Quest to zagadka, questing to turystyka z zagadkami to chęć odkrywania , nowy sposób zwiedzania łączący w sobie harcerskie podchody i poszukiwanie skarbu. Jest on nowatorskim podejściem do poznania regionu i jego środowiska kulturowego, historycznego i przyrodniczego. Powstał on w Stanach Zjednoczonych kilkanaście lat temu jako narzędzie do aktywnego poznawania regionu i jego promowanie wśród ludzi lubiących aktywną turystykę.
Najważniejsza dla poszukiwacza jest mapa z opisem. Opis tras i zadań stanowią najczęściej specjalnie napisane legendy lub wierszowane zagadki, odkrywające krok po kroku atrakcje historyczne, archeologiczne, kulturowe, czy przyrodnicze regionu. Jest on ofertą dobrej zabawy nie tylko dla wytrawnych poszukiwaczy „skarbów”, ale także dla całych rodzin
Questing jest narzędziem wielofunkcyjnym służącym do uwidaczniania i zachowania regionalnej tożsamości. Dlaczego wielofunkcyjnym? Zaletą scyzoryka szwajcarskiego jest mnogość możliwości zastosowania – czy to otwieranie butelek, czy ostrzenie patyków by opiekać sobie kiełbasy nad ogniem, czy nawet oskórowanie upolowanego dzika. Co prawda questing nie oprawi Twojej zwierzyny łownej, ale zastosowanie swoje znajdzie w tych czterech kategoriach:
Turystyka
Questing wpisuje się w trend turystyki kulturowej. Turysta przebywający na terenie danego miejsca, chcący poznać lokalną kulturę i historię ma możliwość pójścia szlakiem opowieści przedstawionych w queście by samemu sobie wytyczyć szlak zwiedzania i poznawania regionu. Questy to ciekawe narracyjnie opowiadania, w których udział bierze sam zainteresowany turysta. Dzięki nim może poczuć ducha dawnych czasów, dostać się do ciekawych i mało znanych miejsc, które przewidział organizator danego questa, oraz oczywiście poznać lokalną historię związaną z danym miejscem. Questing staje się niniejszym miłą alternatywą dla nudnych i oklepanych wakacji typu „leżenie do góry brzuchem na plaży”. Tutaj turysta może przeżyć przygodę, dobrze się przy tym bawić i jednocześnie co nieco się nauczyć. Co prowadzi do kolejnej kategorii…
Edukacji
Questy to, jak już wspominałem wcześniej, atrakcyjne pod kątem narracji opowieści. Dzieci i młodzież, dzięki owej narracji, łatwiej zapamiętują fakty historyczne czy nawet daty związane z danym wydarzeniem. Przecież znacznie łatwiej zapamiętać daną informację historyczną, gdy samemu się na nią poluje rozwiązując zagadki na szlaku na przykład zaginionego skarbu templariuszy, niż wkuwając ową informację ze szkolnych książek historycznych. Dzięki temu questing stanowi świetną możliwość prowadzenia lekcji w terenie, gdzie uczniowie nabywają nie tylko historyczną ale i praktyczną wiedzę – między innymi poruszania się z mapą / kompasem / po lesie itd. Możliwości edukacyjne questingu są efektywne bowiem uczą tak jak nie uczą szkoły – przez…
Rozrywkę
Zabawa questami to rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku. Jeśli chcesz przyjemnie spędzić czas z rodziną, ze znajomymi czy sam, i wymagasz od rozrywki czegoś więcej niż tylko spacer czy kino, questy to super alternatywa. Odkrywanie zapomnianych tajemnic, poszukiwanie skarbów i reagowanie na zmiany w fabule – quest przenosi rozgrywkę Role Playing (ang. odgrywanie ról) do rzeczywistości.
Promocja regionu
Wszystkie powyższe kategorie mają na celu także wspomagać wizerunek regionu danego questu i udostępniać go rosnącej publice gier terenowych. Poprzez utworzenie questu na danym szlaku i upowszechnieniu go, dany region zyskuje na turystach – czy to polskich czy zagranicznych, chętnych do uczestniczenia w tym przedsięwzięciu. Quest dzięki temu staje się narzędziem promocji regionu, swego rodzaju lupą pokazującą dane miasto, rejon czy obiekt na mapie i mówiącą „spójrz, turysto, tutaj jesteśmy i mamy wiele do zaoferowania!”.
Jan Nowak