Już za dwa dni, w piątek wieczorem, w Dobrym Mieście koło Olsztyna rozpoczynają się nasze dni skupienia z Robertem Schumanem. Kto by w ostatniej chwili podjął decyzję, by tu do nas dołączyć, temu przypominam adres: Dom Rekolekcyjny, ul. Orła Białego 30, 11-040 Dobre Miasto. Dni skupienia kończą się w porze niedzielnego obiadu.
Równolegle trwać będzie ostatnia przed wakacjami, już czternasta sesja zajęć kolejnej edycji Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko- Społecznego (PUNCS). Zajęcia będą prowadzone hybrydowo, zarówno on-line jak i podczas wspomnianych dni skupienia. Między godz. 10:00 a 11:15 dr Marek Oktaba z Instytutu Myśli Schumana poprowadzi zajęcia o temacie „Brat Albert i Robert Schuman jako pomagający ludziom stawać się współtwórcami dobra społeczeństwa”. Z kolei między godz. 11:30 a 12:45 Ludmiła Czekanowa z Instytutu Myśli Schumana zaprezentuje temat „Gospodarka dobra wspólnego”. Będziemy się obracali wokół zasady dobra wspólnego, kluczowej w katolickiej nauce społecznej, choć zbyt rzadko podnoszonej tak w edukacji, jak i praktyce gospodarczej czy politycznej. Aby móc się mierzyć z narastającymi nierównościami, problemami społecznymi oraz klęskami ekologicznymi trzeba zmieniać sposoby ludzkiego zachowania i gospodarowania. Proponuje się nam chore i nieskuteczne zielone pomysły ideologiczne, podczas gdy sposoby, jak się mierzyć z naszymi wyzwaniami, znajdujemy w orędziu Ewangelii oraz cennej treści encyklik papieskich. O tym wszystkim będziemy zażarcie dyskutowali w Dobrym Mieście i za pośrednictwem komunikatora Ms Teams, z wykorzystaniem linku
Gdyby ktoś borykał się z kłopotami finansowymi przeszkadzającymi w tym, aby przybyć do Dobrego Miasta, możemy mu udzielić wsparcia. W tej sprawie można telefonować do mnie na numer 501 147 924 lub do Ryszarda Krzyżkowskiego na numer 570 990 686.
Na początku kolejnego miesiąca, od 1 do 4 lipca, w Lublinie w budynku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będzie miała miejsce Letnia Akademia Schumana. Koledzy z tamtejszego Schumanowskiego Studenckiego Koła Naukowego obecnie pracowicie uzgadniają plan akademii, zaś wkrótce ten plan oraz szczegóły prześlemy do Wszystkich Państwa. Zarazem ujawnia swoje istnienie nowy byt, właśnie w postaci wspomnianego Koła Studenckiego, i tu znajdujemy zachętę, by podobne koła powstawały również i na innych uczelniach polskich. Aby się zapoznać ze szczegółami oraz niuansami, najlepiej osobiście przyjechać do Lublina i tu porozmawiać z naszymi dzielnymi studentami oraz ich opiekunem naukowym, prof. Wojciechem Gizickim.
dr Marek Oktaba