Leśnym traktem w Wichrowie koło Dobrego Miasta odbył się IX bieg Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który zgromadził ponad 150 biegaczy. Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963.
To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek” – ostatni Wyklęty. Józef Franczak „Lalek” brał udział w wielu akcjach przeciwko komunistycznej władzy”. Kilka razy był ranny, a raz aresztowany. Wszyscy jego dowódcy zginęli: Antoni Kopaczewski „Lew”, Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zdzisław Broński „Uskok”. Walczył do połowy lat 50., potem ukrywał się, aż do 1963 r. Zginął 21 października tego roku, a data jego śmierci stała się symbolem tragicznego końca walki żołnierzy II RP o wolną i niepodległą ojczyznę.
W Wichrowie zaplanowano dwie trasy. Pierwsza z nich na dystansie 10 km przeznaczona była dla bardziej zaawansowanych biegaczy, druga trasa była dystansem honorowym i odbywała się na odcinku 1963 metrów, co bezpośrednio nawiązywało do daty śmierci Józefa Franczaka.
Otwierając zawody burmistrz Dobrego Miasta zwrócił uwagę na specyfikę biegu Tropem Wilczym, w którym nie chodzi o dystans czy czas, ale przede wszystkim o ideę. Obecny na zawodach mecenas Lech Obara, stwierdził, iż dystans 1963 metrów jest na tyle krótki, że może pokonać go praktycznie każdy, tego dnia liczy się bowiem pamięć, nie szybkość. Bieg rozpoczął się od symbolicznego startu najstarszego uczestnika zawodów mjr. Stanisława Brodackiego. Majorowi towarzyszył najmłodsza wiekiem uczestniczka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. Witolda Pileckiego w Dobrym Mieście.
Zawody odbywały się pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, burmistrza Dobrego Miasta Jarosława Kowalskiego. Organizatorem był Dobromiejski Klub Biegacza Odcisk i Stowarzyszenie Historyczne im gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Olsztynie.
Szczepan Worobiej