Wystarczy spojrzeć na swoje życie, na błędy, które popełniamy, na przywiązania do rzeczy, które często pociągają nas ku upadkowi. To moment, aby zastanowić się nad grzechem, który niszczy nas nie tylko duchowo, ale i fizycznie. Rok Jubileuszowy to wyjątkowy czas — czas nawrócenia, wybaczenia, a nawet darowania nie tylko win, ale i kar za grzechy.
Rozpoczął się rok wybaczenia i pojednania. To Rok Jubileuszowy, który w Rzymie zainicjował papież Franciszek, otwierając Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. W archidiecezji warmińskiej arcybiskup Józef Górzyński wniósł w uroczystej procesji do olsztyńskiej katedry Krzyż Jubileuszowy z najcenniejszą z relikwii — fragmentem samego Krzyża Świętego.
To początek szczególnego czasu dla całego Kościoła i wiernych, czasu łaski, nawrócenia i odnowy duchowej. Czas, w którym Bóg w szczególny sposób otwiera przed nami swoje serce, dając możliwość odnowy i powrotu do Niego.
Historia Roku Jubileuszowego
Tradycja obchodów Roku Jubileuszowego sięga czasów starotestamentalnych. W Księdze Kapłańskiej czytamy o roku „odpuszczenia”, ogłaszanym co pięćdziesiąt lat, kiedy długi miały być darowane, niewolnicy uwolnieni, a ziemia miała odpocząć. Kościół katolicki przejął tę tradycję, nadając jej wymiar duchowy. Pierwszy Rok Jubileuszowy ogłosił papież Bonifacy VIII w 1300 roku, zapraszając wiernych do pielgrzymek i nawrócenia.
Odpusty w Roku Jubileuszowym
Odpust zupełny jest szczególną łaską ofiarowaną przez Kościół wiernym w Roku Jubileuszowym. Jest to darowanie całkowitej kary doczesnej za grzechy, które już zostały odpuszczone w sakramencie spowiedzi. Tradycja odpustów wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to pokutnicy otrzymywali skrócenie czasu pokuty za szczególne akty żalu i nawrócenia.
Jak uzyskać odpust w Roku Jubileuszowym 2025?
- Pielgrzymować do jednego z wyznaczonych kościołów jubileuszowych, takich jak bazylika św. Jakuba w Olsztynie lub inne wskazane miejsca w archidiecezji warmińskiej.
- Przystąpić do sakramentu pokuty i pozostać w stanie łaski uświęcającej.
- Przyjąć Komunię Świętą.
- Odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
- Wykonać akt miłosierdzia wobec potrzebujących, np. pomoc ubogim lub odwiedzenie chorych.
Wyznaczone kościoły jubileuszowe w archidiecezji warmińskiej
Poniżej przedstawiamy część kościołów jubileuszowych wyznaczonych w archidiecezji warmińskiej na Rok Jubileuszowy. Są to miejsca, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny, spełniając określone warunki duchowe:
- Bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie
- Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Warmińskim
- Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie
- Sanktuarium św. Krzyża w Klebarku Wielkim
- Kościół św. Andrzeja Boboli w Lidzbarku Warmińskim
- Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie
- Kościół św. Mikołaja w Elblągu
- Kościół św. Wojciecha w Mrągowie
- Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach
Mapa kościołów jubileuszowych: Załączona mapa przedstawia lokalizacje wszystkich kościołów jubileuszowych w archidiecezji warmińskiej.
Obchody Roku Jubileuszowego w archidiecezji warmińskiej
W archidiecezji warmińskiej Rok Jubileuszowy rozpoczął się 29 grudnia 2024 roku procesją prowadzącą z Wysokiej Bramy do bazyliki św. Jakuba w Olsztynie. Kulminacyjnym momentem było wprowadzenie Krzyża Jubileuszowego zawierającego relikwie Krzyża Świętego.
W związku z tym, w każdy piątek (począwszy od 10 stycznia 2025 roku) po Mszy o godz. 12:00 w bazylice będą sprawowane nabożeństwa pasyjne z adoracją Krzyża Jubileuszowego. Dodatkowo, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego będzie odbywać się w każdy piątek 15 minut przed wieczorną Mszą Świętą. W godzinach 15:00–16:00 wprowadzono stały dyżur spowiedzi, aby każdy mógł pojednać się z Bogiem.
Relikwie Krzyża Świętego i ich znaczenie
Relikwie Krzyża Świętego są uznawane za fragmenty drzewa, na którym Jezus Chrystus oddał życie za zbawienie świata. Od wieków otaczane są w Kościele szczególną czcią. Wierni modlący się przy tych relikwiach proszą o liczne łaski: uzdrowienia fizyczne i duchowe, umocnienie w wierze, ochronę przed złem, przebaczenie oraz pojednanie. Obecność tych relikwii w olsztyńskiej katedrze to wyjątkowy dar dla wiernych archidiecezji.
Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego
Rok Jubileuszowy potrwa od 24 grudnia 2024 roku do 6 stycznia 2026 roku. W archidiecezji warmińskiej zakończy się 28 grudnia 2025 roku. W Rzymie odbędzie się także cykl ważnych wydarzeń, do uczestnictwa, w których zachęca Kościół, to m.in.:
- Jubileusz ludzi pracy (1–4 maja 2025)
- Jubileusz rodzin (30 maja – 1 czerwca 2025)
- Jubileusz młodzieży (28 lipca – 3 sierpnia 2025)
- Jubileusz życia konsekrowanego (8–9 października 2025)
- Jubileusz osób ubogich (16 listopada 2025)
Hasło Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei”
Hasło „Pielgrzymi nadziei” zaprasza wiernych do podjęcia drogi duchowej, która prowadzi ku odnowie i pogłębieniu relacji z Bogiem. Nadzieja, centralny motyw obchodów, przypomina, że nawet w najtrudniejszych chwilach możemy zaufać Bożej Opatrzności.
Rok Jubileuszowy to zaproszenie do osobistej przemiany i pogłębienia wiary. Warto skorzystać z licznych łask i wydarzeń oferowanych w tym szczególnym czasie, aby doświadczyć Bożego miłosierdzia i odnaleźć pokój w sercu. W archidiecezji warmińskiej to wyjątkowa okazja do adoracji relikwii Krzyża Świętego, uczestnictwa w nabożeństwach i pojednania z Bogiem. Niech ten czas stanie się dla każdego z nas drogą do świętości.
Marek Adam