5 grudnia 2022 roku minie 155 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego, racjonalisty i wielkiego marzyciela. Piłsudski, odwołując się do Słowackiego, uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia. Racjonalizm Piłsudskiego wsparty myśleniem romantycznym dał Polsce niepodległość.
Dla uczczenia rocznicy Związek Piłsudczyków RP, wraz z partnerami organizuje w województwie warmińsko-mazurskim uroczyste obchody. W ich ramach 5 grudnia o 11.30 w Olsztynie złożone zostaną kwiaty przy tablicy Marszałka, a w sali 160 Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się uroczystość urodzinowa, w trakcie której uczestnicy między innymi: wysłuchają odczytów na temat Józefa Piłsudskiego i zwyczajów związanych z obchodzeniem rocznic w rodzinie Marszałka. Wręczone zostaną także srebrne Honorowe Krzyże Związku Piłsudczyków RP, których laureatami będą: Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor Liceum nr 1 w Olsztynie i Krzysztof Wiśniewski, dyrektor Liceum nr 2 w Olsztynie. Srebrnym Krzyżem Generała Sosnkowskiego uhonorowana zostanie Brygida Małeć, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogóżu. O godzinie 12 w Janowie przy pomniku Józefa Piłsudskiego a o 13 w Nidzicy przy tablicy jemu poświęconej odbędą się rocznicowe uroczystości.
Obchody zakończą się 6 grudnia o godz. 11 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rogóżu „Śniadaniem z Marszałkiem”. Przy suto zastawionych stołach, uczniowie poznają wtedy postać Marszałka od strony bardziej prywatnej.
Uroczystościom patronują; Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa, Piotr Sosnkowski syn gen. Kazimierza Sosnkowskiego i burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski.
Organizatorami jest Związek Piłsudczyków RP i Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Olsztynie przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dobrym Mieście i Piekarni Tyrolskiej.
Waldemar Ziarek
Związek Piłsudczyków RP