W południowo wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się miasto Ełk, które otrzymało prawa miejskie już w 1445 roku. Miejscowość ma obecnie 62000 mieszkańców i szereg dużych zakładów przemysłowych. Latem możemy wypoczywać tu nad Jeziorem Ełckim.
Znajdują się tu 2 piękne kościoły:
Katedra pod wezwaniem świętego Wojciecha (nazywana małym kościołem) wybudowana w 1893roku w stylu neogotyckim, od roku 1992 kościół podniesiony został do godności katedry diecezji ełckiej. Budowla jest trójnawowa i posiada dwie zakrystie. Wieża kościelna została nakryta stożkowym hełmem zwieńczonym krzyżem. We wnętrzu kościoła znajdują się 4 ołtarze. W 2014 roku obok katedry powstała kaplica im. Jana Pawła II. Obecnie znajduje się tu krypta, gdzie pochowane są ciała biskupów ełckich.
Kościół Rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku (nazywany potocznie dużym kościołem). W XV wieku istniała w Ełku parafia katolicka. Podczas reformacji Ełk przyjął luteranizm i od tej pory kościół stał się ewangelicki. Dopiero w latach 1847-1850 powstał tu obiekt zbliżony wyglądem do obecnego, jednak w czasie I wojny światowej, został zniszczony. W latach 1920-1925 odbudowano ostatecznie kościół i obecnie możemy podziwiać tą neogotycką budowlę, która po II wojnie światowej została przekazana katolikom. Trójnawowa świątynia budowana na planie prostokąta posiada przylegającą wieżę z dzwonnicą.
Ciekawym obiektem jest też wieża ciśnień, wybudowana w 1895 roku. Do 1970 była ona w użytku. W tej pięciokondygnacyjnej budowli mieści się od 1994 roku siedziba Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Powstało tu „Muzeum Kropli Wody”. Możemy oglądać w nim dawne stroje, naczynia i sprzęt gospodarstwa domowego. Znajduje się tutaj galeria zdjęć historycznych z początku XX wieku przedstawiających Ełk. Po zwiedzaniu możemy obejrzeć Ełk z wysokości najwyższej piątej kondygnacji.
Dużą atrakcją Ełku jest Stacja Kolejki Wąskotorowej. Ełcka Kolej Wąskotorowa powstała w latach 1910-1918. Szerokość rozstawu torów to 1 metr. Całkowita długość torów to 47,66 kilometra. Główna linia z Ełku do Turowa ma 37 kilometrów. Przed wybuchem II wojny światowej tabor posiadał 5 parowozów i 48 wagonów różnego rodzaju. Po zniszczeniach z II wojny światowej ocalały wszystkie parowozy. W 1960 przekuto tory na rozstaw 750 mm. W 1968 do taboru dołączyły 2 lokomotywy spalinowe zastępując parowozy. Stacja pełniła swoją rolę aż do lat 90-tych XX wieku. Umożliwiała ona transport towarów i ludności między lokalnymi wioskami a Ełkiem. W 1991 roku została ona uznana za zabytek i od 2002 roku prowadzi jedynie kursy turystyczne. Od 1 marca 2014 Ełcką Kolejką Wąskotorową zarządza Muzeum Historyczne w Ełku. Od 10 września 2018 roku w budynku dworca ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne w Ełku.
Kiedy znuży nas zwiedzanie miasta, możemy wybrać się na deptak nad jeziorem Ełckim. Liczne restauracje, ławeczki i piękne widoki pozwalają odpocząć na łonie natury.
Marcin Puciato