Olsztyńskie Stowarzyszenie Patria Nostra realizuje obecnie projekt edukacyjny zatytułowany „Jak edukować społeczeństwo niemieckie w sprawach zbrodni niemieckich popełnionych w Polsce podczas II Wojny Światowej?” Działania projektowe finansowane są z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023″. Partnerem projektu jest amerykańsko-żydowsko-niemiecka uczelnia wyższa Touro University Berlin.
Dlaczego postawiliśmy właśnie na edukację?
Naszym zdaniem jest to punkt wyjścia do porozumienia między Polakami a Niemcami. Chodzi nam o to, żeby szukać tego, co wspólne, a jednocześnie razem dążyć do prawdy. Mimo że często bywa ona bolesna. Aby Niemcy mieli pełną świadomość zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej. Zbrodni, o których wiedza w tamtejszym społeczeństwie jest bardziej niż nikła. A skoro będzie wiedza, że jest bezsporna wina, to powinna być także adekwatna do niej pokuta.
– Dla działań edukacyjnych w zakresie zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II wojny światowej trzeba szukać sojuszników za Odrą. Przecież my samych siebie nie musimy uświadamiać ani przekonywać o ogromie zbrodni, jakich dopuścili się Niemcy na naszych rodakach. Zaś działania wspólne z Niemcami oraz wspólna narracja historyczna, uwiarygadniają nasz przekaz, który z subiektywnego staje się obiektywny – wyjaśnia mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.
Jeśli tamtejsze społeczeństwo będzie choć w minimalnej części wyedukowane, to nikt nie poważy się na zastosowanie chociażby zwrotu typu „polskie obozy”. Za to przyswoi sobie wiedzę, że Polacy są drugim po Żydach narodem, który najbardziej ucierpiał w wyniku II wojny światowej. Temu właśnie służą zaplanowane przez Patria Nostra działania – merytorycznej międzynarodowej dyskusji, a potem zmiany myślenia i postrzegania historii.
Dlatego też w dniu 16 listopada 2023r. w siedzibie Touro University Berlin odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa obejmująca zagadnienia związane z tytułem projektu.
Agenda konferencji zapowiada się niezywkle interesująco. I tak mec. Lech Obara – prezes Stowarzyszenia Patria Nostra przybliży zarówno współczesne problemy prawne w dochodzeniu roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci godności i tożsamości narodowej. Zwróci m.in. uwagę na niebezpieczeństwo stosowania zwrotów typu „polski obóz zagłady” czy „polski obóz koncentracyjny” jako tzw. wadliwych kodów pamięci.
Frank Grelka (Uniwersytet Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą) w panelu „Nauka i Pamięć” zajmie się pojednaniem polsko-niemieckim w kontekście niemieckich badań naukowych. W tym samym panelu udział wezmą Agnieszka Wierzcholska i Robert Parzer (Miejsce spotkania z Polską – pomnik Polski) oraz Uwe Hofschläger (Geschichtswerkstatt Spandau), który zajmie się tematyką wycieczek szkolnych do Polski.
Kolejny panel odbędzie się pod hasłem „Poza Polakami i Żydami: mniejszości narodowe”. Tu głos zabierze prof. Stephan. Lehnstaedt („Niemcy i Niemcy etniczni”) oraz Marta Ansilewska-Lehnstaedt („Tatarzy jako sprawcy i ofiary”). Niewątpliwie bardzo pouczający będzie też referat „Ślązacy w Polsce i Serbołużyczanie w Niemczech autorstwa Jensa Baumanna (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Saksonii).
Osobny panel przeznaczony będzie dla Marka Klata, scenarzysty filmu „Kamerdyner”. Przybliży on złożone stosunki polsko-niemiecko-kaszubskie w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz na początku roku 1939. Niewątpliwie interesującym aspektem będzie przybliżenie tematu zagłady Gdańszczan.
Więcej informacji o konferencji podamy już wkrótce.
Aneta Markowska
Stowarzyszenie „Patria Nostra”