jak ogólny filtr powietrza o najwyższej efektywności względem swojej masy.
Na powierzchni filcu zbierają się zanieczyszczenia powietrza, gdzie powoli podlegają rozkładowi i procesowi mineralizacji, zanim w końcu staną się naturalnym nawozem. Wertykalny Ogród jest więc również efektywnym narzędziem, które można wykorzystać w walce o zachowanie równowagi ekologicznej, na każdej płaskiej powierzchni, których wszędzie tam gdzie jest człowiek można znaleźć pod dostatkiem.
Wertykalny Ogród można również założyć w domu, z reguły wymagane jest wtedy sztuczne oświetlenie, rozwiązanie to da się nawet zastosować nawet w pomieszczeniach całkowicie pozbawionych dostępu do światła dziennego, takich jak podziemne parkingi itp.
DLA ZAINTERESOWANYCH – SPOSÓB WYKONANIA:
Metalową ramę wiesza się na ścianie, chociaż można też wykonać ramę wolnostojącą. zapewnia ona warstwę powietrza, która służy jako wyśmienity izolator termiczny i dźwiękowy.
Gruba na centymetr warstwa PVC jest przynitowana do ramy. Zapewnia ona konstrukcji pewną dozę sztywności i sprawia że będzie ona wodoszczelna.
Warstwę poliamidowego filcu należy przymocować do PVC. Ta warstwa jest odporna na działanie korzeni, a jej właściwości zapewnia równomierne rozprowadzanie wody. to na tej właśnie warstwie rosną korzenie. rośliny umieszcza się na niej w formie nasion, sadzonek lub szczepek, gęstość sadzenia powinna wynosić około 30 roślin na metr kwadratowy.
Podlewanie i nawożenie odbywa się automatycznie, następuje od góry. Wodę kranową należy wzbogacić suplementami odżywczymi..
Całkowita masa Wertykalnego Ogrodu, włączając w to rośliny i ramę, nie powinna przekraczać 30kg na metr kwadratowy. Dlatego pionowy ogród może być umieszczony na każdej ścianie bez ograniczeń względem jej grubości czy wysokości.
Redakcja